Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Gedik Yatırım:  Banka hisseleri öne çıkacak

Mevcutta devam eden iskonto ve en kötünün 2019 ikinci yarıdan itibaren geride kaldığı düşüncemiz bankacılık tarafındaki olumlu görüşümüzün temelini oluşturan ana faktörler olmakta.

Gedik Yatırım:  Banka hisseleri öne çıkacak

Mayıs ayının ikinci yarısından bu yana içsel risklerin belirli ölçüde sindirilmesinin de katkısıyla TL varlıklar genelinde toparlanma gözlendi. Mayıs ayının ikinci yarısından itibaren bankacılık hisselerinde yükselişler yaşanırken son dönemde küresel çapta zayıflayan risk iştahı ve 2019/06 finansal sonuçlarının etkisiyle satışların etkili olduğu izleniyor. 2017 yılında başlayan ve Borsa İstanbul’u tarihi seviyelere taşıyan yükselişe sanayi hisseleri öncülük ederken bankacılık endeksindeki iskontonun halen daha devam ettiği izleniyor.

2019 yılının ikinci yarısından itibaren ekonomideki toparlanma beklentisine, TCMB’den gelebilecek olan faiz indirim beklentilerine ve bankacılık tarafında en kötünün yavaş yavaş geride kaldığına ilişkin tahminlere bağlı olarak bankacılık sektörünün daha olumlu bir seyir izleyeceğine ilişkin beklentiler gücünü koruyor. Endeksteki olası yükselişlere taşıdığı yüksek iskonto nedeniyle bankacılık hisselerinin öncülük edebileceğini değerlendiriyoruz. Mevcutta devam eden iskonto ve en kötünün 2019 ikinci yarıdan itibaren geride kaldığı düşüncemiz bankacılık tarafındaki olumlu görüşümüzün temelini oluşturan ana faktörler olmakta.

2018 yılının ikinci yarısından itibaren bankacılık sektöründeki karşılık giderlerinin artış kaydetmesi ve kredi / mevduat makasındaki daralmaları özkaynak kârlılıkları üzerinde baskı oluşturan gelişmeler oldu. Bununla birlikte en kötünün yavaş yavaş geride kaldığına ilişkin beklentiler ve sektördeki zorluğun hisse fiyatlarına fazlasıyla yansıdığını göz önünde bulundurarak yılın ikinci yarısından itibaren portföylere yavaş yavaş banka hisselerinin eklenebileceğini düşüncemizi koruyoruz. Yılın ikinci yarısında bankaların daha olumlu finansal sonuçlar açıklamasını beklerken özel bankaların daha ön planda olacağını düşünüyoruz.

 

 

Gedik Yatırım Araştırma Raporu’ndan alıntıdır

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler