Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Şirket Raporu: Yapı ve Kredi Bankası 1Ç19 Sonuçları

İş Yatırım: Net rakamına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekleriz YKB yılın ilk çeyreğinde TL1.241mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar…

Şirket Raporu: Yapı ve Kredi Bankası 1Ç19 Sonuçları

İş Yatırım: Net rakamına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekleriz

YKB yılın ilk çeyreğinde TL1.241mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL1,138mn (İş Yatırım: TL 1,114mn)’un yaklaşık %9 ve %11 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 1Ç19 net karı çeyrek bazında %15 artış kaydederken, yıllık bazda aynı düzeyde kaldı. YKB’nin ilk çeyrek öz kaynak karlılığı 181 baz puan artarak %12.7 olarak gerçekleşirken, bunda bankanın geçen senenin son çeyreğinde muhafazakar olarak problemli gördüğü kredilerin önemli bir kısmını Grup II veya III’ e atması ve karşılık giderlerini çok yükseltmesi de rol oynamış gözüküyor.

YKB’nin ilk çeyrekte TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde ettiği gelir bir önceki çeyreğe göre yaklaşık TL 1.7 milyar düşerken, karşılık giderlerinde ki aynı dönemdeki TL900mn’luk azalış bu gelir kaybını önemli ölçüde telafi edici etki gösterdi. Ücret ve komisyon gelirlerindeki devam eden güçlü seyir, net takibe atılan kredilerin miktarının bir önceki çeyreğe üçte birine inmesi, tahsilatların kuvvetli görünümü ve diğer gelir ve gider kalemlerindeki olumlu görünüş bankanın ilk çeyrekte beklentilerin üzerinde net kar açıklamasına neden oldu.

Bankanın ilk çeyrekteki karlılık ve maliyet görünümü ile aktif kalite gelişimi, 2019 hedeflerinin üzerinde bir gerçekleşmeye doğru gittiğimizi teyit ediyor. Banka muhtemelen aktif kalite, ücret-komisyon gelirleri, kredi büyümesi ve elde edilecek faiz gelirleri gibi kalemlerde 2019 hedeflerini aşması muhtemel gözüküyor. Bu anlamda bizde tahmin değişikliklerimizi yakın zamanda tamamlayacağız. Bankanın beklentilerden daha iyi gelen ilk çeyrek net rakamına piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekleriz. Burada elde edilen kardan öte kuvvetli karın sürdürülecek olmasına dair emarelerin güçlü duruşu bize bunu söyletiyor. (Dr Bülent Şengönül)

 

Vakıf Yatırım: “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise “AL”

 

Yapı ve Kredi Bankası 1Ç19’da bizim %12,3, Research Turkey konsensüs tahminlerinin %9,1 üzerinde 1,24 mlr TL (çeyreksel +%14,8, yıllık -%0,2) net kar açıkladı. Temel olarak 1Ç19’da beklentimizin üzerinde gelen diğer faaliyet gelirleri net kar öngörümüzde bir miktar yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Banka’nın 1Ç19’da TL kredi hacmi KGF limiti dahilinde kullandırılan kredilerin (6,9 mlr TL) katkısı sonucunda bir önceki çeyreğe göre %3,7 büyüme gösterirken, Takipteki Krediler Oranı (TKO) ise %5,5 düzeyinde kaldı.

Ayrıca bankanın kontrollü gider yönetimi politikası sayesinde 1Ç19’da toplam faaliyet giderleri yıllık bazda %17,4 ile enflasyonun altında artış kaydederken, gider/gelir oranı da iyileşme gösterdi. Bankanın 2018 sonunda %13,5 olan özkaynak karlılık oranı ise 1Ç19’da %13,2  düzeyine geriledi. Bankanın beklentinin üzerinde gelen 1Ç19 sonuçlarının hisse performansına etkisini pozitif olarak değerlendiriyoruz. Yapı Kredi Bankası için 2,51 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endeks Üzeri Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler