Sosyal Medya

Şirketler

Logo Yazılım 2018 Hedeflerinin Altında Kalabilir

Hedef Fiyat (TL) : 48.2 LOGO 3Ç18: Beklentilerin hafif altında net kar, yıl sonu beklentilerinde riskler aşağı yönlü Logo Yazılım,…

Logo Yazılım 2018 Hedeflerinin Altında Kalabilir

Hedef Fiyat (TL) : 48.2

LOGO 3Ç18: Beklentilerin hafif altında net kar, yıl sonu beklentilerinde riskler aşağı yönlü

Logo Yazılım, 3Ç18’de yıllık %20 artışla 18 milyon TL net kar elde etti. Bu rakam bizim ve konsensüs beklentisi 20 milyon TL’nin bir miktar altında. Net kar tarafında görülen sapmanın en önemli nedeni, beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen etkin vergi oranı oldu.

Logo’nun konsolide cirosu, Romanya operasyonlarının artan katkısının etkisi ile yıllık bazda %37 artış ile 77mn TL’ye ulaştı (İŞY:76mn TL, Piyasa:75mn TL)

Romanya operasyonlarının 3Ç18 cirosu, zayıf TL ve yeni müşteri kazanımlarının etkisi ile yıllık bazda 84% artışla 31mn TL’ye yükseldi. Türkiye operasyonlarının cirosu ise görece zayıf kalarak, %17 artış ile 47mn TL’ye ulaştı.

Şirketin FAVÖK’ü yıllık bazda %28 artış ile 27 milyon TL’ye ulaşırken, bizim konsensüs beklentisi 26mn TL’ye paralel gerçekleşti. Geçen yılki görünümün aksine, Romanya operasyonlarının artan katkısı FAVÖK büyümesini destekledi. Romanya operasyonlarının 3Ç18 FAVÖK’ü 4,4 milyon TL’ye ulaşırken (3Ç18 FAVÖK: -0.5mn TL), Türkiye operasyonlarında FAVÖK yıllık sadece %6 artarak 23 milyon TL’ye ulaştı. Türkiye operasyonlarında artan pazarlama ve personel harcamalarına ek olarak, göre zayıf kalan ciro büyümesi operasyonel karlılığın zayıf kalmasında öne çıkan etkenler oldu.

Şirket, Türkiye’de talebin özellikle Ekim ayında yavaşlaması nedeni ile Türkiye operasyonları için yılsonu hedeflerinde aşağı yönlü risk görmektedir

Romanya operasyonları için öngörülen 2018 FAVÖK rakamının %95’ine ise 9A18 itibariyle ulaşılmıştır. Logo, 2018’de 101 milyon TL FAVÖK gerçekleştirmeyi öngörmektedir. (Türkiye’den 97 milyon TL, Romanya’dan 10 milyon TL ve diğer operasyonlardan gelecek 7mn TL negatif katkı). 3Ç18 rakamları, güçlü Romanya /Zayıf Türkiye olarak karışık bir tablo çizse de, Türkiye operasyonlarındaki yavaşlama göstergelerini olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Romanya’nın artan katkısının, Türkiye operasyonlarındaki öngörülen yavaşlamayı telafi etmek için yeterli olmayabileceğini ve şirketin 2018 yılı hedeflerinin altında kalabileceğini öngörüyoruz. Dolaylısı ile şirketin sonuçlara, Türkiye’de Ekim ayında görülen göre zayıf talep ve net karda görülen hafif aşağı yönlü sapma nedeni ile olumsuz tepki göstermesini bekliyoruz.

 

Kaynak: İş Yatırım Araştırma

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler