Sosyal Medya

Şirketler

Borsa’da ilginç operasyonlar

KARSAN ve Şok Market hisselerinde yaşanan sert oynaklık Borsa’ya ilgi gösteren okurlar ve varlık yöneticilerinin ilgisini çekmiş olabilir. Genelde, bir…

Borsa’da ilginç operasyonlar

KARSAN ve Şok Market hisselerinde yaşanan sert oynaklık Borsa’ya ilgi gösteren okurlar ve varlık yöneticilerinin ilgisini çekmiş olabilir. Genelde, bir takım yerli ya da yabancı spekülatörler kar maksadıyla senetleri arkasında temel gidişatı değiştirecek haber akımı olmadan alır-satarlar. Ama bu kez, her iki hisse de patronaj kararıyla oynadı. Hürriyet’ten Emre ÖZPEYNİRCİ ve BusinessHT  Karsan ve Şok Market’te yaşananları anlattı:

 

Hürriyet: Yerli otomobilde ‘Kök’lü değişim

 

GEÇEN yıl ekim ayı sonunda borsada Karsan hisselerinde ciddi bir hareketlilik yaşandı. Hisseler, şirketin yerli otomobili yapacak firmalar arasında yer aldığının iddia edilmesiyle yüzde 15’ten fazla yükseldi. Hatta 9 Ekim’le kıyaslanırsa hisse fiyatları yüzde 50’den fazla artış gösterdi. 9 Ekim’de hisse fiyatı 1.36 TL olan Karsan’ın 31 Ekim’de fiyatı bir anda 2.08 TL’ye yükselmişti. Aynı tarihlerde Vestel hisselerinde de artış vardı ama Karsan’daki hareketlilik dikkat çekiyordu.

 

DERKEN beklenen oldu ve 2 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 5 babayiğitten birinin Kıraça Holding olduğu resmiyet kazandı. Çok markalı hafif ticari araç üretimi yapan Karsan’ın hakim ortağı olan Kıraça Holding A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, o gün Beştepe’de ‘Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde potansiyel yatırımcı olarak yer alma niyetine istinaden ‘Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü’nü imzaladı. Küçük hissedarlar mutluydu, yatırım yaptıkları Karsan, devlet desteğiyle ‘Türkiye’nin Otomobili’ni üretecekti.

 

Buraya kadar her şey normal. Ama işin rengi 1 Haziran’da tamamen değişti. Çünkü 5 babayiğit ve TOBB tarafından kurulan ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ şirketinin yüzde 19 ortağı Kıraça Holding değil, tamamı İnan Kıraç’a ait olan ve 14 Mayıs’ta kurulan Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş. olarak açıklandı. Yani Karsan direkt olarak ‘Türkiye’nin Otomobili’ni üretecek şirket içinde yer almıyordu. İnan Kıraç’tan dolayı dolaylı olarak girer mi bilinmez ama yaşanan bu değişim Karsan’ın küçük hissedarını rahatsız etmişti.

 

700 MİLYON TL DÜŞTÜ

Çünkü Karsan’ın hisse fiyatı hem yerli otomobili yapacak olması hem de Amerika’daki Posta aracı ihalesinde finale kalmasıyla 2.51 TL’ye çıkmış, piyasa değeri 1.5 milyar TL’yi aşmıştı. Bugün gelinen noktada ise hisse değeri 9 Ekim’e seviyesine geri dönüp 1.38 TL’ye gerilerken, şirketin piyasa değeri ise 828 milyon TL’ye indi. Yani yerli otomobilin zararı Karsan’a yaklaşık 700 milyon TL’ye mal olmuştu.

 

BusinessHT:  Şok yatırımcısında hisse alımı endişesi

 

Yıldız Holding’in Şok Marketler’deki doğrudan payının tamamının şirket tarafından satın alınması sonrasında hisselerde sert satış yaşandı.

Geçtiğimiz haftayı 9,52 liradan tamamlayan Şok Marketler, TSİ 12:48’de yüzde 16’yı aşan değer kaybıyla 7,98 liraya kadar geriledi.

 

Yıldız Holding, daha önce sermaye artışı yoluyla sahip olduğu ve şirket sermayesinin yüzde 5,46’sına denk gelen 33 milyon 428 bin 571 adet payın tamamını halk arz fiyatı olan 10,50 liradan 350,9 milyon liraya sattı.

 

Global Yatırım’ın değerlendirmesinde halka arzdan gelen nakdin ortak şirketin hisselerini satın almakta kullanılması ve bu satın almanın yüksek fiyatla yapılmasının küçük yatırımcı açısından iyi haber olarak algılanmamış olabileceği belirtildi.

 

Şok Marketler’in ödediği 350,9 milyon lira karşılığında Yıldız Holding’in şirket sermayesindeki doğrudan payı sıfırlandı.

 

Şok Marketler’in yüzde 50’si Turkish Retail’e ve yüzde 39’u Gözde Girişim’e, yüzde 10’u Templeton’a ait. Yıldız Holding, Arlington üzerinden Turkish Retail’in yüzde 80’ine sahip ve Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı kontrolündeki hisseler ile birlikte de toplam yüzde 46,91’ine dolaylı olarak sahip.

 

Şok Marketler ilk çeyrekte 119,5 milyon TL zarar açıkladı. Şirketin geçen yılın aynı döneminde zararı 99,4 milyon TL olarak gerçekleşmişti. Böylelikle şirketin zararında geçen yıla göre yüzde 20 artış gerçekleşti.

 

Diğer Borsa ve hisse senedi analizleri için tıklayın

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler