Sosyal Medya

Döviz

Dolar/TL, Seçim ve S-400 Endişesiyle 5,70 Sınırında

Bugün hem Berat Albayrak'ın ekonomik paket açıklaması var; hem de İstanbul seçiminde her türlü sürpriz gelişmenin belirsizliği... Arka planda S-400 füzeleri gerginliğini de ekleyince piyasaların rahat bulması iyice zorlaştı. En gergin piyasa ise döviz piyasası dolar/TL kuru dün 5,70'i gördü ve bir ara aştı. Bu sabaha ise 5,6970 gibi bir rakamla 5,70 eşiğinde başladı. Günün ilerki saatlerinde seçim, ekonomik paket ve S-400'ler konusunda olumsuz yorumlanacak herhangi bir "gelişme" dövizi hareketlendirebilir. Elbette piyasa olumlu gelişmeleri de umut ediyor.

Dolar/TL, Seçim ve S-400 Endişesiyle 5,70 Sınırında

Dün 5,70’in üzerini test eden Dolar/TL yeni güne yatay seyirle başladı. Özellikle İstanbul seçimlerine yönelik belirsizlik, S400 konusundaki gelişmeler son dönemde Türk Lirası üzerinde baskıya neden oluyor.

Kur bu sabah yatay/düşük seyirle 5,69’da, euro 6,41’de, sepet kur 6,05’te seyrediyor.

SEÇİM BELİRSİZLİĞİ PİYASAYI ETKİLİYOR

Bloomberght’deki habere göre İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Tufan Deriner seçim belirsizliğinin ciddi bir risk olduğunu ve daha önce fiyatlanmadığını belirtti.

Deriner “İstanbul’da tekrar seçimden bahsediliyor.Her saniyesi piyasaları etkileyecek gelişmelerin olduğu bir dönemden geçiyoruz. Seçim hala net değilken riskler hala ciddi biçimde duruyor ve olumlu havayı yakalamakta zorlanacağız gibi duruyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya dönüşü uçakta kendisine eşlik eden gazete çalışanlarının sorularını cevaplamıştı. Erdoğan “S-400 füze savunma sisteminin Temmuz’da teslimi söz konusu idi, belki öne de çekilebilir” demişti.

İstanbul seçimleri hakkında da yorum yapan Erdoğan: “TSK’da görevli, sivil personel de olsa, orada sandık kurulu başkanı olamaz. Bunları tespit etmiş durumda arkadaşlarımız. Tabi bunlar, işe usulsüzlük noktasında şaibe getiriyor. Tabi, aslında samimi bir davranış olsa, bu iptale götürür” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın piyasanın endişe duyduğu her iki konuda da piyasa umutlarının tersine konuşması sabah doların üzerindeki gerginliği arttırdı. Dün ABD’Li 4 senatörün New York Times’e yazdıkları makale de Türkiye’ye “Amerika’nın Hasımları…” yasası gereğince yaptırım yapılacağı tehdidi içeriyordu.

NEYSE Kİ DOLAR ENDEKSİ SAKİN GİBİ

Aslında bir kaç gündür uluslararası piyasalarda dolar endeksinde neyse ki Türkiye açısından olumsuz sayılabilecek fazla bir yükseliş hareketi yok; tersine düşüş eğilimi daha ağırlıkta… Buna rağmen dola/TL’nin 5,70 sınırından anlamlı bir düşüş göstermeyişi piyasayı endişelendiriyor.

 

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’da tespit edilenler şaibe getiriyor, bu iptale götürür!Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul’da tespit edilenler şaibe getiriyor, bu iptale götürür!

İLGİLİ HABERAmerikalı Senatörlerin Muhtırası ve Putin-Erdoğan Zirvesi: Aslında Neler Oldu?Amerikalı Senatörlerin Muhtırası ve Putin-Erdoğan Zirvesi: Aslında Neler Oldu?

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler