Sosyal Medya

Zombi şirketler diyarı, Türkiye

19 Eylül 2018

Uyumayı severim, bazen uzaylılar tarafından kaçırılıp uzay gemisinde anal sondayla kurcalandıktan sonra bir sömürge gezegende harem ağası pozisyonunda köle olarak çalıştırıldığımı görüyorum, kısa sürse de mutluluk kaplıyor içimi. Sonra uyanıyorum ve yine bu Odin’in terkettiği gezegende yaşadığımı hatırlayıp, şişeye uzanıyorum.

Benim nezdimde yalan kutsaldır. Her ürün ve hizmet renkli yalanlarla pazarlanır, savaşlar milli yalanlarla başlar, aşklar ve Borsa’da ralliler de. Bir yanda “Türkiye’ye güveniyoruz, Kıyamet gününe kadar bu ülkede kalacağız” deyip, öte yanda Arap diyarında bankanızı satacak keriz aramak, “Gelişmekte Olan Piyasalarda dönüm noktası geldi, herşey kelepir” diyip, mal boşaltmak,”….! Efsane yalanlardır bunlar! Ama kaliteli bir yalanın mumu yatsıda sönmemeli. Bu yüzden Türkiye’den çok muzdaribim. Bu Batı usulü yalan söylemeyi bir türlü kıvıramadık. ABD’nin bir numaralı dolandırıcısı Maddoff tam 15 yıl gizledi 60 milyar doları buharlaştırdığını. Seçimden 2 yıl geçti, hala Trump’ın iyi bir başkan olduğuna inananların oranı %37 civarında. 11 Eylül faciasının Musevi-CIA komplosu olduğunu düşünenlerin sayısı 20 yıldır düşmedi.

Bizde öyle mi ya? Daha Cuma gününe kadar Ankara, işdünyası, bankacılık camiası “borç ve batık kredi sorunumuz yoktur, evelallah” diyordu tek sesli koro halinde. Pazartesi günü OVP’de şirket kurtarma planı yer alacağı lafı kulislere yayıldı, Salı günü TBB’nin ortak borç yapılandırma planına son noktayı koyma aşamasına geldiği bildirildi. N’oldu lan? Hani tuzlar kuru, aptesler sağlam, popolar çelik karkas betonla güvenceye alınmıştı? 3 günde deprem, sel felakati, savaş veya anal sonda fetişisti uzaylı istilası felakatine mi uğradık ki, herkes ağız değiştirdi? Eğer bir Cehennem varsa, Türkler için şu anda özel rezidanz inşaatı başlamıştır, iddiaya giriyorum.

Olan şu, Yeşil Kundura’dan Diyarbakır’da toplu konkordatoya giden 20 şirketten, üstadımız Hakan Özyıldız’ın twitter’de yayınladığı 200 şirketli iflas başvurusu listesine kadar o kadar çok minarenin çamurlu sıvasını delen kanıt ortaya çıktı ki, artık yalana eblehler bile inanmıyor.

Ama ben, FÖŞ, dahi yazar, idiot savant ve YouTube fenomeni böyle anektodal kanıtlarla tatmin olacak bir Üst Akıl değilim. Her zaman somut ve genele teşmil edilebilen kanıtların izini sürerim. Size Türkiye’nin niye zombi şirketler diyarına dönüştüğünü resimlerle anlatacağım.

Kuram basit, şirket kredi alır, karşılığında üretim, stok, yatırım yapar, ciro elde eder ve borcunu ödeyip bir miktar karı de cebine koyar. Türkiye’de bu basit çark kırıldı koçlar.

Önce bakalım kur zararı da dahil olmak üzere firmaların kredileri son bir yılda ne kadar büyümüş:

Maşallah, maşallah nerdeyse %50 artmış krediler. Ne yapmışlar bu parayla? Yatırım yapmadıkları aşikar:

İnşaatı yapan mega-projeler vasıtasıyla devlet, ama makina-teçhizata harcanan para hak getire.

Ehh, o zaman, satış yapmışlardır?

Valla, yukarda gördüğünüz gibi, sanayici biraz ihracat sayesinde cirosunu artırmış, ama inşaat ve perakende başaşağı. Perakende konusunda daha detaylı veri de var elimizde:

Görüldüğü gibi trend olarak ölçüldüğünde, şirketlerin hacim olarak satışları artmıyor, nominal ciro artışı da ÜFE civarında, ya da belki biraz üstünde.

Peki, krediler hangi faizden geri ödenecek? DAHA da önemli bir soru, para kazanılamadığına göre, kredileri ÖDEYEMEYECEKLER, vade uzatımına gidecek. HANGİ faizden bu kredileri yenileyecekler? Cevabı aşağıdadır ve “Zombi, zombi, dertli zombi” şarkısını söyletir işdünyasına:

Siz Berat Albayrak’ı yerin dibine sokmaya devam edin. Ben artık bunaklık çağımda olduğum için fikrim biraz zor değişir. Hala ona açtığım kredi geçerli. Eğer Perşembe günü OVP’de kötü de olsa bir şirket kurtarma planı yer alırsa, mucize olur. Çünkü yıllar süren inkar döneminden sonra Ankara’da artık itiraf aşamasının başladığının göstergesidir. Tamam, bu manzarayı Naci Ağbal da, Mehmet Şimşek de gördü, bilmiyorum, ama o zatları tanıdığım kadarı ile iddiaya girecek kadar eminim. Ama, onlar RTE’yi ikna edemiyordu, çünkü aileden değillerdi.

Bir kez kurtarma planı açıklansın, içinde yandaş şirketleri yaşatıp geri kalanı kaderine terketme niyetinin öne çıktığı görülecek. İş Bankası’nda CHP hisseleri mevzu boşuna ortaya atılmadı elbet. Kamu bankalarının mevduat tabanı kredi olarak tüketildi artık. Seçimden önce kredi akımını sürdürmek için İş Bankası gibi iyi yönetilen ve hala göreceli olarak likit bir devin Hazine’ye ilhak etmesine ihtiyaç var. O 4 CHP’li yönetim kurulu üyesi şüpheli kredi verildiğini görürse, kıyameti koparır, basına gider. Derhal bertaraf edilip Ata’nın Yüce Mirası’nı koruma adına milyarlarca TL yandaşa aktarılıp yerel seçim kurtarılmalı. Şirket kurtarma planı da böyle başlar.

Hiç enseyi karartmayın. Hükümetin şu ana kadar aldığı her “tedbir” elinde patladı, yerine yenisi geldi. Kurtarma planı da öyle, eskilerin dediği gibi “bu çorba daha çok su kaldırır”.

Acaba bankalara swap limiti koymak kimin fikriydi? TL ve DİBS riski hedge etme imkanı kalmayan yabancı yatırımcı dımdızlak ortada kaldığı gibi, bizim bankalar da makul faizden TL borçlanamaz oldu. TL’nin değerini de korumadı SWAP limitleri. TL’yle işlem kararnamesinin raf ömrü 3 gün sürdü, ardından leasing, AVM yatırımları, bilişim gibi sektörlerin bir günde çökeceğini idrak eden Bakanlık anında tadile gitti. Şimdi deposunda 3 günlük mal bulunduran her toptancı basılıyor, göya karaborsa ve istifçiliğe engel olunuyor. Aslında, üretim ve toptancılık faaliyetleri sabote ediliyor.

Yakında o baskınlar da tavsar ve ”fırsatçılara açılan savaş” da enflasyona açılan ve 10 yıldır kaybettğimiz savaş gibi unutulur.

Kurtarma planı da aynı yollardan geçecek. İlk sürüm fiyasko, ikinci sürüm şüpheleri gidermez. Üçüncü sürüm sorunu çözmez, dördüncü sürüm ki muhtemelen IMF katkısıyla yazılacak, yaraya melhem olur.

Ama, Ankara doğruyu buluncaya kadar, binlerce aslında iyi yönetilen ama işletme sermayesi biten şirket de papazı bulacak.

Okumayı sevmeyen %99 çoğunluk için artık video yapıyorum, bir göz atın isterseniz, link burada.

 

 

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları