Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İş Yatırım  1.Çeyrek  Tahminleri

Bankalarda çeyreklik bazda büyümeye rağmen, karlılık karşılık giderleri ve düşük TÜFEX gelirleriyle baskı altında kalmaya devam ediyor   Bankaların 2019’un…

İş Yatırım  1.Çeyrek  Tahminleri

Bankalarda çeyreklik bazda büyümeye rağmen, karlılık karşılık giderleri ve düşük TÜFEX gelirleriyle baskı altında kalmaya devam ediyor

 

Bankaların 2019’un ilk çeyreğinde bir önceki çeyrekte gerçekleşen net kar rakamlarına göre %15 büyüme kaydetmelerini bekliyoruz. Bununla birlikte yıllık karşılaştırmalarda net kar rakamı tahminlerimize göre %22 gerileyecek.

 

Çekirdek kredi spredlerinde iyileşme devam ederken, marjlar TÜFEX kağıtlarından elde edilen gelirlerdeki keskin düşüşle beraber daralmaya başlıyor. Özellikle büyük ölçekli bankaların 2018’in son çeyreğine göre bu menkul kıymetlerden yaklaşık 1 milyar TL daha az gelir yazacak olmaları marj daralmasını kaçınılmaz kılıyor. Bununla beraber TÜFEX harici marj dinamikleri ise iyileşme eğilimine girmiş durumda. Takipteki krediler için ayrılan karşılıklar yüksek seviyesini koruyarak karlılık üzerinde olumsuz etkilerini ilk çeyrekte de devam ettiriyor.

 

 

Hangi bankalar öne çıkacak?

 

İlk çeyrek sonuçlarını açıklayacak bankalar arasında TSKB hem yıllık hem de çeyreklik bazda karını artıracak tek banka olarak ön plana çıkıyor. Vakıfbank ise her iki karşılaştırmalı zaman diliminde karının düşmesini beklediğimiz tek banka. Hatırlanacağı üzere bankalar 2018’in son çeyreğinde TÜFEX gelirlerinin etkisiyle karşılık giderlerini hızlı biçimde artırmışlardı. Bu durum ilk çeyrek karlarının çeyreklik olarak büyümesinde ana rolü oynayan faktör olacak.

 

Banka dışı şirketler  daralan ekonomide ihracat ve karlılığa odaklanıyor

 

2019 yılının ilk çeyreğinde takip listemizdeki finans dışı şirketlerin toplu ciro rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre %27 büyüme bekliyoruz. Öte yandan, FAVÖK rakamındaki büyüme %2.9 ile sınırlı kalırken toplam net kar rakamında %22 daralma hesaplıyoruz.

 

Özellikle, Tüpraş, Erdemir, THY, Emlak GYO gibi büyük şirketlerde beklenen yıllık FAVÖK ve net kar gerilemesi toplu rakamları aşağı çekiyor. TL de sepete karşı geçen yılın ilk çeyreğine yakın, %6 oranında, gerçekleşen değer kaybı döviz borçlusu şirketlerin kar rakamlarını baskılamaya devam ediyor.

 

UFRS 16 standardının 2019 yıl başı itibarı ile uygulanmaya başlayacak olması da ilk çeyrek sonuçlarını etkilemesi anlamında kayda değer bir gelişme. Buna göre kiralayan durumundaki şirketler tüm kiralama sözleşmeleri için gelecekte ödeyecekleri kiralama yükümlülüklerini ve buna karşılık olarak da bir ‘varlık kullanım hakkını’ bilançolarına yansıtmak zorunda olacaklardır. Dolayısıyla, daha önceden gelir tablosuna kaydedilen kira giderleri yerine finansman ve amortisman giderleri ayrılacak. Bu yöntem ilk yıllarda net karın önceki yönteme göre düşmesi sonucunu getirirken (İlk yıllarda varlık kullanım hakkı yüksek olduğundan amortisman ve finansman giderleri toplamı kira giderlerini geçiyor), FAVÖK rakamlarında da artışa yol açacak.

Etki yoğun kiralama yapan havayolları ve perakende şirketlerinde daha belirgin olacak. Şirketler ilk çeyrekte hem eski hem de yeni yönteme göre rakamlarını açıklayacak. İlk çeyrek tahminlerimiz UFRS 16 etkisini içermemekte.

 

Hangi  şirketler öne çıkacak?

 

2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek FAVÖK ve Net Kar büyümesi kaydetmesini beklediğimiz şirketler arasında dikkatimizi çekenler: Tekfen Holding (TKFEN.IS, sırasıyla, %247 ve %238), Kordsa (KORDS.IS, %70 ve %64), Bizim Toptan (BIZIM.IS, %68 ve %408), Selcuk Ecza (SELEC.IS, %48 ve %41), Alkim Kimya (ALKIM.IS, %40 ve %67), Ülker (ULKER.IS, %33 ve %144), ve Anadolu Cam (ANACM.IS, %33 ve %92).

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler