Sosyal Medya

Şirketler

Günün Öne Çıkan Şirket Ve Sektör Haberleri

Şirket Haberleri Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif): Şirket’in 2018 Eylül ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %29…

Günün Öne Çıkan Şirket Ve Sektör Haberleri

Şirket Haberleri

Aksigorta (AKGRT, Sınırlı Pozitif):

Şirket’in 2018 Eylül ayındaki toplam prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %29 oranında artarak 262,1mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %23 oranında artarak 167,1mn TL olmuştur. Eylül ayı prim üretimi ile beraber Şirket’in 2018 Ocak – Eylül dönemi prim üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %39 oranında artarak  2.441mn TL’ye yükselmiştir. Kara araçları sorumluluk hariç toplam üretim ise aynı dönemler itibariyle %14 oranında artarak 1.620mnmn TL olmuştur.

Beşiktaş Futbol (BJKAS, Sınırlı Negatif):

Beşiktaş Futbol’un 1 Haziran – 31 Ağustos dönemi (ilk çeyrek) ana ortaklık net dönem zararı 177,8mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 2,8mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti. Brüt kar ise aynı dönemler itibariyle %46 oranında azalarak 31,6mn TL olmuştur. Diğer yandan, net finansman giderleri 58,6mn TL artarak söz konusu dönemde 92,3mn TL’ye yükselmesi zarar kaydedilmesinde önemli bir faktör olmuştur.

Fenerbahçe Futbol (FENER, Sınırlı Negatif):

Fenerbahçe Futbol’un 1 Haziran – 31 Ağustos dönemi (ilk çeyrek) ana ortaklık net dönem zararı 344,5mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 25,7mn TL ana ortaklık karı elde edilmişti. Brüt karın bir önceki yılın aynı dönemine göre 143,6mn TL artarak 178,7mn TL’ye çıkmasına karşın, 485mn TL net finansman gideri kaydedilmesi zarar oluşmasında ana etken olmuştur.

Galatasaray Sportif (GSRAY, Sınırlı Negatif):

Galatasaray Sportif’in 1 Haziran – 31 Ağustos dönemi (ilk çeyrek) ana ortaklık net dönem zararı 117,9mn TL olmuştur. Geçen yılın aynı döneminde 5,1mn TL ana ortaklık zararı kaydedilmişti. Brüt karın bir önceki yılın aynı dönemine göre 87mn TL artarak 111,8mn TL’ye çıkmasına karşın, net finansman giderlerindeki 118mn TL’lik artış zarar kaydedilmesinde ana etken olmuştur.

Türk Hava Yolları (THYAO, Öneri “AL”, Nötr):

THY yolcu sayısı Eylül ayında %1,3 artışla 6,8mn oldu. Yolcu doluluk oranı Eylül ayında 2 puan artışla %83,4’e yükseldi. Ocak-Eylül döneminde ise yolcu sayısı %11,6 artışla 57,6 milyona ulaşırken. yolcu doluluk oranı da Ocak-Eylül döneminde 3,2 puan artışla %82’yi gösterdi.

Kardemir (KRDMA, KRDMB, KRDMD, Nötr):

Kardemir Genel Müdür Ünal, Karabük Üniversitesi (KBÜ) tarafından Hamit Çepni Konferans Salonu’nda düzenlenen “4. Uluslararası Raylı Sistemler Mühendisliği Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada demir yolu teker fabrikası yatırımında deneme üretimlerinin başladığını, ilk ham teker üretiminin 24 Eylül’de yapıldığını anlattı. Deneme üretimlerinin devam ettiğini açıklayan Ünal, 920 milimetre vagon tekeri ve hafif raylı sistemlerde 840 milimetre çapında teker üretiminin hedeflendiğini ifade etti. Ünal, “200 bin adet demir yolu tekeri üretimi yapacak bir tesisimiz var. Bizim şu andaki ihtiyacımız 25-30 bin adetlerde, ancak 2023 planında 45-50 bine kadar çıkacak. Bu demek ki ihracat ağırlıklı demir yolu teker üretimi yapacağız. Bununla ilgili aks ve işleme merkezleriyle ilgili iki tesis daha kurmayı planlıyoruz. Bunların fizibilitelerini yönetim kuruluna sunacağız. Kardemir şu an 3,5 milyona giden yatırımlarını, inşallah gelecek sene nisan ayı gibi bitirdiğinde raylı sistemler tarafında kalan yatırımlarıyla ilgili fizibilitelere, değerlendirmeler başlayıp hızlı bir şekilde demir yolu tekerini akslı hale getirecek. Bu 150 milyon doların üzerinde bir yatırım.” şeklinde konuştu. Kaynak: AA Finans

Sektör Haberleri

AVM Ciro Endeksi:

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi’nin ağustos ayı sonuçları açıklandı. Buna göre ciro endeksi 2018 Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde %30,2 yükselerek, 319 puana çıktı. Ağustos ayı AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi bir önceki aya göre ise %17 arttı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler