Sosyal Medya

Şirketler

Sabah ŞOKU:  Bir dev daha “yeniden yapılandıracak”

Doğuş Grubu ve Yıldız Holding'in ardından Ünal Aysal'ın sahiplerinden olduğu Yeni Elektrik Üretim A.Ş.'nin de kredi yeniden yapılandırması için görüştüğü bildirildi

Sabah ŞOKU:  Bir dev daha “yeniden yapılandıracak”

BusinessHT haberidir, tüm kamuoyunu ilgilendirdiği için aynen alıntı yapıyoruz:

 

İtalyan Ansaldo Energia ile Ünal Aysal’ın sahibi olduğu Unit Investment NV’nin ortaklığındaki Yeni Elektrik Üretim A.Ş. 2019’da bankalarla kredi yapılandırmasına gitmeye hazırlanıyor.

Bir kaynağın Bloomberg’e verdiği bilgiye göre 2010’da 14 yıl vade ile alınan 700 milyon dolarlık kredinin geri ödemelerinde, dolar kurunun yükselişi ve elektrik fiyatlarının bu sürede 0,04 dolar kilowatt saatle yarıya inmesi nedeniyle zorluk yaşanıyor.

Konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre kredide vadelerin uzatılması talep edilecek.

Şahenk’ten bir satış daha

Yeni Elektrik’in sahipleri Unit Investment NV ve Ansaldo Energia, 700 milyon dolarlık kredinin ana para ve faiz ödemelerini gerçekleştirmek için 2017’de Nomura’dan 120 milyon dolarlık bir kredi almıştı. Yeni Elektrik’te Unit yüzde 60, Ansaldo Energia yüzde 40 hisseye sahip.

Yeni Elektrik’in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirket 700 milyon dolarlık krediyi Garanti, Yapı Kredi, Vakıfbank ve İş Bankası’ndan almıştı.

Mevduatta 9 yılın en büyük yükü

Yeni Elektrik, Kocaeli Dilovası’nda 865 MW kurulu güce sahip olan doğal gaz çevrim santraline sahip.

İki kaynağın verdiği bilgiye göre Unit Investment’in Doğan Holding ve Doğuş Holding ile ortak olduğu Boyabat Hidroelektrik Santali’nin 750 milyon dolarlık 2020 vadeli kredisinin refinansmanı konusunda bankalarla yürütülen görüşmelerde sona yaklaşıldı.

Haberin devamını okumak için tıklayın

 

Hafta sonunda Doğuş şoku açıklanmıştı

ParaAnaliz şöyle yazdı:

Özel sektörün borç yükü artık taşınamaz boyutlara geliyor. Ülker markasının sahibi Yıldız Holding’in 6 milyar dolar civarında borcunu yeniden yapılandırma girişiminin başarıya kavuşması ışığında, Doğuş Holding de 5.8  milyar  dolar borcu için bankalardan görüşme talep etti.

Halen Türk Telekom’un ana ortağı OTAŞ’ın bankalara 4 milyar  $ kredi borcu var, ödeme yapmıyor. Yıldız Holding ve Doğuş yeniden yapılandırma pazarlığı içinde.

İLGİLİ HABERKredi pazarında ŞOK:  Doğuş  Holding yeniden yapılandırma istediKredi pazarında ŞOK:  Doğuş  Holding yeniden yapılandırma istedi

İLGİLİ HABERDoğuş Grubu yeniden yapılandırma konusunda açıklama yaptıDoğuş Grubu yeniden yapılandırma konusunda açıklama yaptı

İLGİLİ HABERYıldız Holding kredilerini yeniden yapılandırmaya çalışıyorYıldız Holding kredilerini yeniden yapılandırmaya çalışıyor

Atilla Yeşilada uyardı:  Kansere dönüşür

“Ekonomi erken seçim istiyor” başlıklı bir makale kaleme alan Atilla “FÖŞ” Yeşilada yeniden yapılandırma dalgasını şöyle değerlendirdi:

Yaranın kangren olmasına bir adım kaldı, Sayın Seyirci. Halen Hüseyin Aydın’ın söylediği gibi bankacılık sistemi bu yeniden yapılandırmaları  bünyeye  fazla zarar vermeden, ekonomiye sağladığı kredi akımını kesmeden göğüsleme gücüne sahip. Ama gelecek yıl  dağ gibi yığılan yeniden yapılandırma taleplerinin şu neticelerini göreceğiz:

  • Bankaların aktif-pasif vade uyumu bozulacak. Yani borç verdikleri parayı geri alma süreleri uzayacak.
  • Likidite daraldığı için ya daha fazla borçlanacaklar, ya da daha az kredi verecekler.
  • Karlılıkları azaldığı için sermaye yeterlilik rasyoları düşecek.
  • Bir türlü takipteki alacaklar probleminin görünenden daha ciddi olduğunu itiraf etmedikleri için kreditörlerin şüpheleri tırmanacak, bize krediyi daha pahalıya satacaklar.

 

Makalenin tamamını okumak için tıklayın

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler