Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Ak Yatırım’dan portföy önerisi ve şirket analizleri

İş Bankası ve Tüpraş’ı portföye ekliyor, Yapı Kredi’yi portföyden çıkarıyoruz. İş Bankası’nı ikinci yarıya ilişkin toparlanma beklentilerimiz ve hissenin iskontolu…

Ak Yatırım’dan portföy önerisi ve şirket analizleri

İş Bankası ve Tüpraş’ı portföye ekliyor, Yapı Kredi’yi portföyden çıkarıyoruz.

İş Bankası’nı ikinci yarıya ilişkin toparlanma beklentilerimiz ve hissenin iskontolu fiyat çarpanları nedeniyle en çok beğendiğimiz hisseler arasına ekliyoruz.

Ocak 2020’de devreye girecek, Uluslararası Denizcilik Örgütü temiz yakıt kurallarının (IMO 2020), yılın geri kalanında Tüpraş’ı destekleyeceği beklentisiyle en çok beğendiğimiz hisseler arasına ekliyoruz.

Yapı Kredi’yi en çok beğendiğimiz hisse senetleri listesinden çıkarıyoruz. Hisse senedi listeye eklendiğinden bu yana endeksin %12 kadar üzerinde performans gösterdi ve hissede kâr realizasyonu yapılabileceğini düşünüyoruz.

Değişiklikler sonrası en çok beğendiğimiz hisseler: Ford Otosan, Garanti, İş Bankası, Klimasan, Koç Holding, Koza Altın, Tüpraş ve Yataş olarak sıralanmaktadır.

 

 

Klimasan:  %30 prim potansiyeli

– Klimasan, Brezilya’lı Metalfrio Grubu’nun %61 iştiraki olarak Türkiye dışında Avrupa, Afrika ve Asya’da ticari soğutma pazarında kapsamlı çözümler sunmaktadır. Klimasan’ın Manisa’da bulunan yıllık 550bin adetlik kapasiteye sahip fabrikası Metalfrio’nun toplam kapasitesinin üçte birini aşarak grup içerisinde Türkiye dahil Amerika dışındaki coğrafyaları hedefleyen önemli bir üretim merkezi haline gelmiştir.

-Klimasan yurtdışı satışların katkısı ve yurtiçinde pazar payı kazanması sayesinde son üç yılda yıllık ortalama %39 gelir büyümesi kaydetmiştir. Şirket 2019 yılının ilk yarısında ise gelirlerini %49 büyütmeyi başardı.

-Şirket’in yüksek kapasite kullanımıyla çalıştığı göz önünde bulundurulduğunda mevcut kapasitenin daha çok söz konusu yurtiçi pazar odağı doğrultusunda kullanılmasını bekliyoruz. Bu yıl yapılacak olan kapasite artışı yatırımlarının ardından üretim kapasitesinin %15 civarında artması ile yurtdışı satışlarının da büyümeye katkı sağlamaya devam etmesi beklenebilir.

-2019 yılı için 121mn TL olan net kar beklentimiz ise 3,7 F/K’ya işaret etmektedir.

 

 

Koç Holding:  %9 prim potansiyeli

– Koç Grubu şirketlerinin kombine cirosu Türkiye GSMH’nin %8’ini oluşturuyor. Böylece, Koç Holding hissesi ile Türkiye ekonomisinin önemli temsilcilerinden birine yatırım yapma imkanı bulunuyor. Bunun dışında, Koç Grubu’nun coğrafi çeşitliliği de mevcut; kombine cironun %55’i döviz bazlı veya dövize endeksli. Koç Grubu şirketlerinin bir kısmı defansif özelliklere sahipken bir kısmı da büyüme gösteriyor. Koç Grubu Türkiye’nin en büyük sanayi ve hizmetler grubu olup en büyük ciro, ihracat, personel sayısı, ödenen vergiler ve piyasa değerine sahiptir. Grup şirketlerinin enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim ve finansta lider pozisyonları ve rekabet avantajları mevcut.

– Ayrıca Koç grubu Türkiye’de en çok Ar-Ge yapan grup ve en büyük fikri mülkiyet hakları portföyü ve en büyük müşteri veri tabanına sahip. Koç Holding güçlü likit bilançosu var: Mart sonunda solo bilançosunda 400 milyon dolar net nakit pozisyonu vardı ve 64 milyon dolar uzun FX pozisyonu ile olası TL zayıflığa karşı korumalı.

 

YATAŞ: %33 prim potansiyeli 

-Şirket zor piyasa koşullarına rağmen Yataş ve Enza’nın tüketicilerin gözünde artan marka imajı ile pazar payını arttırdı. Düşen faiz ortamının tüketici güveninde olumlu etki yaratmasını ve dolayısıyla Yataş’ın satışlarına doğrudan katkı yapmasını bekliyoruz.

Yataş hisselerini 2019 yılı güçlü finansal beklentisi sebebiyle beğeniyoruz. 2Ç19 bilançosundan sonra, Yataş’ın 2019 yılında 1,2 milyar ciro, %16 FAVÖK marjı ve 106 milyon TL net kar elde etmesini bekliyoruz. 2019 yılı tahminlerimize göre, Yataş hisseleri 5,4x FD/FAVÖK ve 7,8x F/K ile işlem görmektedir. Yıllık bazda %40 net kar büyümesi dikkate alındığında bu çarpanların hala cazip olduğunu düşünüyoruz. 12 aylık hedef fiyatımız hisse başı 7,30 TL, %32 yükseliş potansiyeli sunmaktadır.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler