Sosyal Medya

Döviz

AKŞAM Raporu:  Dow 400 puan aşağıda, Ticaret Savaşları ve zayıf PMI morali bozdu

  TSİ 19:40’da Wall Street gösterge hisse endeksi DJ30 400 puan, SP500 ve Nasdaq ise sırasıyla %1.5 ve %1.8 geriliyor.…

AKŞAM Raporu:  Dow 400 puan aşağıda, Ticaret Savaşları ve zayıf PMI morali bozdu

 

TSİ 19:40’da Wall Street gösterge hisse endeksi DJ30 400 puan, SP500 ve Nasdaq ise sırasıyla %1.5 ve %1.8 geriliyor.

 

ABD öncü işdünyası aktivite anketi IHS Markit imalat sanayi PMI Eylül 2009’dan bu yana en düşük düzeyine gerileyince yatırımcılar Ticaret Savaşları’nın küresel ticareti frenleyerek global resesyona neden olacağı kaygısına kapıldılar.

J.P. Morgan icra direktörü Adam Crisafulli “Ticaret sahnesi her zamankindan daha karanlık” derken, Çin basınının da ABD hakkında oldukça eleştirel makaleler kaleme aldığı gözlendi. Bu kaynaklara göre, Trump Xi Xinping’i aldatıp, üstünlük tasladığı için Beijing Trump geri adım atmadan masaya dönmeyecek.

 

Para bir kez daha dolar, İcviçre  Frangı, Japon Yeni ve AAA kredi notlu DİBS’e akıyor. Dünya çapında korkudan kaynaklanan bir tahvil rallisi var.

 

Sıkıntı Gelişmekte Olan Piyasalara (GOP, Ülkeler =GOÜ) da sirayet etti. Öğlen saatleri itibarıyla (Latin Amerika endeksleri işlem görmeye başlamadan) hesaplanan MSCI GOP Hisse Endeksi günlük %0.8, F/X ise dolara karşı %0.1 değer yitiriyordu. MSCI GOP hisseleri yılın kazancını geri vererek dört aylık dip yaptı.

 

Brent petrol %5 düşerken, bir fon yöneticisi “artık Ticaret Savaşları’nın süreceği temel senaryo oldu” diyerek probleme parmak bastı. ABD-İran arasında savaş tamtamlarının sesinin kesilmesi de arz darlığı endişelerini hafifletti.

 

IKON Menkul ise Türkiye gündemini şöyle özetledi:

 

USDTRY – Risk Primi Yükseldi, 6.13 Direnci Test Edildi…

Yurt içi piyasalar güne sektörel güven endeksleriyle başladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış  hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında %4.4 azaldı ve 79.4 oldu.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi ise %0.7 oranında düştü ve  89.9 olarak açıklandı. İnşaat tarafında olumsuz durum sürüyor ve Mayıs  ayında %7.7 azalma ile 49.8’lik veri açıklandı.

Bu verilerin yanında, kapasite kullanım oranı %75’den %76.3  seviyesine çıktı.

ABD ile Çin arasındaki gerilim başta petrol fiyatları olmak üzere,  gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senedi piyasalarına da  baskı yaratıyor. Dolar ve Altın gibi güvenli limanlara bir miktar  talep olduğunu görmekteyiz. Ek olarak Türkiye ile ABD arasında yaşanan S-400 gerilimi de eklenince, Türkiye’nin risk primi bir miktar arttı.

Bugün itibariyle Türkiye’nin CDS primi 500 seviyesinin üzerine  yükseldi (500.76). Bu gelişmelere paralel olarak da gösterge faizi gün  içerisinde 0.20 puan arttı ve %25.92 seviyesine yükseldi.

USDTRY paritesi gün içerisinde 6.15 seviyesine kadar yükseldi  ancak sonrasında hafif kar satışıyla 6.13 seviyesine yakın  fiyatlanıyor. Teknik olarak baktığımızda, 6.24/5.95 düşüşünün  Fibonacci %61.8’i oranı geri alındı. Teknik olarak önemli olan 6.13  seviyesinin üzerinde olası dört saatlik mum kapanışı, paritedeki  yükseliş eğilimini tırmandırabilir. Bu durumda 6.24 seviyesi yeniden  gündeme gelebilir. USDTRY paritesinde 6.13 seviyesinden olası düşüşler  yaşansa bile, kısa vadede dört saatlik grafikteki 50 birimlik basit  ortalamanın altına inmedikçe dolar lehine hareketlerin zayıflaması  beklenmeyebilir.

 

Destekler: 6.1300 – 6.0800 – 6.0210

Dirençler: 6.1300 – 6.1850 – 6.2400

 

Borsa Çin, Rusya ve ABD’yle sürtüşmesi olan ülkelerden çıkışı ve petrol fiyatlarında gerilemeyi fırsat bilerek yükseldi.

 

ParaAnaliz’in özgün ve tarafsız haber ve yorumlarına erişmek için biz Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler