Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

ÜLKER Biskuit:  AL önerisi geldi

3Ç18’in yüksek baz etkisine rağmen, Ülker’in yüksek ciro büyümesi devam etmektedir. Bu performansın temel nedenleri olarak okula dönüş döneminin ve bayram öncesi çikolata satışlarının oldukça başarılı geçmesi sıralanabilir.

ÜLKER Biskuit:  AL önerisi geldi

3Ç18’in yüksek baz etkisine rağmen, Ülker’in yüksek ciro büyümesi devam etmektedir. Bu performansın temel nedenleri olarak okula dönüş döneminin ve bayram öncesi çikolata satışlarının oldukça başarılı geçmesi sıralanabilir. 3Ç19’da yeni ürün lansmanı olmazken, yeni ürün lansmanlarının 4Ç19’da olması planlanmaktadır.

 

Ülker Rusya’da bazı süpermarket zincirlerinde McVities ürünleri satışına başladı. Başarılı olunması durumunda Ülker McVities bisküvilerini Rus süpermarket zincirlerine satmaya devam edebilir. Bu durum Kazakistan operasyonlarının hem ciro büyümesine hem de karlılığına olumlu katkıda bulunabilir. Bundan sonra şirket Orta Asya’da benzer şekilde büyümeyi planlamaktadır ve 4Ç19’da bu konuda somut gelişmeler beklenmektedir.

 

Şirket Temmuz ve Ağustos aylarında ürünlerine fiyat zammı veya gramaj ayarlaması yapmadı fakat Eylül ayında bazı ürünlerde gramaj ayarlamaları planlanmaktadır. Maliyet tarafında önemli bir değişiklik görülmemekte. Bloomberg terminallerinde palm yağı fiyatları yükseliş trendinde görünse de aynı kaynağa göre 3Ç19 ortalaması 2Ç19 ortalamasının halen altında. Ülker yılsonuna kadar olan palm yağı ihtiyacının fiyatını sabitlediği için palm yağındaki kısa vadeli hareketler maliyetleri zaten etkilememektedir. Kakao fiyatları da 12 aylık sabitlenmiş durumdadır. Ülker’in 2019’un ikinci yarısında karlılığını etkileyebilecek tek önemli değişken kur hareketleri olarak görülmektedir. Şirketin cirosunun %40’ı VAFÖK’ün %46’sı döviz cinsi olduğu için TL’nin değer kaybetmesi karlılığı olumlu etkilemektedir. Şirket, EUR’nun USD karşısında değer kaybetmesinden olumlu etkilenmektedir. Şirketin 588m EUR kısa pozisyonuna karşılık 543m USD uzun pozisyonu bulunmaktadır.

ULKER için TL26.10 hedefle AL tavsiyemizi korumaktayız.

 

 

TEB Yatırım uzmanı Akif Daşıran – Ülker’e yaptığımız şirket ziyaretindeki önemli noktaları aşağıda özetledik.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler