Sosyal Medya

Döviz

ABD Venezuela petrolüne ambargo koydu

  ABD Maduro yönetimi üzerinde baskıyı finansal yollardan artırıyor. ABD Hazine Bakanlığı, 2 dev Venezuela şirketinin fonlarını dondurduğunu açıkladı.  Bunlardan…

ABD Venezuela petrolüne ambargo koydu

 

ABD Maduro yönetimi üzerinde baskıyı finansal yollardan artırıyor. ABD Hazine Bakanlığı, 2 dev Venezuela şirketinin fonlarını dondurduğunu açıkladı.  Bunlardan biri devlete ait petrol holdingi PDVSA.  Ülkede kanlı gösteriler devam ederken, Maduro asla istifa etmeyeceğini tekrladı. Uzmanlara göre İran yaptırımları yüzünden sevkiyatın azalmasına Venezuela kesintisi da eklenirse, petrol pazarında sert fiyat sıçramaları gözlenebilir.

 

Beyaz Saray, Venezuela’nın ABD bankalarında bulunan hesaplardaki kontrol hakkını elinden alarak, bu hakkı kendini devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’ya devretti.

 

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin de Venezuela petrolü satışlarından elde edilen kazancın Nicolas Maduro hükümetinin elinden alınacağını söyledi. Buna göre söz konusu şirket ve onuna bağlantılı tüm varlıklar yaptırım listesine girdi.

 

Mnuchin, “PDVSA uzun bir süredir Venezuelalı yetkililer ve iş insanlarının yolsuzlukları, zimmetlerine para geçirmeleri için bir aracı oldu. Bugünkü PDVSA ile ilgili karar, Venezuela’nın mal varlıklarını Maduro’da alıp, ait oldukları yere, Venezuela halkına temin edecektir.” dedi.

 

Guaido orduya seslendi

 

Juan Guaido, iktidardaki yönetimin el koymasını önlemek amacıyla Venezuela’nın yurtdışı varlığının kontrolünü üstleneceğini duyurdu. Muhalefet lideri aynı zamanda milli petrol holdingi ile Citgo şirketine yeni yöneticilerin atanacağını da açıkladı. Halkı Maduro’yu protesto gösterilerine katılmaya çağıran Guaido silahlı kuvvetlerden de “Venezuela halkının yanında yer almasını” istedi.

 

Meclis Başkanı Juan Guaido Avrupa ülkelerinin Maduro yönetimine verdikleri erken seçim ültimatomunu desteklemek amacıyla halkı hafta sonunda düzenlenecek büyük mitinge katılmaya çağırdı.

 

Maduro yönetimini protesto eylemleri sırasında bir hafta zarfında 35 kişinin öldürüldüğü öne sürüldü. Muhalefet çevrelerince gösteriler sırasında 8 kişinin özel güvenlik birimleri tarafından vurulduğu ve aralarında 77 çocuğun da bulunduğu 850 kişinin tutuklandığı bildirildi.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres taraflar arasında diyalog başlatılabilmesi için iktidar mücadelesinde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

 

 

Petrol fiyatları aniden yükselebilir

 

ABD’nin    ambargo haberine petrol pazarı  tepki vermedi, çünkü Çin’den gelen verilerin zayıflaması ve ABD’de kayaç üretimin arttığına dair işaretler ağır basıyor. Fakat, CNBC ve FT’de yer alan yorumlara göre, İran’ın halen 1 milyon varile kadar düşen günlük sevkiyatı üzerine Venezuela’da çalkantı da 750 bin varil kadar sevkiyat eksikliği eklerse,  fiyatlar yeniden yükseliş trendine geçebilir.

 

 

 

Çetin Ünsalan yazdı:  İran krizi kapıda mı?

 

Don’t cry for me Venezuela

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler