Müjdeler bitmiyor!  Futbol klupleri de “kurtarılıyor”

Türkiyde’de kimsenin borcunu ödemesine gerek yok. Ya devlet af çıkartıyor, ya konkordato kararı aldırtıyorsunuz, ya da bankalarla el sıkışıp kredinizi…
10:5128 Aralık 2018
Müjdeler bitmiyor!  Futbol klupleri de “kurtarılıyor”
Türkiyde’de kimsenin borcunu ödemesine gerek yok. Ya devlet af çıkartıyor, ya konkordato kararı aldırtıyorsunuz, ya da bankalarla el sıkışıp kredinizi…

Türkiyde’de kimsenin borcunu ödemesine gerek yok. Ya devlet af çıkartıyor, ya konkordato kararı aldırtıyorsunuz, ya da bankalarla el sıkışıp kredinizi öteliyorsunuz. Bu papaz kaçtı oyunu borcu azaltmıyor, ödemiyor, sadece elden ele dolaştırıyor. Ama olsun, günü kurtardık, yerel seçimi aradan çıkardık.

Artık her sabah heyecanla “bugün hangisi sırada?” diye duymak için uyandığımız müjdeler kervanına en büyüğü, en muazzamı, en milli ve yerlisi ve kalplerin şampiyonu eklendi:  Futbol klupleri kurtarılıyor!

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) borç krizi içindeki kulüpler için el ele verdi!

 

TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile TBB Başkanı Hüseyin Aydın uzun yıllardır borç yükünü çevirmeye çalışan ancak finansal sıkıntıların ağırlığını her geçen gün daha fazla hisseden kulüpleri düzlüğe çıkarmak adına dev bir proje geliştirdi.

TFF Başkanı Demirören ile TBB Başkanı Aydın’ın imzalarını taşıyan açıklamada tarihi proje genel hatlarıyla şu şekilde özetlendi:

 

“Sadece sportif becerilerin değil, idari ve mali etkinliğin de dahil olduğu bir bütünlük içinde yönetilmesi durumunda futbolun ekonomiye sağlamakta olduğu katkının sürdürülebilir olacağı düşünülmektedir. Futbolun bir endüstri olduğu gerçeğinden hareketle uzun vadeli strateji ve hedefler daha önem kazanmaktadır.

Bu çerçevede; Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB), uluslararası norm ve standartların da dikkate alındığı, futbol kulüplerinin sıkılaştırılmış mali kurallar çerçevesinde yönetilmesinin esas olacağı bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmanın doğru temellerde kurgulanması için ilgili tüm taraflarla görüşmeler sürdürülmektedir.

TBB, futbol kulüplerinin yoğun ilişkide olduğu finans sektörünü temsilen proje içinde yer almaktadır. İlgili tarafların katılımı ile sürdürülmekte olan bu çalışma, kulüplerin mali alt yapılarının güçlendirilmesi, faaliyetlerini kendi gelirleri üzerine kurmaları, gelir/gider dengelerini daha sağlıklı kurarak sürdürülebilir  mali performansa sahip olmalarını hedeflemektedir.

 

Ulusal ve Uluslararası platformda sportif başarının devamlılığı için söz konusu mali kurallar ile kulüplerin mali yapıları güçlendirilirken daha sağlıklı bilançoya sahip olmaları ve bankacılık sektörü ile daha etkin bir ilişkinin tesisi de amaçlanmaktadır. Kulüplerimizin yeni transfer döneminde de sıkı mali disiplin çerçevesinde hareket edilmesini teşvik edici şekilde, mevcut bütçeleri içinde kalınmasının hedeflendiği bu çalışmanın detayları   zaman içinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

 

 

Saffet Sancaklı:  4 büyüklerin borcu 10 milyar TL

Milletvekili Saffet Sancaklı, Türk futbolunun içinde bulunduğu duruma değinerek, “Türk futbolu artık uçurumdan çoktan düşmüştür. Kulüplerin mali durumları o kadar kötü ki müsaade etsek konkordato ilan etmek zorundalar, çünkü kulüplerin hepsi iflas etmiş vaziyette.” dedi. Sancaklı, 4 büyük kulübün borcunun 10 milyar lirayı aştığına, Fenerbahçe’nin 3,5 milyar, Galatasaray’ın 2,8 milyar, Beşiktaş’ın 2,1 milyar, Trabzonspor’un ise 1,1 milyar lira borcunun bulunduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Yüzde 30-35 faizden yıllık 3,5-4 milyar lira faiz ödeyecekler. Kulüplerin böyle bir gelirleri de yok. Daha kötü bir şey söyleyeyim, önümüzdeki senenin gelirlerinin çoğunu, kendi emlaklarını ve kendi ellerinde bulunan malzemeleri de temlik ettirdiler finans kuruluşlarına ve birkaç sene sonrası için bile gelen gelirler artık gelmeyecek. Bu nedir? İflas etmiş demektir.”

 

Birisi de Türk futbolunu kurtarsa, Hakan Şükür kaçtı da, Saffet Abi sahalara döner mi acaba?

Yorumlar

Son güncelleme: 10:5128 Aralık 2018
Paylaş Tweet