Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TEB Yatırım’dan yeni portföy önerisi

TEB Yatırım — Model portföyümüzde değişiklik yapıyoruz: Portföye TSKB’yi eklerken, TTKOM ve VAKBN’yi çıkarıyoruz Model portföy hisselerimiz (ağırlık sırasıyla) ***…

TEB Yatırım’dan yeni portföy önerisi

TEB Yatırım — Model portföyümüzde değişiklik yapıyoruz:

  • Portföye TSKB’yi eklerken, TTKOM ve VAKBN’yi çıkarıyoruz
  • Model portföy hisselerimiz (ağırlık sırasıyla)

*** THYAO – KOZAL – GARAN – TOASO – ISCTR – ULKER – CCOLA – TSKB – OTKAR – BIZIM – KFEIN

  • TEB Yatırım Model portföy banka ağırlığı = %26.9 (BIST100 banka ağırlığı = %23.9)
  • En az tavsiye edilenler portföyümüze MPARK ve CIMSA’yı ekledik. Bu portföyümüzde; AKBNK, ALBRK, SISE, MPARK ve CIMSA bulunmaktadır.

 

Çin liderliğinde yükselen küresel likidite, son 10 yılın TL sabit getirili enstrümanda yabancı sahiplik oranının %14’le en düşük seviyede olması, sanayi üretiminde hafif toparlamayla birlikte büyümenin tekrar gündeme gelmesi, artan reel sektör güven endeksi ve kredi büyümesi, son 16 yılın cari açığının 2019 3. çeyrekte en düşük seviyeleri görecek olmasıyla yurtdışından finansman ihtiyacının düşüyor olması, Eylül-Ekim aylarında %10 olarak beklediğimiz TÜFE manşet enflasyon hisse senedi değerlemelerine olumlu yansıyacak beklentimiz devam ediyor.

 

Portföyde banka ağırlığını 5 puan azaltarak %27 seviyesine çekiyoruz. Daha defansif olan portföyümüzde, döviz geliri olan, kurdaki hareketten etkilenmeyen ve nakit pozisyonları daha kuvvetli olan hisseleri tercih ettik.

 

Turizm sektöründe devam eden toparlanma nedeniyle THYAO en beğendiğimiz hisseler arasında listenin başında bulunuyor. Tarihi olarak havacılık şirketlerine yakın çarpanlarda işlem gören hissenin şu an iskontosu %13 ‘e yükselmiştir. Artan talep nedeniyle hem doluluk oranında 30 baz puan artış olmuş, hem de fiyatlarda yukarı ayarlama yapılabilmiştir. Bilet fiyatları dolar bazında 2018 yılında %7 arttırılmıştır. THY için önümüzdeki 3 sene düşük çift haneli ciro büyümesi ön görüyoruz ki bu rakam, yeni havalimanının da pozitif etkisiyle, benzerlerinin 7 baz puan üstündedir. Şirketin gelirlerinin %90’ı döviz bazlı olduğundan kurdaki dalgalanmaya karşı korunaklıdır. Nakit akışı ise Euro için %100 ve Japon yeni borcu bazında %40 oranında korumalıdır.

 

Garanti en beğendiğimiz bankalar listesinde baş konumda: Sürdürülebilir yüksek özsermaye getirisi, bütçeden daha iyi 2019 ilk çeyrek kar marjı, kredi büyümesinde toparlanma gibi olumlu nedenlerden dolayı hisseyi beğenmeye devam ediyoruz.

 

Vakıfbank’ı ve Türk Telekom’u kar realizasyonu amaçlı portföyümüzden çıkararak yerine TSKB’yi ekliyoruz. %2,1 sorunlu kredi oranı ile en iyi varlık kalitesine sahip olması, hükümet destekli yenilebilir enerji projelerine verdiği krediler ve Asya’dan düşük maliyetli finansman bulması sebepleriyle TSKB’yi beğeniyoruz.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler