Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

TEB Yatırım:  BDDK kararı banka hisseleri için olumsuz

Banka hisseleri için kısa vadede ek karşılıkların olumsuz olduğunu düşünsek de, banka finansallarının şeffaflığının artırılması açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz.

TEB Yatırım:  BDDK kararı banka hisseleri için olumsuz

BDDK dün  açıkladığı bir kararla bankaların TL46  milyar değerinde kurumsal krediye karşı karşılık ayırmasını öngördü. Yani bu kredilerin geri ödememe riski olduğu sonucuna vardı.  BDDK, ek olarak kredileri yeniden sınıflandırmanın banka sermaye yeterlilik rasyosuna sadece %0.5 kadar olumsuz etki yapacağını  deklare etti. TEB Yatırım araştırması BDDK direktifini tamamlayıcı  işlev yaparak, son durumda banka karlarının nasıl etkileneceğini inceliyor.

 

BDDK’dan gelen açıklamanın temel mesajını bir kez daha  hatırlatalım:

 

“Temmuz 2019 banka finansal tabloları kullanılarak yapılan ihtiyatlı etki analizleri sonucunda, sektörün yüzde 18,2 olan sermaye yeterlilik rasyosunun yaklaşık 50 baz puan kadar düşerek yüzde 17,7 seviyesine gerilediği, takibe dönüşüm oranının ise yüzde 4,6’dan yüzde 6,3 seviyesine yükseldiği tespit edilmiştir”.

 

 

TEB Yatırım ne yazdı?

 

Yatırım kuruluşunun araştırma ekibi “Bankacılık Sektörü — Takipteki alacaklar artıyor” başlıklı notlarında şu sonuca vardılar:

 

Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başta enerji ve inşaat sektörü kaynaklı riskler olmak üzere, 46 milyar TL tutarındaki kredilerin takipteki alacaklara aktarılması gerektiğini açıkladı. Bu kredilerin yıl sonuna kadar takipteki alacaklar olarak sınıflandırılması gerekmektedir. Düzenlemenin 2019 Temmuz itibariyle Sermaye yeterlilik rasyosuna (SYR) negatif etkisinin 50 baz puan olacağı ve rasyonun %18.2’den %17.7’e gerileyeceği hesaplanmıştır.

 

Buradan hareketle, kredilere %65 oranında karşılık ayrıldığını hesaplıyoruz ve sektörün özkaynakları üzerindeki potansiyel nominal etkinin 16 milyar TL olacağına inanıyoruz. İncelediğimiz bankalar için SYR üzerinde 50 baz puanlık bir etki varsayarak takip ettiğimiz bankaların 2019 yılı net karlarına ek karşılık ayrılmasının ortalama %31 negatif etki yapacağını hesaplarken, özkaynaklara negatif etkinin ortalama %2.9 olacağını hesaplıyoruz.

 

Yılın ikinci yarısında marjlardaki iyileşmenin net kar üzerindeki yaratacağı olumlu etki, bize göre bu ek karşılıkları telafi etmeyecektir. Banka hisseleri için kısa vadede ek karşılıkların olumsuz olduğunu düşünsek de, banka finansallarının şeffaflığının artırılması açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz. Bankalar sorunlu krediler için artık tamamen karşılık ayıracakları için satış prosesinde daha yüksek saç traşını (‘’haircut’’) tolere edebilirler görüşündeyiz.

 

50 baz puan SYR düşüşünün 2019T Karlılığına Etkisi:

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler