Sosyal Medya

Haftanın fotoğrafını çektik…

16 Ekim 2018

Küresel piyasalarda hisse senedi piyasalarına gelen satışlar Amerika ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ve ileriye dönük büyüme endişesine bağlanıyor. Yeniden görüşmelere başlanması piyasalara umut vererek risk alma iştahını artırır. Ancak genel beklenti hisse senedi piyasalarında satış baskısının bir süre daha devam ederek politika yapıcılara baskı yapacağı yönünde.

Bu durum döviz piyasasını da yakından ilgilendiriyor. Son dönem yaşanan hareketlilik Amerikan dolarında yükselişin önünü keserken Japon Yeni başta olmak üzere gelişmiş ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kazanmasını sağladı. Bir başka dikkat çeken ABD 10 yıllık tahvil faiz oranlarında 09 Ekim tarihinde görülen 3,26 faiz oranı ardından yaşanan geri çekilmeydi (3,15). Trend değişmedi Amerika’da iyi ekonomik veriler ve FED faiz artırım beklentisi ile tahvil faiz oranlarında yükseliş sürüyor. Öte yanda kısa vadede yaşanan bu geri çekilme gelişen ülke piyasaları ve para birimleri için pozitif. Mevcut risk alma iştahının azaldığı tablo gelişen ülkelerin bir süreliğine nefes alması demek.

Suudi Arabistan ve Amerika arasında yaşanan gerilim ve petrol fiyatlarının seyri de ithalatçı bir ülke olarak bizi yakından ilgilendiriyor. Geçtiğimiz hafta talep düşüş beklentisi ile 80,00 dolar/varil altına gerileyen Brent Petrol haftaya 81,00 dolar/varil üzerinde başladı. Petrolün yukarıda tutunma eğilimi Sudilerin petrol piyasasında ki etkinliği ve arz silahı ile fiyatları yukarı çekme yetisine bağlanabilir. Şimdilik çok kısa soluklu bir düzeltme gibi görünse de haftanın geri kalanında petrol piyasasında fiyatlarda geri çekilmenin devam ettiğini görebiliriz. TL pozitif iki muhtemel?

Ekonomik veriler

  • Türkiye’de, 16 Ekim’de Eylül ayı bütçe dengesi ve hafta sonuna doğru Ağustos ayı sanayi üretimi (eksi 2,4) daralma, Eylül ayı konut satışları ve konut fiyat endeksi açıklanacak. Ekonomik veriler TL negatif olmayı sürdürecek ancak beklentiler içerisinde diyebiliriz.
  • Amerika’da haftanın ilk işlem gününde perakende satışlar, Çarşamba FED toplantı tutanakları ve konut sektörüne ilişkin veriler var. Bu hafta açıklanacak ekonomik verilerin de iyi olması bekleniyor. Öte yanda Aralık ayı 25 baz puanlık faiz artırımı da dahil bir kısmı satın alınmış olabilir.
  • Avrupa’da Almanya tüketici enflasyonu aylık %0,5 yıllık %2,1 artış beklenirken, hafta ortasında Avrupa Birliği ve İngiltere arasında Brexit görüşmeleri var. Euro’da güçlenme ve 1,1650 üzerine hareket için iyi ekonomik verilerin yanında Brexit süreci önemli görülüyor.

Analist tahminleri ve Opsiyon Piyasası Eğilim

Kaynak Bloomberg

Analistlerin son çeyrek tahminlerine göre, USD/TRY paritesi %77,4 olasılık ile 5,42 ila 6,92 arasında kalacak ve ortalama kur beklentisi 6,47. 1 ay öncesinde analist tahminlerinde alt sınır olarak 5,42 görmek mümkün değildi ve ortalama beklenti çok daha yüksek seviyedeydi. Dolayısı ile TL konusunda beklentilerde iyileşme gerçekleşmiş ancak kırmızı eğride halen dolar alım opsiyonları ağırlıkta. Piyasanın uzun vadede USD alım opsiyon eğiliminin devam ettiğini anlıyoruz. Kısa vadeli bakıldığında ise daha pozitif görünüm var.

USD/TRY, volatilite ve opsiyon talebi

Kaynak Bloomberg

Eylül ayından bu yana tarihsel volatilite (SV) ve piyasanın öngördüğü volatilite (IV) düşerken 25 Delta Risk Reversal opsiyon işlemcilerinin artan USD satım opsiyon talebini gösteriyor.

Özetleyecek olursak, opsiyon piyasaları başta olmak üzere eğilimden anladığımız kısa vadede TL pozitif hareket sürebilir ve USDTRY ve EURTRY destek seviyelerine doğru geri çekilebilir. 12 Ekim Brunson davası ile önemli bir belirsizliği geride bıraktığımıza göre, pozitif fiyatlamanın devam etmesi büyük ölçüde gelişen ülke piyasaları genelinde yaşanacak harekete bağlı diyebiliriz.

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları