Sosyal Medya

Şirketler

Migros’ta Güçlü Operasyonel Marjlar İle Hedef Fiyat 28 TL

Migros 3Ç18 Finansal Sonuçları Güçlü operayonel marjlar, öngörülerde yukarı yönlü revizyon Migros 3Ç18’de 667mn TL zarar açıkladı. (İş Yatırım: 930mn…

Migros’ta Güçlü Operasyonel Marjlar İle Hedef Fiyat 28 TL

Migros 3Ç18 Finansal Sonuçları

Güçlü operayonel marjlar, öngörülerde yukarı yönlü revizyon

Migros 3Ç18’de 667mn TL zarar açıkladı. (İş Yatırım: 930mn TL zarar, piyasa 857mn TL zarar). Operayonel karda yıllık bazda yaşanan %31’lik büyümeye ve bu çeyrek kaydedilen 207mn TL ertelenmiş vergi gelirine rağmen, net finansal giderlerdeki artıştan kaynaklı net zarar geçen sene aynı dönem gerçekleşen 70mn TL zararın oldukça üzerinde gerçekleşti. Tahminlerde yer almayan ertelenmiş vergi geliri arındırılıp bakıldığında net zarar piyasa beklentisine yakın 893mn TL seviyesine yükseliyor.

FAVÖK marjı brüt marjdaki 60 baz puanlık artış sayesinde %7.1’e yükseldi

Şirket’in gelirleri Kipa mağazalarında devam eden küçülmeye rağmen yıllık bazda %24.4 artış gösterirken genel olarak piyasa beklentine paralel gerçekleşti (İş Yatırım: 5.23 milyar TL, piyasa 5.21 milyar TL). FAVÖK yıllık bazda %30.7 artış göstererek 378mn TL’ye yükselirken piyasa beklentisinin %7 üzerinde gerçekleşti (İş Yatırım: 350mn TL, piyasa: 354mn TL). FAVÖK marjı brüt marjdaki 60 baz puanlık artış sayesinde %7.1’e yükseldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 6.8% gerçekleşmişti. Şirket’in kendi tanımladığı FAVÖK ise yıllık bazda %30.3 artış göstererek 388mn TL’ye yükseldi.

Güçlü operasyonel sonuçlar sonrası Şirket bu yıl içerisinde ikinci kez 2018 öngörülerini yukarı yönlü revize etti.

Büyümesi tahminini ~%20’den ~%22’ye, FAVÖK marjı beklentisini %5.5-6’dan %6+ ve yeni mağaza açılışı hedefini 200+ mağazadan 230+’a revize etti. Mağaza açılış hedefindeki artışa rağmen yatırım ihtiyacı öngörüsü sabit tutuldu.

Her ne kadar yüksek finansman giderleri zarar açıklanmış olmasına neden olsa da, net zararın beklentiden düşük gerçekleşmesi, operasyonel marjlarda yaşanan güçlü iyileşme, Şirket’in 2018 yılı öngörülerindeki yukarı yönlü revizyon ve serbest nakit akışındaki güçlü artış nedeni ile piyasanın sonuçlara tepkisinin oldukça olumlu olmasını bekliyoruz.

 

Kaynak: İş Yatırım Araştırma

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

      Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

  • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

    Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler