Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Asya Borsaları 3 Endişe Yüzünden Düşüyor… Küresel Borsalarda da Moraller İyi Değil!

Asya hisse senedi piyasaları salı sabahı % 1 civarı düştü; Çin hisseleri de düşüşten nasibini aldı. Dün de ABD borsaları değer kaybetmişti. İşte hisse senetlerini düşüren üç endişe...

Asya Borsaları 3 Endişe Yüzünden Düşüyor… Küresel Borsalarda da Moraller İyi Değil!

MSCI Asya-Pasifik Geniş Endeksi salı sabahı % 1 düştü. Çin hisseleri de % 0,8 değer kaybetti. Japon Nikkei endeksi de son 1 haftanın en sert düşüşünü eksi % 1,5 ile gerçekleştirdi. Sebebi doğrudan şirket kârlarında gözle görülür bir düşüşten çok yakın geleceğe ilişkin politik ve ekonomik kimi endişeler. Ve bu endişeler sadece Asya hisselerini etkilemekle kalacak gibi de gözükmüyor.

Daha somut konuşmak gerekirse hisse senedi piyasalarını düşüren 3 sebep var: 1. Hong Kong’da bir süredir devam eden protesto dalgası 2. Çin-ABD ticaret savaşlarında umulan iyileşmenin bir türlü gerçekleşmeyişi, tam tersine gerilimin gün geçtikçe artması. Ve son olarak 3. Arjantin’de başlayan yeni ekonomik ve politik çalkantı.

Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co.’da Baş Fon Yöneticisi olarak görev yapan Kiyoshi Ishigane “Hong kong protestları piyasaları olumsuz etkiliyor çünkü piyasalar zaten ABD-Çin ticaret savaşlarının bir resesyonu tetikleyeceği üzerine konuşmalar nedeniyle bir yeniden adaptasyon süreci içindeydi.” diyor.

Hong Kong protestoları sadece bir endişe, bir cins psikolojik sorun olmanın ötesinde… Pazartesi günü göstericiler Hong Kong havalimanını kapatmayı başarmışlardı. Bu havalimanının kargo bölümü dünyanın en çok işlem gerçekleştiren kargo havalimanı.

Her ne kadar Salı günü havalimanı yeniden hizmete açıldıysa da uluslararası ticaret çevrelerinin endişesi baki kaldı.

Hong Kong’da protestolar Çin anakarasına iade anlaşmasına karşı bir protesto olarak başlamış ama Hong Kong’da 1997’den beri süren Çin egemenliğine karşı bir protestoya dönüşmüştü.

Hisse senetleri Singapur borsasında da iyi performans göstermedi. Sebebi hükümetin ekonomik büyüme tahminlerinin kötüleşmesi. Bu küçük şehir devleti uluslararası ticaretin çok önemli bir kavşak noktası olduğundan oradaki rakamlar küresel büyüme için bir cins öncü gösterge gibi algılanıyor.

Bütün bunların üzerine yine yeni bir “Arjantin krizi” geldi çattı. Muhafazakar Macri hükümetinin pazar günkü seçimde beklendiğinden daha kötü bir seçim sonucu ile karşılaşması, sol Peronist muhalefetin ise umduğundan da iyi sonuç alması piyasaları endişelendirdi. Arjantin Pesosu bir gece içinde adeta çöktü ve 55,85 ABD Dolarına geriledi.  Merval Borsa endeksi bir anda % 30 değer kaybetti. Arjantin tahvilleri de değer kaybetti. Arjantin’de bu çapta bir borsa-döviz-tahvil çalkantısı en son uluslararası çevrelerde 2001 Arjantin-Türkiye Krizi diye bilinen krizde yaşanmıştı.

Nitekim konunun Türkiye ile bir alakasının olmamasına rağmen Türkiye’de de dolar/TL kuru, bir miktar yükselerek yeniden 200 günlük hareketli ortalama olan 5,57 civarına geldi. Daha önce kuvvetli bir teknik destek olan bu nokta geçtiğimiz günlerde aşağı doğru kırıldığından beri bu kez doların yükselmesine karşı bir teknik direnç olarak işlev görüyor.

Bütün bu gelişmelerin küresel piyasalardaki asıl etkisi güvenli liman sayılan gelişmiş ülke tahvillerine, altına doğru bir yöneliş oluyor. Nitekim dün spot altın 1516 dolar/ons ile son 6 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

Aynı endişeler sadece Uzak Doğu’ya has değil ABD borsaları da olumsuz bir hava içinde. Dow Jones endeksi dün % 1,5 kadar düşerek 25.900’ü n altına indi.

Hisse senedi piyasaları için iyimserler, bu tatsız günleri biraz da birçok fon yöneticisi ve trader’ın yaz tatilinde olmasına bağlı olduğuna yoruyorlar. Ayrıca yakında küresel merkez bankalarının yeni faiz indirimleriyle küresel borsaların yardımına koşacağından  da eminler. Ya da öyle görünmeye çalışıyorlar.

İLGİLİ HABERANALİZ: Piyasalarda Macri  depremiANALİZ: Piyasalarda Macri  depremi

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler