Sosyal Medya
**8*

GCM Yatırım – Telekomünikasyon Sektörü Bilanço Sonrası Değerlendirme (TCELL – TTKOM)

5 Kasım 2019

TCELL ve TTKOM finansal sonuçlarını açıkladı.

TTKOM : 3.çeyrek net kar rakamı 1.12 milyar TL ile piyasa beklentisi (899.1 milyon TL) üzerinde gerçekleşmiştir.

TCELL : 3.çeyrek net kar rakamı 801.3 milyon TL ile piyasa beklentisinin (809.6 milyon TL) bir miktar altında gerçekleşmiştir.

TTKOM ve TCELL hisse senetlerinin yılbaşından itibaren borsa performansları değerlendirildiğinde. TTKOM (beyaz) %74 pozitif performans gösterirken, TCELL (yeşil) yaklaşık %7 pozitif performans göstermektedir. Aynı dönemde BIST 100 endeksi %4.87 pozitif performans göstermektedir.

Viop TURKCELL (TCELL), Pozitif Görünümüne Devam Etmektedir!

TURKCELL (TCELL) yakın vade sözleşme fiyatı, 18 Ekim tarihinde başlattığı pozitif fiyatlama davranışını, kısa vadeli trend değişimi ile destekleyerek son süreçte önemi bir çıkışa imza attı. Bu teyidin Ichimoku Kinko Hyo göstergesi ile desteklenmesi sonrası yeni pozitif görünümüne adapte olan ve gösterge ile başlattığı trendsel faaliyetini hızlandıran TCELL Kasım ayında da bu düşüncesine devam ettirme görünümündedir. Henüz aya yeni başlamış olmamıza rağmen teknik görünümün verdiği destek, Viop ürününü Eylül ayı zirvesi 13,63 seviyesine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir.  Kısa vadeli olarak bu düşüncenin daha güçlü bir profile dönüşebilmesi içinse, 13,00 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.  Bu tür bir teyit durumunda 13,63 öncesindeki olası trend bariyerleri 13,25 ve 13,47 olarak kaydedilmiştir. Aksi takdirde yani TURKCELL yakın vade sözleşme fiyatı 13,00 seviyesinde baskı görmesi durumunda ise Ichimoku Kinko Hyo bulut bölgesini temsil eden 12,10 – 12,31 aralığına ulaşmak ve bu bölgede trendini sorgulamak isteyebilir.

Özetle: Yükseliş trendi görünümü etkin bir rol oynarken ilgili beklenti teyit kazanabilir mi sorusunun cevabında 13,00 seviyesi yakinen takip edilmelidir. Ana beklenti, 12,10 – 12,31 bölgesi üzerinde Eylül ayı zirvesi 13,63 seviyesine doğru olası çıkışların devam etmesi şeklindedir.

Viop Türk Telekom (TTKOM), Çıkışına Ara Verecek mi?

Türk Telekom (TTKOM) yakın vade sözleşme fiyatı, 18 Ekim tarihinde gerek 50 gerekse 200 saatlik üssel hareketli ortalamaların üzerine çıkarak pozitif fiyatlama davranışına yönelik önemli bir adım attı. Bu teyit ile başlattığı ralliyi Kasım ayı başında da devam ettiren TTKOM, mevcut çıkışına ara verebilir mi sorusuna cevap aramaktayız. MFI ve RSI göstergelerinin 80 seviyesinden kaydettiği dönüş, bu düşünceyi destekler nitelikte olmasına karşın ilgili Viop ürününün trendinin pozitif olduğu unutulmamalıdır.

TTKOM için ana trend, 200 saatlik üssel hareketli ortalama 5,71 üzerinde pozitif görünümün devam etmesi şeklindedir. Kanal üst noktası 6,42 altındaki fiyatlama davranışı, tepki düşüncesine yönelik beklentiyi gündemde tutarken 200 saatlik üssel hareketli ortalama öncesinde gidebileceği maksimum alanın 50 saatlik üssel hareketli ortalama (5,98) olduğunu ve bu ortalamada tekrar karar aşamasına geçmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Tepkilerin zayıflaması / sona ermesi durumunda ise trendsel anlamdaki olası beklenti seviyeleri, 6,42 aşılması durumunda 6,55 ve 6,66 olarak kaydedilmiştir. Kısa vadeli olarak da 50 saatlik üssel hareketli ortalamaya doğru bir tepki oluşur mu sorusunun cevabında son dip 6,15 desteği ayrıca takip edilebilir.

Özetle: 200 saatlik üssel hareketli ortalama üzerinde pozitif trend görünümüne devam eden TTKOM, trend içi tepki satışı düşüncesini kısa vadeli olarak devam ettirebilmesi için 6,15 altına sarkması, olası tepkilerine devam edip etmemesi hususunda da 50 saatlik üssel hareketli ortalama yakinen takip edilmelidir.

Hazırlayanlar: (Araştırma Müdürü Dr. Tuğberk Çitilci & Araştırma Müdür Yardımcısı Kudret AYYILDIR)

 

YASAL UYARI

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

GCM Yatırım / Araştırma Departman

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları