Sosyal Medya

Şirketler

S&P’den banka uyarıları

  S&P’nin Türk bankaları hakkında yazdığı rapor ana akım medyada yeterince yer almadı. DUNYA Gazetesi raporun başlıklarına yer verirken, riskleri…

S&P’den banka uyarıları

 

S&P’nin Türk bankaları hakkında yazdığı rapor ana akım medyada yeterince yer almadı. DUNYA Gazetesi raporun başlıklarına yer verirken, riskleri fazla ayrıntılandırmadı. Cumhuriyet Gazetesi raporun detaylarına ulaştı:  “S&P’ye göre, Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarı gelecek 12-18 ayda ikiye katlanacak”.

ParaAnaliz olarak yabancı basını  taradık ve güvenilir kaynak olarak tanıdığımız bne Intellinews’in  S&P görüşlerini Cumhuriyet’e benzer  ifadelere haberleştirdiğini tespit ettik. Bu yüzden Cumhuriyet haberinden alıntı yapıyoruz:

 

DUNYA: S&P’den Türkiye değerlendirmesi

 

Raporda Türk bankaların güçlü yönleri aşağıdaki gibi sıralandı:

 

“Çekirdek karlılık metriklerinin ortaya koyduğu üzere son dönemdeki baskıya rağmen sistem riskleri fiyatlamaya devam edebildi”

 

“Risklere rağmen bankalar devamlı şekilde sağlıklı finansal indikatörler ortaya koyabildi”

 

“Özel bankalarda yönetim ve transparanlık yeterli seviyede”

 

“İyi dağıtılmış ve parçalı kredi portföyü yapısı”

 

Raporda Türk bankaların zayıf yönleri aşağıdaki gibi sıralandı:

 

“Düşük tasarruf oranları ve dış fonlamaya bağımlılık nedeniyle bankaların fonlama pozisyonları gerilmiş durumda”

 

“Yüksek enflasyon”

 

“Yabancı para cinsinden ticari kredilerden doğan indirekt riskler”

 

“Türkiye’nin son yıllarda kurumsal denge mekanizmalarında ve yönetim standartlarında beklenmeyen bir erozyon yaşaması”

 

“Jeopolitik riskler kaynaklı muhtemel belirsizlikler, bankacılık”

 

Cumhuriyet:  Ürküten tablo: Batık ikiye katlanacak

 

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türk bankalarındaki sorunlu kredi miktarının gelecek 12-18 aylık dönemde ikiye katlanmasını ve Türk bankalarının kredilerdeki toplam zararının son dönemdeki ortalama yüzde 1.4’ten yüzde 2.5 seviyesine kadar yükselmesini beklediğini vurguladı.

 

S&P yayınladığı Türkiye raporunda ülke ekonomisinin 2019’da yüzde 0.5 daralacağını, 2020 yılındaysa yüzde 3-4 seviyelerinde ılımlı bir büyüme hızı yakalanabileceğini öngördü. S&P, “Bankacılık sektöründeki takipteki kredi oranının (NPL) Eylül 2018’deki yüzde 3.5’ten yaklaşık yüzde 6’ya yükselecek” ifadesini kullandı.

 

Yüzde 20’yi bulur

 

Raporda sorunlu kredi tanımına ‘yeniden yapılandırılan’ kredilerin de eklenmesi durumunda, bu oranın S&P’nin baz senaryosu kapsamında çoktan yüzde 10’u geçmiş bulunduğu ve bunun gelecek yıl yüzde 20’ye kadar yükselebileceği de belirtildi. Raporda, “Çünkü ekonomideki yavaşlama, kaldıraçlı olarak alınan risklerin düşürülmesi, TL’de devam eden değer kaybı ve yükselen faizlerin, gelecek 12-18 ayda varlık kalitesinde yük olmaya başlayacağını tahmin ediyoruz” denildi.

S&P 2012-2015 yılları arasında yüzde 1.4-1.5 aralığında bulunan kredi zararlarının toplam kredilere olan oranının 2018’de yüzde 2.4’e çıkacağını, 2019 ve 2020’de yüzde 2.5 olacağını tahmin ediyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler