Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Banka hisseleri için AL önerileri sürüyor, sırada YKB var

Yapı Kredi Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %3 oranında azalarak 1.081mn TL’ye gerilemiş;…

Banka hisseleri için AL önerileri sürüyor, sırada YKB var

Yapı Kredi Bankası’nın 2018 yılının son çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %3 oranında azalarak 1.081mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 905mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 896mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur.

 

Son çeyrek karı ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nın 2018 net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 oranında artış kaydederek 4.667mn TL’ye ulaşmıştır.

 

Artan faizlerle birlikte bankanın mevduata verilen faizleri %34,2 oranında artış kaydederken, kredilerden alınan faizlerin de %4,8 oranında düşüş gösterdiği gözlenmiştir. Bununla birlikte, Banka’nın TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen yüksek gelire (2.478mn TL), karşın net faiz gelirleri çeyreksel bazda %5,3 oranında düşüş göstererek 3.923mn TL’ye gerilemiştir. Bir önceki çeyrekte net ücret ve komisyon gelirlerindeki düşüş bu çeyrekte yerini %8,4’lük artışa bırakmıştır. Diğer yandan, döviz kredileri için yapılan korunmaya bağlı olarak kurlardaki düşüşle oluşan giderin etkisiyle yaklaşık 94mn TL ticari zarar kaydedilmiştir (3Ç2018’de 198mn TL ticari kar).

Banka’nın karşılık giderleri 1.007mn TL azalarak karı destekleyen önemli bir kalem olmuştur. Döviz cinsi kredilerin karşılıklarında, kurlardaki düşüşün etkisiyle oluşan olumlu katkı ve kredilerdeki gerileme, karşılık giderlerindeki düşüşte ana etken olmuştur. Diğer taraftan özel karşılık giderlerinde artış devam etmiştir. Son olarak, operasyonel giderler ise %18,8 oranında artarak karı baskılarken, iştirak gelirleri de bir önceki çeyreğe göre 73mn TL gerilemiştir.

 

Kredi mevduat makasındaki sert daralmaya karşın TÜFE endeksli tahvillerin olumlu katkısıyla (121bp) Banka’nın net faiz marjı son çeyrekte 12 baz puan artarak %5,02’ye yükselmiştir. Diğer taraftan Banka’nın özsermaye karlılığı %11,4’ten %10,9’a gerilerken, aktif karlılık %1,2 ile yatay kalmıştır.

 

Yapı Kredi Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2018 yılı gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 2,80TL’den 2,95TL’ye yükseltiyoruz. Daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

 

 

Ziraat Yatırım şirket raporudur

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler