Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İş Yatırım Şirket Raporu – Ereğli Demir Çelik

FAVÖK beklentilerle uyumlu Erdemir 3Ç19’de beklentilerin biraz üzerinde (İş Yat: TL734mn; Piyasa: TL738mn) yıllık bazda %41 düşüşle 784 milyon TL net kar rakamı açıkladı.

İş Yatırım Şirket Raporu – Ereğli Demir Çelik

Net kardaki yıllık bazdaki düşük genel anlamda gerileyen çelik fiyatları ile demir cevheri fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. 3Ç19’de 1,279 milyon TL olarak gerçekleşen FAVÖK rakamı piyasanın 1,226 milyon TL beklentisine yakın ancak bizim 1,156 milyon TL tahminimizin biraz üzerinde kalırken, yıllık bazda %50 geriledi. Net kar tahminimizdeki sapma bekelentimizden biraz daha iyi gerçekleşen faaliyet marjlarından kaynaklandı.

Erdemir’in açıklanan 3Ç19 sonuçlarının hisse performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Demir cevheri fiyatlarındaki gevşemeye rağmen, çelik fiyatlarındaki düşüşün 4Ç19’de marjlar üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam edeceğini ancak 3Ç18’e kıyasla 4Ç18’in daha zayıf baz yılı etkisiyle yıllık bazda marj erozyonun nispeten azalacağını bekliyoruz. Diğer taraftan TL’de zayıflamanın devam etmesi ciro ve FAVÖK mutlak rakamlarını çeyrek bazda olumlu etkilemesi beklenebilir. Önümüzdeki dönemde, ticaret savaşları ve Avrupa ekonomisi ile igili haber akışı ile çelik fiyatları ve hammadde fiyatlarındaki trendler hissenin performansını etkileyecek önemli gelişmeler olacaktır. Şirketin bugün saat 17:00’de düzenleyeceği webcast sonrası tahminlerimizde değişikler yapabiliriz.

Gerçekleşen ve Tahminler

Erdemir 3Ç19’de beklentilerin biraz üzerinde (İş Yat: TL734mn; Piyasa: TL738mn) yıllık bazda %41 düşüşle 784 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Net kardaki yıllık bazdaki düşük genel anlamda gerileyen çelik fiyatları ile demir cevheri fiyatlarındaki artıştan kaynaklanmaktadır. 3Ç19’de 1,279 milyon TL olarak gerçekleşen FAVÖK rakamı piyasanın 1,226 milyon TL beklentisine yakın ancak bizim 1,156 milyon TL tahminimizin biraz üzerinde kalırken, yıllık bazda % 50 geriledi. Net kar tahminimizdeki sapma bekelentimizden biraz daha iyi gerçekleşen faaliyet marjlarından kaynaklandı.

Son Çeyrekte Öne Çıkanlar

Satış hacmindeki ve fiyatlarındaki düşüşle gerileyen ciro Erdemir 3Ç19’de yıllık bazda %6 düşüşle, çeyrek bazda %8 düşüşle 1.93 milyon ton çelik satış hacmi elde etti. Satış hacmindeki gerileme Avrupa’daki yavaşlama kaynaklı ihracat hacmindeki düşüş nedeniyle gerçekleşti. İç pazarda çelik talabindeki daralmanın devam etmesine rağmen, Erdemir’in iç pazar satış hacmi yıllık bazda değişiklik göstermezken, çeyrek bazda %3’lük düşüş gösterdi. 3Ç19 için ton başına ortalama hesapladığımız US$586 çelik satış fiyatı yıllık bazda %13, çeyrek bazda ise %3 düşüşe işaret ediyor. Bunun neticesinde şirketin satış gelirleri dolar bazında yıllık bazda %18, çeyrek bazda ise %11 geriledi. İhracatın payı ise toplam gelirlerde 3Ç18’deki %24’ten ve 2Ç19’deki %21’den 3Ç19’de %18’e düştü.

Artan demir cevheri fiyatları, düşen çelik fiyatları karlılığı olumsuz etkiledi

Şirketin FAVÖK rakamı artan demir cevheri fiyatları ve düşen çelik fiyatları neticesinde dolar bazında %50 geriledi. 3Ç19’de %19.9 olarak gerçekleşen FAVÖK marjı ise 3Ç18’deki %32.9 ve 2Ç19’deki %23.3’ün altında kaldı. Şirket tarafından açıklanan ton başına FAVÖK ise 3Ç19’de US$124 olarak gerçekleşirken yıllık bazda %43, çeyrek bazda ise %14 düşüş gösterdi. Temmuz ayında US$100/ton (Temmuz 2018 US$60/ton civarı) seviyelerini gören demir cevheri fiyatı bugünlerde US$84/ton seviyelerinde bulunuyor. Net nakit pozisyonu Şirketin net nakit pozisyonu 2018 yıl sonundaki 482 milyon dolardan 794 milyon dolar temettü ödemesi sonucu 9A19 sonunda 200 milyon dolara geriledi. Nakde dönüşüm rasyosu (Serbest Nakit Akım / FAVÖK) ise 9A19’da 125 milyon dolar yatırım harcamasına rağmen işletme sermayesindeki 318 milyon dolar düşüş sayesinde %67 olarak gerçekleşirken, 9A18’deki %39’un üzerinde 1Y19’deki %83’ün ise altında kaldı.

Değerleme üzerindeki etki ve görünüm

Erdemir’in açıklanan 3Ç19 sonuçlarının hisse performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz. Demir cevheri fiyatlarındaki gevşemeye rağmen, çelik fiyatlarındaki düşüşün 4Ç19’de marjlar üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam edeceğini ancak 3Ç18’e kıyasla 4Ç18’in daha zayıf baz yılı etkisiyle yıllık bazda marj erozyonun nispeten azalacağını bekliyoruz. Diğer
taraftan TL’de zayıflamanın devam etmesi ciro ve FAVÖK mutlak rakamlarını çeyrek bazda olumlu etkilemesi beklenebilir. Önümüzdeki dönemde, ticaret savaşları ve Avrupa ekonomisi ile igili haber akışı ile çelik fiyatları ve hammadde fiyatlarındaki trendler hissenin performansını etkileyecek önemli gelişmeler olacaktır. Şirketin bugün saat 17:00’de düzenleyeceği webcast sonrası
tahminlerimizde değişikler yapabiliriz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

İş Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler