Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Beste Naz Süllü:  Piyasa fiyatlamaları normalden çok ayrıştı

Beste Naz Süllü piyasalarda aşırı rehavet riskini dile getirdi.

Beste Naz Süllü:  Piyasa fiyatlamaları normalden çok ayrıştı

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yrd ve stratejist Beste Naz Süllü BİST hakkında önemli uyarılarda bulundu:

 

Daha evvel 0,68 lira seviyesinde ele aldığım TSKB hissesinde 0,80 lira seviyesini görerek bir nevi beklentimizi almış olduk. Ancak gündemdeki bazı gelişmeler sebebiyle bankacılık sektörünü ve TSKB’yi ele almak istedim. Şu günlerde XU100’de öyle hareketler görüyoruz ki ülkece tek gündemimiz Fed’in politikalarıymışçasına olası bir güvercinleşmede adeta 100bin seviyesine uçuyoruz.

Endekste özellikle bu yıl bankalar üzerinden yükselişi beklediğimizi hem salı hem de perşembe günleri katıldığım Bloomberg radyo ve periscope yayınlarında belirttim. Ancak sektörün kredi hızını artırmak için alınan bazı önlemler bu rallinin önüne geçebilir. Bu yıl bankaların karlılıklarında önemli ölçüde gerileme bekleniyor.

 

Haftalık kredi hareketlerini takip ettiğimizde ikinci çeyreğin de hacimsiz geçtiğini ve dolarizasyon kaynaklı yabancı para mevduatlarında ciddi artış olduğu görüldü. Şimdi ise yeni alınan bir kararla mevduat toplayan ama kredi vermeyen bankalar zorunlu karşılığa tabi tutulacak ve bir nevi kredi vermediği için ceza niteliğinde bir bedele katlanacak. Karlılıkları kısılan bankalar açısından bu durum ekstra maliyet anlamına geliyor. Dolayısıyla böyle bir durumda bankaların rallisi arka planda kalabilir ve 2013 yılından beridir var olan ‘ucuzuz’ hikayesi bir süre daha devam edebilir.

 

Diğer tarafta TSKB’yi XBANK endeksinden ayırmak istiyorum. Zira Güney Kıbrıs açıklarında yaptığımız araştırma ve sondaj faaliyetleri neticesinde AB, Türkiye’ye bölgedeki faaliyetleri sebebiyle bir dizi yaptırım kararı içeren taslak metni hazırladı.

 

Olası yaptırımlar şöyle:

1)Türkiye’ye katılım öncesi verilen desteğin 2020 yılında azaltılması

2) Türkiye ile hava taşımacılığı konusunda görüşmelerin durdurulması

3) Türkiye ile üst düzey diyalog toplantılarının ertelenmesi.

4) Avrupa Yatırım Bankası’ndan verilecek kredileri gözden geçirmesini istemek.

5) Sondaj faaliyetlerinin devam etmesi halinde daha sınırlayıcı tedbirlere gidilmesinin değerlendirilmesi.

 

Burada 4.şıkka dikkat etmek gerekiyor. Söz konusu listede Türkiye’ye ‘aday ülke’ olması sebebiyle verilen fonlar ve Avrupa Yatırım Bankası’nın verdiği krediler üzerinden bir baskı oluşturulmaya çalışılıyor. Rumlarla olan gerilimin dozajı yükselirken normal şartlarda AB’nin itidal çağrısı yapması gerekiyor. Fakat belki de S400 konusu nedeniyle NATO üyeliği üzerinden medet uman bir AB olabilir.

 

Önümüzdeki günler gerilimlere gebe… Burada  EBRD üzerinden gelen kredilere bakmak gerekir ki EBRD ve kredi sözcükleri anılınca aklımıza TSKB geliyor. Bu aşamada TSKB için risklerin biraz da arttığını belirtmekte fayda var.

Fakat diğer tarafta endeksin 100bin çevresindeki görüntüsü de piyasa normalini fiyatlamıyor. Bu aşamada hem endeksin gidişatı hem bankacılık endeksi hem de TSKB açısından dikkatli olmakta yarar var.

 

ParaAnaliz’in tarafsız, güncel ve gündemi açıklayan ekonomi, işdünyası ve finans haber-analizlerine anında erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın. Sayfamız Bilgeekonomist

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler