Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Çukurova Holding, Ziraat’a 1,6 milyar $ Borcunu Yapılandırıyor mu?

Ülker, Doğuş, Telekom ve diğerleri… Borçlarını ödemekte zorlanan, onları yapılandırma talebinde bulunan pek çok büyük firma oldu krizin hemen öncesi ve sonrasında… Üstelik her birinin borcu milyarlarca dolar tutarında. Bu kez bir başka devasa borç hakkında söylentiler habere dönüştü: Çukurova Holding’in Ziraat Bankası’na olan borcundan bahsediyoruz.

Çukurova Holding, Ziraat’a 1,6 milyar $ Borcunu Yapılandırıyor mu?

Haber bugün Bloomberg.com’da yayınlandı. İngilizce olarak tabi… Ercan Ersoy, Kerim Karakaya ve Aslı Kandemir tarafından kaleme alınan haber “Turkey’s Cukurova Said to Mull Rejigging $1.6 Billion Loan” adını taşıyor. Yani, Türkiye’nin Çukurova (Holdingi) 1,6 Milyar Dolarlık Borcunu Yeniden Yapılandırmayı Düşünüyor”

Benzer bir haber Reuters ajansı tarafından da duyuruldu.

Bloomberg’deki haber ismini vermek istemeyen ancak bu plan üzerinde çalışan kişilere atfen yazılmış. Habere göre Çukurova Ziraat Bankası’ndan aldığı ve 3 yılı ödemesiz olan 1,6 milyar dolarlık borcunun bugüne kadar sadece faiz ödemelerini gerçekleştirmiş. Temmuz ayında yapması gereken ödeme öncesinde ise borcunun yeniden yapılandırılması talebini yapıp yapmamayı tartışmaktaymış. Habere göre Çukurova yetkilileri iddalara yönelik bir açıklama yapmaktan kaçınmış. Ziraat Bankası’ndan ise açıklama yapacak bir yetkili bulunamamış.

Bu borcun niye alındığına gelince… O da Türkcell konusunda sermaye gruplarının birbiriyle savaşına dayanıyor. Türkcell’de 3 farklı grup var. İlki Çukurova ve Türkcell’in de kurucusu Mehmet emin Karamehmet, diğeri ünlü Rus milyarder Mikhail Friedman’ın şimdi artık LetterOne Investments olarak bilinen eski Alfa  Group ve son olarak Stockholm merkezli Telia Co. AB. Bu gruplar sırasıyla şirket hisselerinin yüzde 13,8, yüzde 13,2 ve yüzde 24’ünü ellerinde tutuyor. Gruplar birbiriyle anlaşamadığı için Türkcell gerekli genel kurulları toplayamıyor ve hissedarlara kar payı da dağıtamıyor.

İşte borcun Ziraat Bankası’ndan 2014 yılında alınma sebebi Çukurova’nın Turkcell hisselerini Letterone’dan (L1) geri almaktı.

Reuters’in konu ile ilgili haberinde ise şu bilgiler var.

Çukurova Holding, L1’den aldığı Turkcell hisselerini ve Genel Energy hisselerini teminat vererek 2014 yılında üç yılı geri ödemesiz kredi aldı. Turkcell’den gelen temettüyle kredinin faiz ödemelerini yapan Çukurova anapara ödemelerini 2017 Temmuz ayından bu yana yapmıyordu.

Çukurova Holding’in Rus milyarder Mikhail Fridman’dan aldığı borcu kapatmak için aldığı 10 yıl vadeli 1.6 milyar dolar kredinin geri ödemesiz süresi dolarken, kaynaklar Çukurova’nın üçüncü anapara taksidini de ödeyemeyebileceği belirtti.

Krediyle ilgili Ziraat Bankası’na anapara ödemesinin yapılmadığını ifade eden kaynaklar, Turkcell’in temettü gelirlerinden bir miktar ödeme ve faiz ödemelerinin ise yapıldığını kaydettiler.

Sözkonusu kredinin yıllık 200 milyon dolar tutarında anapara ödemesi bulunuyor

 

ORTAKLAR SAVAŞI VE HÜKÜMET MÜDAHALESİ

Bu noktada Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Aydın’ın Türkcell’in yönetim kuruluna atandığı haberinin daha 2 gün önce haber olarak geçildiğini de hesaba katmak gerekiyor. Bankalar Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Hüseyin Aydın ayrıca Türkiye Varlık Fonu yönettim kurulu üyesi.

Şirkette ortaklar savaşı kızışmışken hükümetin müdahalesi sayılabilecek bir kararla SPK Türkcell’e 3 “bağımsız yönetim kurulu üyesi” atamıştı.

Şirket KAP açıklamasında ayrıca, 2013 yılında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararıyla atanan bağımsız yönetim kurulu üyesi Ahmet Akça, Atilla Koç ve Hilmi Güler’in üyeliklerinin devam ettiğini bildirilmişti. Akça aynı zamanda yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor.

Reuters haber ajansı ise konu ile ilgili haberinde istifa ederek yerine Hüseyin Aydın’ın geçtiği Tuvan Yalım’ın özel durumuna dikkat çekti. Habere göre Yalım, geçen yıl Mart ayında Turkcell’in üç ana hissedarı Telia Company, Çukurova Holding ve Rus milyarder Mikhail Fridman ve ortaklarına ait Letter One’ın ortak aday gösterdiği yönetim kurulu üyeleri arasındaydı.

Reuters’in haberinde Çukurova’nın aldığı bu kredinin, 4.75 milyar dolar tutarında SPV’ye (özel amaçlı şirket) devredilerek yapılandırılan OTAŞ kredisinin ardından bankacılık sektöründeki en büyük ikinci telekom kredisi niteliğini taşıdığı da vurgulandı..

OTAŞ kredisi üç özel banka başta olmak üzere 20’den fazla bankaya dağılmış haldeyken, Çukurova kredisi sadece Ziraat Bankası’ndan alındı. Bu bakımdan Türkiye’nin en büyük kurumsal finansman kredilerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Reuters’ın haberine göre ajansa konuşan bir kaynak, “Kredinin ikinci ödemesi Temmuz 2019’da. Banka da şirket de bunun NPL’e ( Non Performing Loan= Tahsili Gecikmiş/Takipteki Alacak) dönüşmesini istemez. Taksit vadesi Temmuz’da. Çukurova da Ziraat Bankası da yapılandırmayı düşünecek” yorumunu yaptı.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler