Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TEB Yatırım’dan yeni  hisse önerileri

Borsa'da yaz ayları için yeni portföy önerileri var, hepsini size sunacağız.

TEB Yatırım’dan yeni  hisse önerileri

 

Model portföyde değişiklikler yapıyoruz:

  • Portföye PETKM ve HEKTS’ı ekliyoruz.
  • Portföyden EREGL, AKGRT ve CCOLA’ı çıkarıyoruz.
  • En az tercih ettiğimiz hisselere YKBNK eklerken, MPARK ve SISE çıkarıyoruz.
  • Model portföy hisselerimiz (ağırlık sırasıyla)

*** GARAN / PETKM / ULKER / THYAO / TOASO / KOZAL / ISCTR / TSKB / HEKTS / KFEIN / OTKAR / BIZIM

  • TEB Yatırım model portföy banka ağırlığı = %26.0 (BIST100 banka ağırlığı = %26.4)
  • En az tercih ettiğimiz hisse portföyümüzde iki banka (ALBRK-YKBNK) ve 1 çimento (CIMSA) bulunmaktadır.

 

Ağustos 2018’den bu yana, bankaları model portföyde BIST100 ağırlığı üzerinde (‘’Overweight’’) taşıyorduk. Ağustos 2018 sonundan, XBANK (BIST Bankacılık endeksi) BIST100’den %41 pozitif ayrıştı. Bu dönemde, XBANK %71 (lira bazında %50) ralli etti. Piyasadan %41 pozitif ayrışmanın, %13’lük kısmı son 3 haftadaki %24 (lira bazlı %21) ralli ile gerçekleşti.

 

Bankacılık sektörünü BIST100’e paralel ağırlığa çekerken (‘’Neutral’’) daha defansif bir portföy yapısına geçiyoruz 

 

Banka ağırlığını azaltmanın karşısındaki risk faktörü şudur:

Bankalardaki varlık kalite problemlerini tespit edip, sermayedarların regülatörle sorunlu krediler konusunda kesinti (‘’haircut’’) büyüklüğüne karar vermeleri ve NPL’lerin bir varlık yönetim şirketine devri gibi adımlar atılırsa, yatırımcı ilgisi yeniden banka hisselerine tetiklenebilir.

 

Gelişmiş ülke merkez bankalarının carry trade’i destekleyici ‘’güvercin’’ söylemleri, DİBS’de yabancı yatırımcı pozisyonlanmasının tarihi düşük seviyede olması (%11.5) ve cari açığın Eylül’de cari fazlaya dönüşme ihtimali (FX fonlama ihtiyacımız daha azalıyor) temalarıyla yapıcı görüşü devam ettiriyoruz, ‘’SAT’’a geçmiyoruz. 3ç19’da GSYİH’de daralma beklemiyoruz ancak maksimum %1 büyüyebileceğimiz kanısındayız. Endekste 22 Mayıs dip seviyesinden, %26 (lira bazlı %18) ralli yaşansa da çarpanlar hala pahalı seviyede değil. Gelişmekte olan ülke hisselerinin 2019 F/K’sı 12.0x seviyesindeyken BIST için 6.3x seviyesindedir. BIST gelişmekte olan hisse endeksine %49 iskontolu işlem görürken, 5 yılın ortalama F/K iskontosu %31 seviyesindedir.

 

Olumsuz tarafta ise, bu ay gerçekleşecek S-400 füze sistemi teslimiyle ABD’den CAATSA yaptırımlarının devreye gireceğine inanıyoruz.

 

G-20 zirvesinde ABD Başkanı Trump ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan arasındaki olumlu havayı da düşünerek, 12 maddelik yaptırım listesinden en hafif 5 tanesinin uygulanabileceğini düşünüyoruz. ABD Başkanı Trump’ın bazı durumlarda hangi yaptırımların uygulanabileceğini seçebilme, istisna uygulayabilme (‘’waiver’’) ya da 180 gün yaptırım erteleyebilme yetkisi CAATSA yasalarında belirtilmiştir. Dolayısıyla, TL varlıklar üzerinde sınırlı etki bekliyoruz.

 

Petkim Petrokimya (PETKM) ve Hektaş Ticaret’i (HEKTS) model portföye ekliyoruz

 

Ana faaliyet marjlarındaki iyileşme, STAR rafinerisinin 3ç19 itibariyle tam kapasiteye ulaşması ile sağladığı kazanımlar ve FD/VAFÖK çarpanına göre yurt dışı benzerlerine %25 iskontoyla işlem görmesi temalarıyla PETKM’i portföyümüze ekliyoruz. Yatırımların tamamlanmasının ciroya yapacağı katkı, döviz bilançosu ve cazip değerlemesiyle Hektaş’ı da portöyümüze ekliyoruz.

 

*** HEKTS’ı araştırma kapsamına aldığımız rapor aşağıdadır.

 

Bankalar arasında, kuvvetli 2.çeyrek beklentimiz, sektöredeki en yüksek likidite rasyoları, yüksek sürdürülebilir özsermaye getirisiyle Garanti Bankası (GARAN) en beğendiğimiz banka olarak öne çıkmaktadır.

 

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) hem yılbaşından beri XBANK içinde en yüksek getiriyi sağlaması (dolar bazında %49, lira bazında %61) hem de cazip olmayan değerleme nedeniyle en az tercih ettiğimiz hisseler listesine ekliyoruz.

 

HEKTS — Büyümede ikinci faz

Ögeday Gürbüz : AL önerisi ve 22,48 TL hedef fiyatla araştırma kapsamına alıyoruz

Raporun İngilizce orijinaline ekteki PDF dosyasından ulaşılabilir: Yatırım teması ve özet (Sayfa1-2) /  Pozitif ayrışma devam etmesi için katalistler nedir (Sayfa4) / Büyüme hikayesi (Sayfa 9) / Finansallar –  Modeller – Değerleme (Sayfa 14)

Zirai kimyasallar pazarı lideri

İştirakleriyle beraber Hektaş, Türkiye’nin en büyük zirai kimyasallar üreticisi ve önemli bir gübre sektörü oyuncusudur. Neredeyse, tüm ürünlerini iç piyasaya satmasına rağmen satış fiyatları dolara endekslidir. Pazardaki diğer oyuncuların büyük kısmı ithalatçı olup Türkiye’de üretim tesisleri bulunmamaktadır.

 

2016’dan beri yeni yönetim iş başında

2016 yılındaki yönetim değişiminden sonra Hektaş, yurtiçi zirai kimyasallar pazarında agresif şekilde pazar payını arttırırken diğer pazarlarda da (gübre, hayvan sağlığı ve tohum üretimi gibi) satışlarını artırmıştır. Bunların sonucunda, 2016-2018 yılları arasında yıllık ortalama net kar büyüme oranı %68 olmuştur. 2013-2015 döneminde ise ortalama net kar büyüme oranı %8 gerçekleşmişti. Yeni üst yönetimin karlılık oranı üzerindeki etkisi rakamsal olarak nettir.

 

Yeni yatırımlar büyümeyi destekliyor

Şirket geçtiğimiz aylarda iki yeni yatırıma başlarken zirai kimyasallar ve gübre üretimini ciddi miktarda arttırması beklenmektedir. Yatırımların tamamlanmasıyla zirai kimyasal üretim kapasitesinin 20 bin tondan, 2020 sonunda 32 bin tona çıkması planlanmaktadır. Gübre üretim kapasitesinin ise, 14 bin tondan 100 bin tona çıkması beklenmektedir. Yeni üretimin devreye girmesiyle 2018-22 yılları arası yıllık ortalama ciro artışının %40 ve net kar artışının %45 olmasını bekliyoruz.

 

Cazip değerleme ile AL tavsiyesi veriyoruz

Hektaş 2020 F/K çarpanı 4,7x ve FD/VAFÖK çarpanı 4,6x ile son 5 yılın en düşük değerlerinde işlem görmektedir. VAFÖK ve net karın önümüzdeki dört yılda neredeyse dört katına çıkacağını hesaplıyoruz. Bu nedenle, bu çarpanlarda hisseyi cazip buluyoruz. Hektaş’ı araştırma listemize AL tavsiyesi ile eklerken, hedef fiyatımız 22,48 TL’dir.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler