Petkim, Coca-Cola İçecek ve Türk Hava Yolları Analizi

Deniz Yatırım günlük bülteninin pay piyasası bölümünde şirketlerin finansallarını değerlendirdi. PETKİM Tavsiye ‘AL’a Yükseltildi Petkim’in 2Ç18 karlılığı beklentileri aştı –…
10:419 Ağustos 2018
Petkim, Coca-Cola İçecek ve Türk Hava Yolları Analizi
Deniz Yatırım günlük bülteninin pay piyasası bölümünde şirketlerin finansallarını değerlendirdi. PETKİM Tavsiye ‘AL’a Yükseltildi Petkim’in 2Ç18 karlılığı beklentileri aştı –…

Deniz Yatırım günlük bülteninin pay piyasası bölümünde şirketlerin finansallarını değerlendirdi.

PETKİM

Tavsiye ‘AL’a Yükseltildi

Petkim’in 2Ç18 karlılığı beklentileri aştı – olumlu Petkim’in net karı yıllık bazda %23, çeyreksel bazda ise %183 artış göstererek 371 mln TL’ye ulaştı. Bunun ana etkeni operasyonel sonuçların bu dönemde iyileşmiş olması olurken, Deniz Yatırım’ın ve piyasa beklentisi olan 242 mln TL ve 208 mln TL’nin de oldukça üzerinde net kar gerçekleşmesi oldu. Özellikle 1Ç18’e göre operasyonel karlılığın artışı, bizim ve piyasa öngörülerini geçti. Hatırlanacağı gibi 1Ç18’de etilen fabrikasındaki bakım duruşu ve ürün marjlarındaki gerileme nedeniyle Petkim’in karlılığı ciddi düşüş kaydetmişti. Bu dönemde üretimdeki düşüşü ithalat ile kapatılması da marjlar üzerinde ayrı bir baskı kurmuştu. Bu nedenle 2Ç18’de marjlarda bir miktar toparlama bekleniyordu, ancak iyileşme beklentilerin üzerinde oldu. Bunun sonucu olarak 441 mln TL gelen FAVÖK rakamı, bizim 292 mln TL olan tahminimizin %51, konsensusun ise 317 mln olan beklentisinin ise %39 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Sonuçların hisse üzerinde olumlu etki yapmasını beklerken, yeni makro tahminlerimiz ve 2018 için daha temkinli ürün marjı beklentisini yansıtarak, Petkim için hedef fiyatı 7.73 TL/hisse’den 6.70 TL/hisse’ye indirildi. Araştırma ekibi, 1Ç18 sonuçlarından beri %23 değer kaybeden ve bu dönemde piyasanın %18 gerisinde kalan Petkim hissesinde, umut verici 2Ç18 sonuçlarının endişeleri gidereceği düşüncesinde. %42 yukarı potansiyeli sunan hedef fiyatı göz önünde bulundurarak, Petkim için tavsiye AL’a yükseltildi. (önceki TUT).

COCA-COLA İÇECEK

Kar Beklentilerin Üzerinde

CCI net karı beklentilerin %416 üzerinde gerçekleşti – olumlu beklenti Coca-Cola İçecek, daha iyi operasyonel performansı sayesinde net karı yıllık bazda %19 düşmesine rağmen, 187 mln TL’ye ulaşarak piyasa beklentisi olan 36 mln TL’nin çok üzerinde gerçekleşti. Satışları ise yıllık bazda %23 artarak beklentiler ile paralel gerçekleşti. Net satış geliri, büyük ölçüde Türkiye operasyonu ve uluslararası operasyonlardan kaynaklanan kur çevrim farkının olumlu etkisiyle %23 artış gösterdi. FAVÖK marjı hem Türkiye hem de uluslararası operasyonların faaliyet kar marjındaki iyileşmeyle 60 baz puan artarak %19,3 gerçekleşerek beklentilerin 60bps üzerinde oldu. İkinci çeyrekte konsolide satış hacmi %9,5 artışla 408 milyon ünite kasa oldu. Faaliyet gösterilen tüm bölgelerde hacim artışı gerçekleşti ve en büyük katkıyı 14 milyon ünite kasalık hacim artışıyla Türkiye sağladı. Kategori bazında ise, gazlı içecekler, gazsız içecekler ve su çift haneli büyüme kaydederken, çay kategorisinin satış hacmi geriledi. Görece daha karlı olan kategorilerin payındaki artış ve Coca-Cola markasındaki %10,5 büyüme satışların dağılımını olumlu etkiledi. Türkiye operasyonunun toplam satış hacmindeki payı geçen yılın ikinci çeyreğinde %49 iken bu yılın aynı döneminde %48 olarak gerçekleşti. Uluslararası operasyonların satış hacmi ikinci çeyrekte %11,0 arttı. Net finansal giderler geçen yılın ikinci çeyreğinde 38 milyon TL iken bu yılın aynı döneminde 217 milyon TL oldu. ‘Gerçekleşmeyen kur farkı gideri’ndeki artış ‘Net Yatırım Riskinden Korunma’ uygulamasından kaynaklanan gelirle kısmen kompanse edilmiş oldu ve net kar rakamına katkı sağladı.

TÜRK HAVA YOLLARI

Kur Zararları Etkili Oldu

THY- Kur zararları güçlü operasyonel performansa gölge düşürdü. Türk Hava Yolları (THY) bu sabah 2Ç18 sonuçlarını açıkladı. Net kar 441 mln TL ile Deniz Yatırım’ın beklentisi olan 1.74 milyar TL ve piyasa beklentisi olan 1.41 milyar TL’nin oldukça altında geldi. Bunda büyük pay 2. çeyrekte kur farkı karı elde etmesi beklenen şirketin 730 milyon TL kur farkı zararı yazmış olması oldu. Operasyonel performans ise hem yurt içi hem de yurt dışı hatlarda birim gelirlerin beklentilerden daha iyi gerçekleşmesiyle tahminlerin üzerinde oluştu. Araştırma, bu nedenle, hisse fiyatındaki olası bir geri çekilmenin alım fırsatı olarak kullanılabileceğini düşünüyor. Ayrıca THY Temmuz yolcu verisi datasını da açıkladı. %3.8 büyüyen toplam yolcu sayısı, önceki aylara göre beklendiği gibi yavaşlamaya işaret etmektedir. Bu ayrıca hafta içinde açıklanan DHMI sektör verisi ile de sinyal vermişti. Toplam doluluk oranı 1.5 puan iyileşme ile %85.3’e ulaştı.

Yorumlar

Son güncelleme: 10:419 Ağustos 2018
Paylaş Tweet