Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Hisse senetleri stratejisi:  Fed durunca piyasalar koşuyor

Küresel risk iştahı güçleniyor Fed’in faiz artışına ara vermesi ve bilançosunu küçültmekte aceleci davranmayacağını açıklaması üzerine dolar zayıflarken dünya borsaları…

Hisse senetleri stratejisi:  Fed durunca piyasalar koşuyor

Küresel risk iştahı güçleniyor

Fed’in faiz artışına ara vermesi ve bilançosunu küçültmekte aceleci davranmayacağını açıklaması üzerine dolar zayıflarken dünya borsaları yıla güçlü bir başlangıç yaptı. ABD, Avrupa ve Asya ekonomilerinden gelen eşanlı yavaşlama sinyallerine rağmen MSCI Dünya endeksi sene başına göre %10’un üzerinde getiri sağladı.

Türkiye seneye iyi bir başlangıç yaptı

Küresel risk iştahına duyarlı yüksek betalı Türkiye varlıkları seneye güçlü bir başlangıç yaptı. Aralık başındaki raporumuzda öngördüğümüz gibi Türk lirası değer kazanıp, faizler gerilerken, banka hisseleri endekse göre çok daha güçlü bir performans gösterdi.

 

Ekonomide sert iniş asgari hasarla yönetiliyor…

Döviz şoku sonrası yatırımcıların kafasındaki temel soru: ‘Türkiye ekonomisindeki sert inişin ve borç azalma sürecinin intizamlı olup olmayacağıydı’. Döviz şoku sonrasındaki 8 aylık sürede Türkiye bu zorlu süreci asgari hasarla yürütmeyi başardı ve risk primini önemli ölçüde düşürdü.

 

Doğru ekonomi politikalarıyla güven tesis edildi

 

Merkez Bankası’nın sıkı para politikası, kamu maliyesinde önemli bir bozulma olmaması, bankaların yüklü dış borç ödemelerine rağmen döviz likiditelerini koruması küresel yatırımcıların güveninin yeniden tesis edilmesini sağlayan temel gelişmelerdi.

 

Avrupa ekonomisindeki yavaşlama bu olumlu süreci kısmen bozabilir

 

Öncü göstergeler ekonomide sert inişin 2019 yılı ilk yarısında da devam edeceğine işaret ediyor. İhracatımızın %50’sini oluşturan Avrupa’nın yavaşlaması dışa dönük dengelenmeyi engelleyerek sert iniş sürecinin yönetilmesini zorlaştırıyor.

 

Yerel seçim sonuçlarına piyasa tepkisi sınırlı ve geçici

Yerel seçimlere üç haftadan az bir süre kala seçim-toto başladı. Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Adana gibi büyük şehirler için anket enflasyonu yaşıyoruz. Bizi seçim sonuçlarından daha çok seçim sonrası izlenecek ekonomi politikalar ilgilendiriyor. Seçimler sonrası pozitif veya negatif piyasa tepkisinin sınırlı ve geçici olacağını düşünüyoruz.

Seçim sonrası izlenecek politikalar piyasalar için daha belirleyici

Yerel seçimleri geride bırakan Türkiye’nin önünde 2023 yılında yapılacak seçimlere kadar dört yıllık çok kıymetli bir dönem var. Küresel büyümenin yavaşlayacağı, ticaret savaşları riskinin devam edeceği zorlu küresel konjonktürün Türkiye’yi önümüzdeki dönemde doğru politikalar uygulamaya zorlayacağına inanıyoruz.

 

Merkez Bankası’nın Haziran’da faiz indirimine başlamasını bekliyoruz

 

Seçimler sonrasında doğru ekonomik politikaların uygulandığı ve küresel risk iştahında bir bozulma olmadığı baz senaryomuzda Merkez Bankası’nın enflasyondaki gerilemeye paralel Haziran ayında faiz indirimine başlayacağını ve 2019 yılında toplamda 475 baz puan faiz indirmesini bekliyoruz.

 

Borsada hızlı yükseliş sonrasında hisse bazında seçim önem kazanacak

 

Türkiye ekonomisinde devam eden sert iniş ve Avrupa büyümesinde aşağı yönlü risklerin artması nedeniyle Borsa İstanbul için daha korumacı bir strateji izliyoruz. Banka ağırlığını %30’dan %24’e indirdiğimiz yeni dönemde öneri listemizde VAKBN (%12) ve YKBNK (%12) bulunuyor. Makul hızla büyüyen, bilançosu güçlü, gelişmekte olan ülkelere göre iskontosu yüksek TCELL (%10), THY (%14), Erdemir ( %12) büyük şirketleri öneri listemizde öne çıkardık. Küçük şirketler arasında seçimizde döviz şokunu başarıyla yöneten ve yüksek artış potansiyeli olan AGHOL (%9), Alarko Holding (%9), Selcuk Ecza (%7) ve MPARK (%7) gibi şirketlere yer verdik.

 

 

İş Yatırım Mart strateji raporundan alıntıdır

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler