Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Borsa İstanbul  103.500 Hedefini Aşarak Yola Devam Eder mi?

Yeni haftaya satıcılı başlayan BİST100 endeksinde teknik düzeltme devam ediyor. 102.000-103.500 bandında gerçekleşen işlemlerde endeks günü %0,66 değer kaybı ve…

Borsa İstanbul  103.500 Hedefini Aşarak Yola Devam Eder mi?

Yeni haftaya satıcılı başlayan BİST100 endeksinde teknik düzeltme devam ediyor. 102.000-103.500 bandında gerçekleşen işlemlerde endeks günü %0,66 değer kaybı ve 682 puanlık düşüşle 102.255 puandan tamamlarken işlem hacmi önceki günlerden oldukça azalarak 5,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. En çok değer kaybı ise %3,51 değer kaybeden Madencilik sektöründe yaşandı.

Ocak ayı enflasyon verisi beklentilerden biraz aşağıda ancak ÜFE’de yine yüksek seyrini korumakla birlikte dolar ve faiz tarafındaki fiyatlamaların veri akışı sonrası sakin seyri endekste geri çekilmeyi sınırladı.

Bugün içeride reel efektif döviz kuru verisi dışarıda ise AMD PMI verilerini takip ediyoruz.  Beyaz Sarayda FED Başkan ve yardımcısı ve de Hazine Bakanıyla bir araya gelen Trump görüşmesi ardından şimdi gözler Perşembe günü ekonomik forumda konuşacak olan Powell’a çevrildi. Aralık ayı sonrası söylem değiştiren ve piyasaların aklını karıştıran Fed ile ABD ile Çin arasında yürütülen ticaret müzakereleri,  Brexit belirsizliği piyasaların odağında olmaya hafta boyunca devam edecek.

 

BİST100

Endekste 106.000 seviyesinin yüksek işlem hacmiyle birlikte görülmesinin ardından devam eden geri çekilmede Cuma günü yaşanan para çıkışının giderek azalması ve işlem hacminin 6 Milyar TL seviyesinin altına gerilemesiyle birlikte 102.300 desteğinin altında kapanan endekste yeniden 101.750-103.300 hareketini görmemiz mümkün. 103.300-104.250 hedef değerlerimiz olurken endekste dolar bazında 2 cent hedefi korunmakta. Aşağı yönlü hareketlerde ise 101.000 önemli destek konumunda. Dolar/TL’de yeni güne 5,21 ve Dolar/Euro paritesinde ise 1,1434 seviyesinden başlıyoruz.

 

Manşette Neler Var

 • ABD/FED Başkanı Powell ve Trump Beyaz Sarayda bir araya geldiler. Fed’den yapılan açıklamaya göre   Powell para politikasına yönelik beklentilerini paylaşmadı. Trump 2018 Temmuz ayında FED’in çok hızlı faiz artırımı yaptığı ve bunun ABD’nin ekonomik büyümesini tehdit ettiği yönündeki rahatsızlığını belirtmişti.
 • New York Borsası Yükselişle Kapandı. Asya Hisseleri Yükseldi. Çin hafta boyunca tatil.
 • AK Parti, CHP, HDP ve İYİ Parti’nin Meclis grup toplantıları düzenlenecek.
 • Avrupa Parlamentosu Başkanı Tajani, Avrupa Birliği’nin Venezuelalı muhalif lider Guaido’yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanımasını İtalya’nın bloke ettiğini açıkladı
 • Finans dışı kesimin net döviz pozisyon açığı Kasım ayı itibariyle 203,1 milyar dolar oldu.
 • Benzine 6 kuruş zam geldi.
 • BİST, Metemtur Otelcilik hisselerinde 15 gün süreyle açığa satış ve kredili işlemler yapılamayacağını açıkladı.
 • Euro’nun piyasaya çıkışının 20. yılında AB, geleceğini tehdit eden çok ciddi ekonomik, siyasi hatta kültürel risklerle karşı karşıya.

 

A1 Capital günlük bülteninden alıntıdır

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

 • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

  Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

 • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

  Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

 • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

  Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler