Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İş Yatırım 2.Çeyrek 2019 Tahminleri

İkinci çeyrek mali tablo dönemi öncesi kar tahminlerini hız verdik. TEB Yatırım'dan sonra sırada İş Yatırım var.

İş Yatırım 2.Çeyrek 2019 Tahminleri

Finans Dışı Şirketler: TL’de Değer Kaybı Ciro Artışlarını Destekliyor

 

Takip listemizdeki finans dışı şirketlerin toplu ciro rakamında 2019 yılının 2. çeyreğinde yıllık %24 artış tahmin etmekteyiz. Toplu FAVÖK rakamındaki artış % 6 ile sınırlı kalırken, finansman ve kur farkı giderlerindeki artışın etkisi ile toplam net kar rakamında yıllık %12 daralma hesaplamaktayız. TL’deki değer kaybının ihractçı şirketlerin cirolarına olumlu etkisinin, TL ‘de değer kaybının hızlanmadığı durumda, 3Ç’de baz etkisinden dolayı tersine döneceğini, 4Ç’de ise azalacağını hatırlamakta fayda var.

 

Pegasus (PGSUS.IS; % 84), Selcuk Ecza (SELEC.IS; % 68), ve Arçelik* (ARCLK.IS; %60), yıllık bazda FAVÖK’ını en fazla büyütmesini beklediğimiz şirketlerden. Öte yandan, Anadolu Efes (AEFES.IS; %300) ve Coca Cola İçecek (CCOLA.IS; %100) kur farkı giderlerindeki azalmanın etkisi ile, yıllık net kar büyümesinde öne çıkan, aynı zamanda anlamlı bir FAVÖK büyümesi kaydedecek, şirketler olarak göze çarpıyor (sırasıyla %30 ve %28 FAVÖK büyümesi). Öte yandan, Tüpraş (TUPRS.IS; -%33 ), Erdemir (EREGL.IS; -%20) ve Türk Hava Yolları (THYAO.IS; -%11) FAVÖK’ı en fazla daralması beklenen şirketler arasında.

 

Bankalar: Karlılıklar ikinci çeyrekte swap maliyetleri nedeniyle baskı altında

 

Bankaların 2Ç19 net karlarının bir önceki çeyrekteki gerçekleşmelere göre ortalama %15 düşüş kaydetmesini bekliyoruz. Yıllık karşılaştırmalarda ise kümüle net kar rakamı tahminlerimize göre %22 gerileyecek. Çekirdek kredi spredlerinde iyileşme devam ederken, artan oynaklık ile beraber yükselen swap maliyetlerinin karlılık üzerinde önemli bir baskı yarattığını görüyoruz. Karşılık giderleri çeyreklik bazda gerilerken swap maliyetlerinin yıkıcı etkisini bir miktar nötralize etmiş olacak.

 

İlk çeyrek sonuçlarını açıklayacak bankalar arasında TSKB (TSKB.IS) hem yıllık hem de çeyreklik bazda karını artıracak tek banka olarak ön plana çıkıyor. Vakıfbank’ın (VAKBN.IS) karı ise çeyreklik karşılaştırmada swap maliyetleri nedeniyle yaklaşık %45 düşüş gösterecek. Daha önce önemli swap fonlamasına yoğun başvurmayan kamu banklarının swap maliyetleri ilk defa bu ölçekte karlılıklarını olumsuz etkilerken, özel bankaların ise hem karşılık hem de sert düşüş gösteren TÜFEX gelirleri nedeniyle karlılıkları baskı altında kalmaya devam ediyor. Bununla beraber Garanti (GARAN.IS) ve YKB’nin (YKBNK.IS) görece iyi performansları sürüyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler