Sosyal Medya

YENİ GÜNDEM İRAN

19 Ekim 2018

Türkiye-ABD arasında son dönemlerde yaşanan gerginliğin en önemli aktörü Rahip Brunson mahkeme kararı ile serbest kaldı ve ülkesine döndü. Uzun süredir söylediğimi bir kez daha tekrar etmek isterim. Rahip Brunson, Türkiye ile ABD arasındaki sorunların bir sembolü idi. Temel sorunun İran konusu, Türkiye-Rusya ilişikleri ve S-400 olduğunu düşünüyorum. Ancak kısa vadede Türkiye-ABD ilişkileri arasında yaşanacak iyileşmenin piyasalarda olumlu etki yapacağı şüphesiz. İlk yansımaları da piyasalarda görülmeye başlandı. Denilebilir ki; kararın ardından beklendiği kadar iyimser bir hava oluşmadı; çünkü piyasalar her zaman beklentiyi alırlar ve gerçekleşmeyi satarlar. USDTRY tarafında Brunson meselesinin çözüleceği beklentisi 6.30 seviyesinden beri olumlu fiyatlanıyordu.

4 Kasım’da ABD’nin İran yaptırımları başlıyor. Türkiye’nin bu konuda nasıl bir tavır alacağı önemli çünkü Türkiye-ABD ilişkilerinin seyri açısından önemli olacak. Yumuşak havanın devamı TL varlıklarda değer kazanımının devamını sağlayabilir. Yeni bir gerginlik ise piyasalarda tansiyonun tekrar yükselmesine dolayısı ile TL varlıklarda değer kaybına neden olabilir.

Mevcut iyimser hava devam etse de bu, Türkiye’nin çok önemli ve yapısal çözüm bekleyen ekonomik sorunları olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu sorunları rasyonel yaklaşımlar ile çözeceğimiz konusunda yabancı yatırımcıyı ikna etmemiz gerekiyor. Bunun için de bir hikayeye ihtiyacımız var. Maalesef şu ana kadar ortaya konmuş çözüm önerileri yeterli değil. Aksine yabancı yatırımcı güvenini daha da erozyona uğratabilecek ve gerçekten Türkiye’ye hiçbir katkısı olmayacak tartışmaların içine kendimiz giriyoruz.

Umarım piyasalardaki bu iyileşme sürecini heba etmeden yapmamız gerekenleri yapar, yapmamamız gerekenleri de yapmayız.

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları