Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TEB Yatırım portföy önerisi

Dinamik portföyümüze KOZAL ekliyoruz; THYAO ve BIZIM çıkarıyoruz.   Ekleme sebeplerimiz: KOZAL: Güçlü nakit yaratma kabiliyeti ve küresel piyasalardaki gelişmelerin…

TEB Yatırım portföy önerisi

Dinamik portföyümüze KOZAL ekliyoruz; THYAO ve BIZIM çıkarıyoruz.

 

Ekleme sebeplerimiz:

  • KOZAL: Güçlü nakit yaratma kabiliyeti ve küresel piyasalardaki gelişmelerin altın fiyatlamalarına olumlu katkısıyla Koza Altın hisselerine olan ilginin güçlenmesini beklemekteyiz. Olumlu 2Ç19 beklentilerimize ilave olarak eski hakim ortakla ilgili devam eden dava sürecinin yakın vade de hisse üzerinde rahatlama sağlayabileceğine inanmaktayız. Hatırlanacağı üzere dava görülmesine 14-17 Ekim tarihleri arasında devam edecektir.

 

Çıkarma sebeplerimiz:

  • THYAO: Her ne kadar uzun vadeli olumlu görüşümüzü korusak ta ABD-Çin arasında son günlerde artan gerilim ile küresel ve özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilere yönelik aşağı yönleri risklerin arttığı ortamda THYAO hissesinin kısa vadeli baskı altında kalabileceğini inanmaktayız. Bu nedenle portföyümüzden çıkarıyoruz.

 

  • BIZIM: Dinamik portföye eklediğimiz 4 Mart tarihinden bu yana endeksin %4 üzerinde performans gösteren hisseyi kar realizasyonu nedeniyle portföyden çıkarıyoruz. Hissenin operasyonel karlılığında devam eden iyileşme nedeniyle orta vadeli olumlu görüşümüzü ve AL tavsiyemizi korumaktayız.

 

Not: Portföyümüzdeki hisselerin performansı eklendikten sonraki işlem gününün ağırlıklı ortalaması kullanılarak hesaplanmıştır.

 

 

 

İkili İşlem Önerisi – ( VESTL AL / BIST30 Ağustos vadeli kontrat SAT (Kod: F_XU0300819S0))

07.08.2019

 

 

 

 

VESTL son satış fiyatı: 10.03 TL

F_XU0300819S0 son alış fiyatı: 126.200TL

Hedeflenen getiri: %6.6 (31 Mayıs kapanışı)

Zarar-Kes (‘’Stop-loss’’) seviyesi: -%3.0

 

Temel görüş:

o            Vestel Beyaz’ın (VESBE) beklentilerin üzerinde gelen sonuçları Vestel Elektronik için de olumlu sinyal vermektedir.

 

o            Düşük seyretmeye devam eden global panel fiyatları sayesinde TV segmentindeki karlılık iyileşmesinin önümüzdeki çeyreklerde devam etmesini bekliyoruz.

 

o            VESTL, 2019E FD/VAFÖK bazında ARCLK’e kıyasla %21, uluslararası benzer şirketlere kıyasla %38 iskontolu işlem görmektedir.

 

Teknik:

  • VESTL 3ç19’da BIST100 endeksinin en kötü performans gösteren hissesidir ve piyasadan %21.7 negatif ayrışmaktadır

 

  • Günlük bazda RSI göstergesi 50 (aylık RSI: 53) piyasaya karşı ‘’Aşırı satım’’ sinyali vermemektedir ancak diğer teknik göstergeler (stockastik ve momentum indikatörü) VESTL’de piyasaya karşı yukarı hareketin başlamış olabileceğini göstermektedir.

 

*** TEK TARAFLI VESTL ALIM ÖNERİSİ DEĞİLDİR : İKİLİ İŞLEM ÖNERİSİDİR

 

  • VESTL/BIST30 rasyosunun %6.6 yükselerek 31 Mayıs kapanışına geri dönmesine pozisyonlanıyoruz. İkili işlem önerimizde %6.6 getiri hedeflerken %3.0 Zarar-Kes (‘’Stop-Loss’’) kullanılmasını öneriyoruz.

 

  • VESTL – BIST30 korelasyonu günlük fiyat hareketleri baz alındığında, Lehman’dan sonra 0.835 (belirleme katsayısı 0.697) gerçekleşmektedir (Kaynak: Bloomberg)

 

Grafik 1: VESTL/BIST30 (2019 Mart – bugün)

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler