Sosyal Medya

Döviz

Dışarıda Düşen Dolar İçeride Güne Ilımlı Yükselişle Başladı

Bu sabah dolar/TL kuru güne ılımlı bir yükselişle başladı. Fakat bu yükselişin uluslararası piyasalarda doların düştüğü bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekici…

Dışarıda Düşen Dolar İçeride Güne Ilımlı Yükselişle Başladı

Sabah dolar/TL yaklaşık yüzde yarımlık bir yükselişle güne başladı ve 5,8240 seviyelerinden güne başladı. Bayram sırasında bir ara 5,60’lı seviyelere kadar gerileyen dolar/TL kuru daha sonra bayramın son günü S-400 krizi endişeleriyle yeniden 5,80’li seviyelere tırmanmış; fakat sonradan 5,70’lere inmişti.

Dün S-400 krizinde gelen iki kötü haber (Türk pilotlara F-35 eğitiminin durdurulması ve ABD Temsilciler Meclisi’nde Res. 372 kararının alınması) doların bir miktar yükselmesine sebep olmuş ancak bu yükseliş normalde böyle kararların sebep olacağından daha sınırlı ölçülerde kalmıştı.

İLGİLİ HABERYaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!Yaptırımlar Erken Başladı; ABD, Türk Pilotlarına F-35 Eğitimini Durdurdu!

İLGİLİ HABERABD İle Bu Kez de “Resolution 372” Krizi mi?ABD İle Bu Kez de “Resolution 372” Krizi mi?

 

Doların nispeten sakin seyretmesinin piyasa yorumlarında öne çıkan üç sebebi var. İlki  bugün yapılacak olan PPK’da Merkez’in bir faiz indirimine gitmeyeceği yönünde piyasaya hakim olan kanaat. Yine de bu kanaatin tüm analistler tarafından paylaşılmadığını belirtmek gerekir. Bloomberg.com’da konuyla ilgili yayımlanan haberde görüşü verilenQNB Finans’tan Erkin Işık 50 baz puanlık bir indirimi olası görüyor. Bunun da Haziranda yıllık enflasyon oranında önemli bir düşüş beklentisine dayandırıyor. Işık aynı zamanda gelişen piyasalarda kur riskinin Fed ve AMB gibi büyük merkez bankalarının daha gevşek para politikalarına geçeceklerine dair beklentilerden ötürü azalmış olmasının altını da bu görüşünü ifade ederken ayrıca çiziyor.

İLGİLİ HABERPPK toplantısı öncesi Dolar/TL temkinliPPK toplantısı öncesi Dolar/TL temkinli

İkincisi somut bir nedene dayanmasa da piyasalarda yaygınlaşmış, seçim sonrasında hükümetin S-400 konusunda daha “tavizkar” davranacağı yönünde bir beklenti.

İkinci sebep ise çok daha somut… Dolar Fed’in faiz indirme beklentisinin son dönemde artması nedeniyle tüm dünyada düşüyor.

Aşağıda dolar endeksinin son 1 aydaki grafiğinden bunu takip etmek mümkün.

 

 

Öyle ki dolar, Fed’in faiz indirimine gitmesine ilişkin beklentileri destekleyebilecek ABD enflasyon verisi öncesinde sekiz haftanın en düşük seviyesini gördü.

ABD Doları bu ay, piyasaların ticaret anlaşmazlığının küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği yönündeki endişelerin etkisiyle Fed’in politika genişlemesi fiyatlamasını artırmasıyla birlikte yen dışında G – 10 paralarının tamamı karşısında geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in yılın başında müzakere edilen şartlara dönünceye dek bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesi de risk algısının Çarşamba günkü düşüşünde etkili oldu. Bloomberg’de yayınlanan bir görüşe göre Tokyo’da Shinkin Asset Management Co. baş piyasa analisti Jun Kato, “Düşük ABD faizleri ve ABD – Çin ticaret görüşmelerindeki belirsizlik hesaba katıldığında dolar almak için neden bulmak zor. Piyasa katılımcıları ABD’nin 300 milyar dolarlık Çin malına vergi koyma riski varken iyimser olamaz.” dedi.

Yurt dışında dolara yönelik bu olumsuz eğilime rağmen Türkiye’deki seçim, S-400 gibi iç ve dış belirsizlikler dünya paralarının tersine TL’nin dolara karşı yine düşüşe geçmesine sebep oluyor. Fakat hiç değilse bu düşüş bu sayede sınırlı kalıyor ve sık sık da tersine TL’nin karşı ataklarına imkan veriyor.

 

İLGİLİ HABERDolar/TL ne yöne gidiyor?Dolar/TL ne yöne gidiyor?

İLGİLİ HABERTCMB ne zaman faiz indirir?TCMB ne zaman faiz indirir?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler