Sosyal Medya

Şirketler

Günün Öne Çıkan Şirket Ve Sektör Haberleri

Şirket Haberleri ve Olası Etkiler  Batıçim Çimento (BTCIM, Pozitif): Yatırımcılardan gelen talepler üzerine, Şirket beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, 2018 yılsonuna…

Günün Öne Çıkan Şirket Ve Sektör Haberleri

Şirket Haberleri ve Olası Etkiler 

Batıçim Çimento (BTCIM, Pozitif): Yatırımcılardan gelen talepler üzerine, Şirket beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki konsolide beklentiler: konsolide satışlar 1.100 – 1.150 bin TL; brüt kar marjı %32-35; FAVÖK marjı %30-35 ve kapasite kullanım oranı %90 – 95 şeklindedir.

Batısöke Çimento (BSOKE, Pozitif): Yatırımcılardan gelen talepler üzerine, Şirket beklentilerini paylaşmıştır. Buna göre, 2018 yılsonuna ilişkin normal koşullar altındaki konsolide beklentiler: konsolide satışlar 350 – 400mn TL; brüt kar marjı %35-40; FAVÖK marjı %30-35 ve kapasite kullanım oranı %90 – 95 şeklindedir.

MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK, Nötr): 12 Eylül 2018 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında yapılan değişiklik ile, menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesiyle ilgili karar yürürlüğe girmiştir.  Şirket, bu kararname ile birlikte konu ile ilgili çalışmalarına hız vermiştir. 2018 ilk yarı sonuçlarına göre halihazırda kira kontratlarının %39’u döviz cinsindendir.

2018 ilk yarı sonuçlarına göre şirketin, yurtdışı sağlık turizminden elde ettiği döviz cinsinden gelirlerinin toplam gelirlere oranı %9 iken, buna karşı giderlerinin toplam gelirler içindeki payı %7’dir. Kira kontratlarının tamamının Türk lirasına dönüştürülmesi durumunda toplam giderlerin döviz cinsinden olan kısmının toplam satışlara oranı %4’e düşecektir. 2018’in ilk yarısında %60’ın üzerinde büyüme gösteren yurtdışı sağlık turizm gelirlerindeki artışın yılın ikinci yarısında da devam etmesini beklenmektedir.

TAV Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Nötr): 4 Eylül 2018 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında, Şirketin tamamına sahip olduğu Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş. (HAVAŞ), Altur Turizm ve Free Turizm şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyumun, İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İstanbul genelinde Yeni Havalimanı toplu ulaşım entegrasyonu kapsamında Bagajlı Lüks Taşımacılık (BLT) hatlarının oluşturulması ve taşımacılığın uygun araçlarla karşılanması amacıyla toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama” ihalesinde en iyi teklifi verdiği ve ihalenin gerekli onayların ardından yürürlüğe gireceğini duyurulmuştu.

İhale ile ilgili olarak İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından bugün şirkete iletilen bilgilendirme yazısında, sözkonusu ihalenin iptal edildiği ifade edilmiştir.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr): T. Garanti Bankası A.Ş. ile yürütülmekte olan Türk Hava Yolları A.O. Yolcu Programı THY Frequent Flyer Programı kapsamında THY FFP üyelerine yönelik Miles&Smiles Kredi Kartı verilmesi işbirliğinin 1 Nisan 2023 tarihine kadar sürdürülebilmesi amacıyla T. Garanti Bankası A.Ş. ile yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Özellikle Kuzey Irak’ta yaşanan problemler sebebiyle çok sık sekteye uğrayan Türkiye ile Irak arasındaki ticaret, Irak merkezi hükümetinin yıllık 800 bin tonun üzerinde, benzin ve mazot alımı için açtığı ihaleyle yeniden canlanma dönemine girdi. Merkezi hükümet, Türkiye’den 3 ayda bir 200 bin tonluk benzin ve mazot alımı için ihale açtı. İhaleye konu ürünlere önümüzdeki dönemde LPG de eklenecek ve yıllık ihracat tutarı 1 milyar doları bulacak. (Kaynak: Dünya)

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ

İttifak Holding( ITTFH, Sınırlı Negatif): Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ITTFH.E payları 14/09/2018 tarihinden (seans başından) itibaren 28/09/2018 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler; A, B, C, D grup değişimi, pazar değişimi ve diğer nedenlerle uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasaklarından ve brüt takas uygulamasından ayrı olarak değerlendirilmelidir.

Kaynak: Ziraat Yatırım Araştırma

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler