Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Halk Yatırım Bilanço Değerlendirme Raporu – Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimiz olan 3.775,3 milyon TL’nin %1,8 altında, ortalama piyasa beklentisinin %3,4 üzerinde, yıllık bazda %6,3 azalışla 3.707 milyon TL net kar açıkladı.

Halk Yatırım Bilanço Değerlendirme Raporu – Türk Hava Yolları

3Ç19 Finansal Sonuçlar – Nötr

Beklentilerin hafif üzerinde net kar. Türk Hava Yolları yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimiz olan 3.775,3 milyon TL’nin %1,8 altında, ortalama piyasa beklentisinin %3,4 üzerinde, yıllık bazda %6,3 azalışla 3.707 milyon TL net kar açıkladı.

Satış gelirleri beklentiler ile uyumlu. Üçüncü çeyrekte net satış gelirleri, beklentimiz ve ortalama piyasa beklentisi ile uyumlu yıllık bazda %2,9 artış ile 22.635 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Yılın üçüncü çeyreğinde toplam yolcu gelirleri dolar bazında %1,1, TL bazında yıllık %2,3 artış gösterdi. Toplam kargo gelirleri ise dolar bazında %3,5, TL bazında %3,7 artış kaydederek 2,4 milyar TL seviyesine yükseldi. AKK başına birim yolcu geliri yıllık %2,5 azalırken, kargo dahil birim gelir yıllık %5,1 azalış kaydfetti.

Beklentilerin altında gelen operasyonel karlılık. FAVÖK yılın üçüncü çeyreğinde, beklentimizin %3,2 üzerinde, ortalama piyasa beklentisinin %6,7 altında yıllık bazda %10,3 azalışla 5.817 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise yıllık 3,8 puan azalarak 3Ç19’da %25,7 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık bazda 5,3 puan azalışla 3Ç19’da %27,0 seviyesinde gerçekleşen brüt kar marjı ile
yıllık 1,2 puan artışla %11,0 seviyesine yükselen faaliyet giderleri/satışlar rasyosu FAVÖK marjını baskıladı. AKK başına birim gider yıllık bazda %6,9 yükselirken, yakıt hariç birim gider yıllık %12,4 artış kaydetti. Birim yakıt gideri yıllık %3,3 azalış kaydederken, birim personel gideri yıllık %31,2 artış gösterdi.

Net finansman geliri net karı destekledi. Operasyonel olmayan tarafta ise, geçen yılın aynı döneminin aksine 192 milyon TL seviyesinde gerçekleşen diğer faaliyetlerden gelirler ile 136 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman geliri net karı destekleyen unsurlar oldu.

TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz. Beklentilerin üzerinde gelen net kar rakamına rağmen, beklentilerin altında gelen operasyonel kar rakamından dolayı, finansal sonuçların hisse performansına etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz. Mevcut durumda orta vadeli tahminlerimizi koruyor, THYAO için 12-aylık hedef fiyatımız olan 13,50 TL’yi ve TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Halk Yatırım

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler