Booking.com davası:  Yılan hikayesi

İnternet üzerinden otel rezervasyonu ağı booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili görülen davada bilirkişi, bu şirketin seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı…
05:3928 Aralık 2018
Booking.com davası:  Yılan hikayesi
İnternet üzerinden otel rezervasyonu ağı booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili görülen davada bilirkişi, bu şirketin seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı…

İnternet üzerinden otel rezervasyonu ağı booking.com’un Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili görülen davada bilirkişi, bu şirketin seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı ancak gelir elde ettiği Türkiye’de vergi vermesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından dava edilen ve Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com ile ilgili “haksız rekabet” davasında bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu.

 

Ruhsat almak zorunda değil

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB) açtığı “Haksız rekabetin tespiti” davası nedeniyle Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan Booking.com ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen duruşmada bilirkişi raporu incelendi. Üç tespite yer verilen raporda Booking.com’un haksız rekabetle ilgisinin bulunmadığı ifade edildi.

Bilirkişi raporundaki ilk tespitte davalılardan Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sorumluluğunun bulunmadığı, seyahat acentası olmadığı, otel rezervasyonlarında aracılık etmediği ve dolayısıyla haksız rekabetle ilgisinin bulunmadığı belirtildi.

 

“Türkiye’de gelir elde ettiği için vergi vermeli”

Rapordaki ikinci tespitte Hollanda’daki Booking.com BV’nin yabancı bir şirket olduğu, yaptığı işin simsarlık olduğu, bunun için seyahat acentası ruhsatı almasının gerekli olmadığı ifade edildi. Son tespitte ise Booking.com BV’nin Türkiye’deki otellerde aracılık ederek gerçekleşen otel rezervasyonlarından elde ettiği komisyonun Türkiye’de elde edilen gelir olması hasebiyle vergi vermesi gerektiği, ancak bu konudaki son kararın mahkemeye ait olduğu sonucuna varıldığı belirtildi.

 

Rapordaki tespitlerin iletilmesinden sonra davalı tarafın avukatları raporda birçok çelişkinin mevcut olduğunu, ayrıntılı beyan için süre istediklerini belirtti. Booking.com avukatı ise tedbir kararının bilirkişi raporu gözetilerek kaldırılmasını talep etti. Duruşma 12 Nisan’a bırakıldı.

 

Yani, Booking.com bu senede  erken rezervasyon döneminden dışlandı

 

Euronews, Donanımhaber

Yorumlar

Son güncelleme: 05:3928 Aralık 2018
Paylaş Tweet