Sosyal Medya

Şirketler

Bloomberg:  Türk bankası sendikasyon kredisi yenilemesinde şartları iyileştirdi

Bir yandan Amerika merkez bankası Fed’in faiz artışları diğer taraftan uluslararası finans çalkantıları bütün dünyada bankacılar için, hele de gelişen…

Bloomberg:  Türk bankası sendikasyon kredisi yenilemesinde şartları iyileştirdi

Bir yandan Amerika merkez bankası Fed’in faiz artışları diğer taraftan uluslararası finans çalkantıları bütün dünyada bankacılar için, hele de gelişen piyaslar bankacıları için zor zamanlar. Küresel likiditenin daralmaya başlaması ve ülkelerin her birinin kendine özgü koşulları, özellikle gelişen ülke banka yöneticilerinin fırtına lı denizlerde usta kaptanlar olarak sert manevralar yapmasını zorunlu kılıyor.

Türkiye’de de bankacılar dünya genelindeki bu zorlu manevralardan âri değil. 2001 yılında yapılan reformlar ve sonrasındaki  gelişmeler sayesinde Türk bankalarının sermaye yeterlikleri ve sağlamlıkları dünya skalasına bakıldığında hiç de fena gözükmüyor. Buna rağmen sendikasyon kredilerini yenilemek belki bu skala sayesinde o kadar problem değil ama bunu yaparken olabilecek en düşük maliyetten yapmak, bütün dünyada ve Türkiye’de yükselen faizler ortamında Türkiye’deki bankacıların da zorlanabildiği bir konu.

Bunun son örneklerinden biri de Bloomberg ajansının haberine yansıdı. Habere göre Akbank sendikasyon kredisini henüz yenilemedi ve ve yenileme görüşmeleri sırasında daha yüksek bir faiz önererek, Bloomberg’in tabiriyle teklifini iyileştirdi (sweeten). Bloomberg’in bir başka haberine göre ise benzer görüşmelerle sendikasyon kredisi yenileme çalışması yapan tek Türk bankası da Akbank değil; yıl sonuna kadar Türk bankaları 6 milyar dolar krediyi yabancı kreditörlerle yenilemek (rool-over) durumunda.

Akbank Eylül ortasında vadesi gelen sendikasyon kredisini yenilemek için önerdiği faiz oraınını yükseltmek zorunda kaldı. Bloomberg’e göre, Akbank’ın bu sendikasyonda performansı sene sonuna kadar 6 milyar dolar roll-over yani  borç yenilemesi yapacak olan Türk bankaları için turnusol testi.

Aslında bu gibi kredi pazarlıklarının hele de böyle küresel veya bölgesel çalkantıların olduğu dönemlerde zorlu geçmesi beklenebilir bir durum. Buradaki iyi bir anlaşma üstelik Türkiye’nin şimdilerde bütün gelişen piyasalarla birlikte yaşadığı zorlukları atlatmasına yardımcı da olabilir. Örneğin başarılı bir sendikasyon Türk banka ve şirketlerine uzun süredir kapalı olan F/X bono-tahvil pazarının kapılarını da açabilir. Mesele aslında ne Akbank, ne de diğer herhangi bir banka gibi görünüyor.ABD’den finansal kurumlara gelebilecek yaptırım kaygısı kadar, TL’nin yüksek dozda değer kaybının özel sektör bilançolarına vermesi ihtimali, başka gelişen biyasalarınki gibi Türkiye’nin kreditörlerini çekingen davranmaya, ya da bunu bahane ederek fazladan faiz talep etmeye teşvik ediyor.

 

Akbank   Bloomberg’e bakılırsa her iki vadede teklifi 75 baz puan yükseltti,  ayrıca                                                                  “lead”yani krediyi aranje eden bankalara ödeyeceği masrafı da bir miktar yükseltmeyi teklif etmiş. ancak bu bilgi Akbank tarafından teyid edilmiş bir bilgi değil ve  Bloomberg bunu “süreci yakından takip eden uzmanlara” dayandırarak vermiş,

Aynı kaynaklara göre halen Akbank 1 yıl vadede borçlanmak için LIBOR artı 200 (70 baz puan artırdı), 2 yıl vade için LIBOR artı 290 puan faiz teklif diyor. Ayrıca, Akbank’ın kredi notu B veya B2’ye gerilerse, banka ek bir spread yani faiz ödeyecek.

Buna karşılık Akbank yetkilileri Paraanaliz’e bir açıklama yaparak duruma açıklık getirdi. Akbank’ın açıklamasına göre söz konusu sendikasyon kredisinin vadesi Eylül sonunda doluyor ve daha pazarlıkların sonuçlanması için vakit var. Açıklamaya göre sendikasyon kredisi için “çalışmalar takvim dahilinde ilerliyor.”

Bankaların geçmiş performanslarına ve bu açıklamaya bakılırsa bu sendikasyon kredileri çok büyük bir ihtimalle eninde sonunda yenileneceğini söylemek abartılı bir tahöin sayılmaz. Ne var ki uluslararası ve lokal çalkantıların maliyeti etkileyeceği de açık. Bankacıların ustalığı da, tıpkı kaptanlarınki gibi fırtınalı havalarda belli oluyor. Bazen pazarlıkları uzatma pahasına fahiş maliyet dalgalarına direnmelerei gerekebiliyor.

Bloomberg’in veri tabanına bakılırsa yıl sonundan önce en az 9 sendikasyon kredisinin vadesi doluyor. Sendikasyon kredilerine düzinelerce banka katıldığı için işlemin pazarlanması ve tamamlanması çok uzun sürüyor.  Peki bankalar bu kredileri yenileyemezse ne olur? Bu bankaların hasar görmesi anlamına da gelmiyor. Bu durumda bankalar kendi likit varlıklarından ödeme yapacaklar. Fakat bu durum belki genel olarak bankacılık sektörü açısından fatal bir risk teşkil etmiyor ama ve son veri haftası itibarıyla 71 milyar dolara kadar gerileyen TCMB brüt rezervinde belli bir düşüşe neden olacak.Bu kötü bir haber olur doğrusu hele de bughünkü koşullarda buna karşılık, Akbank veya bir başka bankanın açıklamasındaki gibi sendikasyonu başarıyla gerçekleştirmesi haberde de vurguladığımız gibi Türk banka ve şirketlerine uzun süredir kapalı olan F/X bono-tahvil pazarının kapılarını da açabilir ve Türkiye’nin gelişen piyasalar çalkantısından sıyrılmasında önemli bir adım da olabilir.

Öyle veya böyle dünya gelişen piyasa bankacıları için zor zamanlar…

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler