Konkordato dosyası:  Ticaret Bakanlığı verileri acı gerçeği anlatmıyor

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan geçen Pazartesi itibarıyla konkordato ilan eden şirket sayısını 979 olarak beyan etti. Niye sürekli bu rakamı…
10:3128 Aralık 2018
Konkordato dosyası:  Ticaret Bakanlığı verileri acı gerçeği anlatmıyor
Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan geçen Pazartesi itibarıyla konkordato ilan eden şirket sayısını 979 olarak beyan etti. Niye sürekli bu rakamı…

Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan geçen Pazartesi itibarıyla konkordato ilan eden şirket sayısını 979 olarak beyan etti. Niye sürekli bu rakamı açıklar, bilemeyiz, ama Türkiye’de aktif sahibi 500 bin civarında şirket olduğu için herhalde “teferruat bunlar, aldırmayın” demek ister. Durum böyle değil.

Biz konkordatoları başvurulardan takip ediyoruz, çünkü amacımız özel sektörde borç stresini ölçmek, bir anlamda stres testi uygulamak. Bu konuda Nedim Türkmen gibi uzmanlara daha çok güveniyoruz ve 3 bin  – 5 bin arası rakamları daha mantıklı buluyoruz.

 

500 bin şirket arasında 3-5 bininin borç darboğazına girip mahkemeden alacaklılarına karşı korunma istemesi de özel sektörün sıkıntıda olduğunu göstermez. Ama bu buzdağının suyun altında kalan kısmında yeniden yapılandırmalar var. Ülker ve Doğuş gibi dev grupları dahi pençesine alan borç krizinin görünmeyen yüzü de o.

 

Kaç şirket kaç milyar TL ve dolarlık borç için yeniden yapılandırma sürecinde bilmiyoruz. Ama BDDK’nın önümüzdeki 12 ay içinde takipteki kredi oranının %50 yükseleceğini açıklaması özel sektörün ne denli zorda olduğunun açık bir itirafı.

 

Bilgi karartmasında haber yapmak

 

Şimdi dönelim son gelişmelere ve önce SÖZCÜ yazarı Deniz Zeyrek’in Cuma makalesinden bir anektodla başlayarak durumun ciddiyetini vurgulayalım:

 

“Geçenlerde bir işadamı ve bir hekim ile sohbetteydik. İşadamı, “İfade özgürlüğünün ne kadar önemli olduğunu şu günlerde anladım. Daha önce farkında değildim” yorumunu yaptı.

Nasıl anladığını sordum.

Önce Türkiye’nin en büyük müteahhitlerinden birini örnek verdi. Ankara’da çok önemli kamu kuruluşlarının inşaatlarını yapan o şirket Başkent’teki şantiyelerinde işçi sayısını yarıdan fazla azaltmış. Sektörden başka bir arkadaşının kapattığı şantiye ve çıkardığı işçi sayısını ekledi. Sonra piyasadan söz etti.

Nereye varacağını çok merak ediyordum.

Sözlerini şöyle bağladı: “Konkordato ilan eden edene. Kimse hakkedişlerini alamıyor, tahsilat yapamıyor.

Ancak hiç kimsenin bunlardan haberi yok. Tersine her gün ekonomide müjde haberleri çıkıyor. Artık hiçbir yerden doğru haber alamıyoruz.”

 

ParaAnaliz olrak biz bu boşluğu doldurmaya çalışalım şimdi.

 

Cuma sabahı bir hazır giyim devinin konkordatosuyla sarsıldık

 

Hürriyet Gazetesi:  Türkiye tekstil sektörünün en köklü markalarından biri olan Çift Geyik Karaca için konkordato talep edildi. DAVA dilekçesinde, şirketin döviz cinsi kredilerinin mali dengeyi bozduğu kaydedildi. Asırlık markanın Türkiye ve Azerbaycan’da toplam 90 mağazası bulunuyor. Türkiye tekstil sektöründe ilk ihracat yapan firma olarak kayıtlara geçen markanın temelleri 1917 yılına dayanıyor.

 

BORÇ 171 MİLYON TL

Çift Geyik Karaca Giyim AŞ ve Narin Triko Tekstil ile bu iki şirketin sahibi Hasan-Hüseyin-Cüneyt ve Fethi Güneş kardeşler için konkordato talepli dava Bakırköy Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açıldı.

 

 

Ege markat zinciri de başvuru yaptı

 

Denizli’nin köklü firmalarından olan Cemal Pekdemir ailesine ait Pekdemir Çiftliği A.Ş. de konkordato talebinde bulundu.

 

Avukat Recep Seyhan’ın Pekdemir Çiftliği Yönetim Kurulu adına vekaleten yaptığı açıklamada, “39 yıl önce kurulan Pekdemir Çiftliği, sizlerin destekleri ile 40 süpermarketi ve yüzlerce çalışanı ile Denizli başta olmak üzere Aydın, İzmir, Afyon ve Burdur illerinde müşterilerine en kaliteli ürünleri en uygun fiyata sunmaya çalışmaktadır. Küresel ekonomik krizin Türkiye’deki yansımaları ve yakın geçmişimizde oluşan yüksek kur ve finansman giderlerinin katlanılamaz boyuta gelmiş olması şirketimizin nakit dengesini olumsuz etkilemiştir.  (NOT:  Halil Pekdemir Çiftliği ile alakası yoktur)

 

Yeni konkordato odağı:  Kocaeli ve lojistik

 

Daha önce Kocaeli’de konkordato sayısının 80’i geçtiğini duyurmuştuk. Lojistik’te ise giden gidene, Günaydın Grubu en son gazilerden biriydi. Geçen hafta da Kocaeli’nin Gebze ilçesinde kurulu bulunan  Çelikler Tır Taşımacılığı LTD. ŞTİ. de ülkede yaşanan ekonomik krize direnemeyerek konkordato talebinde bulundu. 2003 yılından bu yana faaliyette olan firma, Gebze Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konkordato başvurusunda bulundu.

 

Ordu ve Trabzon’da kaç tane yaralı var?

Batık şirketlerin borçlarını ödeyebilmeleri için alacaklılarla yaptığı anlaşmayı ifade eden konkordatoyu Ordu’da son 6 ayda 6 firma ilan etti.

 

Trabzon’da Ekim ayında 3 firmanın Konkordato ilan ettiği kaydedilirken Kasım ayında bu rakam 7 olmuştu.  19 Aralık itibariyle Trabzon’da konkordato ilan eden şirketlere 2 firma daha katıldı….. Trabzon’da Aralık ayında konkordato ilan 2 firmaya ise bir vatandaşta eklendi. Trabzon’un Akçaabat İlçesinde 1. Asliye Hukuk Mahkemesine başvuran T.. isimli vatandaş, konkordato istedi.

 

Konkordato futbola sıçradı

 

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Tetiş Yapı Elazığspor’da kulüp yönetimi, borç batağındaki klübün kurtarılması için mahkemeye kayyım ataması talebinde bulundu.

 

Elazığspor Kulübü Başkanı İrfan Yumakgil, avukat Nurullah Çelik ile geldiği Elazığ Adliyesinde 1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne, kulübe kayyum ataması yapılması talebini içeren dilekçeyi sundu..  Klubün TL45 milyon borcu var.

 

İnşaat ve emlak

 

İstanbul Sanayi Odası’nın ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 28’inci sıraya kadar yükselen Vefa Prefabrike ve bağlı Ekobord Levha için konkordato talep edildi. 1990’da faaliyete başlayan Vefa, yurtiçi yanı sıra yurtdışında da bir dizi önemli projede yer aldı.

 

Ekonomik türbülansın en fazla etkilediği sektörlerden biri olan inşaat sektöründe bir konkordato haberi daha geldi. AC Yapı, Metsan, Nuhoğlu, Emay, Ceylan İnşaat’tan sonra İstanbul’da Satya markasıyla tanınan Gelecek Gayrimenkul’de konkordato talebinde bulundu.

 

Bir önceki analizimiz:  Konkordatolar, iflaslar ve kredi kıtlığı

 

Sıradaki haber:  2019 şirket iflasları yılı olacak

Yorumlar

Son güncelleme: 10:3128 Aralık 2018
Paylaş Tweet