Sosyal Medya

Raporlar

Petkim için ‘alım’ zamanı

HSBC Petkim için tavsiyesini güncelledi, ve 'alım' yönünde tavsiyede bulundu

Petkim için ‘alım’ zamanı

HSBC tarafından yayınlanan son yatırımcı notlarından birine konu olan Petkim için kurum alım zamanı olduğunu düşünüyor.

Yılın başından bu yana TL cinsinden yaklaşık %44, Dolar cinsinden ise %53 değer kaybetmiş olan Petkim hisseleri için risk getirisinin oldukça cazip olduğu belirtiliyor.

Kar marjlarının baskı altında olduğu ancak TL’nin zayıflığı ve STAR rafinerisinin yaratacağı pozitif etkiler göz önüne alındığında portföydeki ağırlığını azalt yönündeki kurum tavsiyesinin alım yönünde güncellendiği belirtiliyor.

Her ne kadar 3.çeyrekte de parlak bir tablo beklenmese de ve marj baskısının 2. ve 3. çeyreklerde de süreceği tahmin edilse de hisse senetlerinin yatırım sermayesi bazında ucuz görünümü bundan sonra aşağı yönlü hareketin kısıtlı olacağı beklentisi yaratıyor.

2018’de Petkim’in temettü dağıtımında yaklaşık %28’lik bir düşüş yapabileceği tahmin ediliyor. Ancak bu düşük temettüye rağmen hisse senetlerinin HSBC’nin beklentilerine göre %6’lık bir getiri yaratabileceği öngörülüyor.

STAR rafinerisinin Petkim’e maliyetleri düşürmede yardımcı olabileceği düşünülüyor, bu nedenle pozitif bir etki yaratacağı öngörülen STAR rafinerisine dair bir erteleme veya projenin yükselişinde bir yavaşlama olasılığının öngörüler üzerinde ters etki yaratabileceğinin de altı çiziliyor.

Bir önceki hedef fiyatı 4.50 TL olan Petkim için yeni hedef fiyatın 5.25 TL olarak belirlendiğini görüyoruz. Bugün Petkim hisseleri günü %1.5’un üzerinde bir yükselişle 4.49’dan kapandı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler