Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

İş Bankası için  yeni öneri AL

Hedef hisse fiyatını, 2019 yılı ilk yarı gerçekleşmeleri ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 7,65TL’den 7,50TL’ye çekiyoruz.

İş Bankası için  yeni öneri AL

 

İş Bankası’nın 2019 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğine göre %34,8 oranında azalarak 951mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim hem de piyasa beklentisi olan 802mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Tahminimizdeki sapmada, ticari zararın beklentimizin üzerinde gerçekleşmesine karşın, karşılık iptalleri nedeniyle diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizden yüksek gelmesi etkili olmuştur.

İkinci çeyrek karı ile birlikte İş Bankası’nın 2019 ilk yarı net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,8 oranında azalarak 2.409mn TL’ye gerilemiştir.

Banka’nın net faiz gelirleri, kredi getirilerindeki artış ve mevduat maliyetlerindeki düşüşün devam etmesiyle çeyreksel bazda %14,7 oranında artarak 4,9 milyar TL’ye yükselmiştir. Kredi büyümesinin yatay seyrettiği ortamda net ücret ve komisyon gelirlerinde de güçlü görüntüsünü korumuş ve bir önceki çeyrekteki düşüşün ardından bu çeyrekte %8,5 oranında artış gözlenmiştir.

Banka’nın swap gideri, swap maliyetleri ve swap miktarındaki artışın etkisiyle çeyreksel bazda 684mn TL artarak 2,2 milyar TL’ye ulaşmıştır. Bu kapsamda, ticari zarar da 1,6 milyar TL artarak 2,6 milyar TL’ye yükselmiş ve dönem karının bir önceki çeyreğe göre düşüş kaydetmesinde ana etken olmuştur. Karşılık giderlerinde ise kurlardaki görece düşük artış ve 130mn TL’lik serbest karşılığın olmaması nedeniyle bir önceki çeyreğe göre bu çeyrekte %12,5 gerileme yaşanmış ve toplam karşılıklar 2,16 milyar TL olmuştur.

 

Banka’nın operasyonel giderleri çeyreksel bazda %5,2 oranında artış göstermiştir. Banka toplamda 505mn TL serbest karşılık iptali (kalan serbest karşılık 825mn TL) yapmış ve buna bağlı olarak da diğer faaliyet gelirleri 1.062mn TL olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca iştirak gelirleri de bir önceki çeyreğe göre %16,6 oranında artarak 682mn TL’ye yükselmiş ve dönem karına olumlu katkı yapmıştır. Banka ayrıca bu çeyrekte yüksek karşılık iptalleri ve iştirak gelirlerinin de etkisiyle (vergi matrahına dahil değil) 108mn TL vergi geliri kaydetmiştir.

İş Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2019 yılı ilk yarı gerçekleşmeleri ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 7,65TL’den 7,50TL’ye çekiyoruz. Ancak daha önceki “AL” önerimizi ise getiri potansiyeline bağlı olarak koruyoruz.

 

Ziraat Yatırım araştırma raporundan alıntıdır

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler