Sosyal Medya

Döviz

AKŞAM Raporu: Global piyasalar yükseliyor, Türkiye’de kaygı devam ediyor

TL'ye bu sabah ne oldu, kimse anlamadı

AKŞAM Raporu: Global piyasalar yükseliyor, Türkiye’de kaygı devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump Çin’in onu arayarak müzakerelere yeniden başlamak istediğini söylemesinin ardından ticaret iyimserliği üzerine Wall Street Pazartesi günü yükseldi.

Çin tarafı bu aramaları onaylamadı ancak piyasaların pozitif olmasıyla yatırımcı gerginliği yatıştı. İki tarafın da hafta sonu ithalat vergisini artırmasının ardından Cuma günü gerilimler arttı ve Trump Çin’e kapsamlı bir boykot uygulamakla tehdit etti.

New York’ta National Securities kıdemli piyasa stratejisti Art Hogan, “Trump’ın Çin ile görüşmesi ya da görüşmemesi önemli değil, önemli olan şu ki Eylül toplantısını planlı tutmaya ve müzakere planına geri dönmeye çalışıyor” dedi.

 

Dow ve  S&P 500 TSİ 19:00’da %0.67  prim yapıyor

 

TL’de filmlik bir gün

 

TL’de 20 dakikadan kısa sürede %10’a ulaşan değer kaybı sonrası dolar/TL güne 5.80 civarında başladı. Kur güne başladığı 5.80’li seviyelerde ise gün boyu yatay bir seyir izledi.

Dolar/TL Cuma günü ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşması sonrası 5.75 civarında işlem görürken günün ilk saatlerinde, 6.47’ye kadar yükseldi. Yuanın spot piyasada 11 yılın, illikit işlemlerde ise tarihi dip seviyesini test etmesi TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışması bu değer kaybında belirleyici oldu.

İşlemciler güniçinde milyar dolar ile ölçülen hacmin TL’deki sert değer kaybında ancak milyon dolar ile özetlenebileceğini belirttiler.

Yatırımcıların parayı hisse senetlerinden tahvil, altın ve güvenli liman para birimleri gibi daha az riskli varlıklara kaydırmaya devam etmesi durumunda, finansal piyasalar yakın gelecekte zorlu bir seyir izleyebilir.

 

Dövizde temel analiz

 

Piyasalarda takip edilen ve TL’de satış baskısı yaratan diğer konuların başında ise Merkez Bankası’nın yaklaşan faiz kararı ve Suriye gerilimi geliyor.Suriye’de Beşar Esad’a karşı savaşan muhaliflerin elindeki son büyük toprak olan İdlib vilayeti sınırlarında başlayan taarruz on binlerce sivilin Türkiye sınırına doğru kaçmasına yol açtı.

Bankacılar Suriye’de sahada özellikle de Fırat’ın doğusunda askeri hareketliliğin nasıl bir sürece işaret edeceğini yakından izliyorlar. Suriye endişeleri TL’deki değer kaybında geçen hafta önemli bir etken olmuştu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da Rusya’ya yarın gerçekleştireceği ziyaret de yakından izleniyor.

 

Teknik analiz

 

Dinamik Menkul akşam raporuna göre, Asya seansında yaşanan sert yükselişin ardından hızlı bir şekilde  toparlanma kaydeden dolar TL kuru 5.7978 desteğinin üzerinde tutunmaya  çabası gösteriyor. Fiyatlamaların bu destek seviyesi üzerinde kalmaya  devam etmesi durumunda kurda yukarı yönlü hareketler görülebilir.

Olası yükselişlerde ise 5.8715 ve 5.9596 dirençlerini takip edeceğiz.

Ancak son iki haftadır yükseliş kaydeden kurun gün içi kar satışları  ile karşılaşması durumunda ise 5.7978 ve 5.7553 destekleri  güncelliğini korumaya devam etmektedir.

 

Destek: 5.7978 – 5.7553 – 5.7080

Direnç: 5.8715 – 5.9596 – 6.0268

 

 

Işık FK ise parite hakkında şu yorumu yaptı

Asya Seansı’nın açılışıyla birlikte Çin Yunaı’nda meydana gelen sert  satışlar, TL de dahil olmak üzere gelişmekte olan para birimlerine  negatif yansırken tıpki 3 Ocak’ta yaşanan flash crash etkisi ile kurda  sert yükselişler görüldü. Ani yükseliş sonrası fiyatlar yeniden 5.80  seviyelerine otururken 5.7850-5.8350 bandı arasında güniçi  hareketlerine devam ettiği gözlemlendi. Haber akışında ABD ile Çin’in  bugün itibariyle daha ılımlı açıklamaları gerginliği bir miktar da  olsa dindirirken iki ülkenin tekrar görüşmelere başlamak için istekli  olmaları piyasalar açısından son derece önemli olacak.

 

Bir yandan bu  konuda gelecek açıklamalar kritik olacakken diğer yandan FED-Trump  zıtlığına ilişkin neler yaşanacağı da merak konusu. ABD 10 yıllık  tahvil faizleri 2016 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesini test  ederken ABD tahvil eğrisi bugün de bozulma yaşadı. Burada 2 ve 10  yıllık tahvil faizlerindeki getiri eğrisinin terse kalıcı dönüşü,  piyasada resesyon ihtimallerini de artıracak bir sebep olarak  karşımıza çıkabilir.

Yurtiçi tarafta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  Irak’tan Suriye’ye, Doğu Akdeniz’den diğer bölgelere uzanan  mücadelelerini zaferle taçlandıracaklarını iletirken Milli Savunma  Bakanı Hulusi Akar ise S-400 tedarikine ilişkin ikinci bataryanın  temini yarın itibariyle başlayacağını duyurdu. TL varlıkları adına  siyasi ve jeopolitik risk unsurları devam ederken 5 yıllık kredi risk  priminin (CDS) 400 üzerinde seyri sürmekte. Teknik görünümde alıcılı  seyrin devamı için 5.8350 üzerinde kalıcı fiyatlama gerekebilir. Bu  durumda 5.8440-5.8670-5.8815 dirençleri test edilebilir. Aşağı yönlü  hareketlerde 5.8000-5.7740-5.7550-5.7340 destek seviyeleri tekrar  gündeme gelebilirken 5.70 altında satıcılı seyir derinleşebilir.

 

FOREKS Haber Merkezi, CNBC, Reuters

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler