Sosyal Medya

Güncel

ANALİZ: Emlak Konut  konutta stok fazlasını alacak mı?

Türkiye’de çok sayıda nakte sıkışan, bankalarla krediler yüzünden davalık olan ve üyeleri konkordatoya zorlanan işkolu var, ama hiç birinin problemi…

ANALİZ: Emlak Konut  konutta stok fazlasını alacak mı?

Türkiye’de çok sayıda nakte sıkışan, bankalarla krediler yüzünden davalık olan ve üyeleri konkordatoya zorlanan işkolu var, ama hiç birinin problemi inşaat-konut sektörü kadar ağır değil. Bir kaç ay önce kulaktan kulağa fısıldanan “2 milyon satılmamış konut stoğu var” duyumu artık nerdeyse resmi rakam seviyesine yükseltildi.  Bu stoğun “taşıma maliyeti”, yani satılmamış konutlar için alınan kredilerin faizi sektör üzerinde öldürücü bir yük teşkil ediyor.

 

Hükümet ekonominin lokomotif sektörü için harekete geçti. ParaAnaliz’de “Konut stoğu fazlasına havuz çözümü” başlıklı haberimizle bu konuda başlatılan girişimi sizlerle paylaştık.   Hükümet Emlak Konutu devreye sokarak inşaat söktörüne kaynak zerkedecek.

 

Emlak Konut ihtiyaç fazlasını toplayacak

Bugün (Salı) Emlak Konut’un bankalara kredi borcunu ödeyemeyen inşaatçılardan konutları satın alacağına dair haber DUNYA ve BloombergHT’de çıktı.

 

BloombergHT haberi şöyleydi:

 

PLANLANAN DESTEK PAKETİNDE NELER VAR?

 

Sektör temsilcilerine geçilen bilgilendirme notunda, planlanan destek paketinin çerçevesi ise şöyle çizildi:

 

-Programa öncelikle gelir dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, bankalar nezdinde takipte olan ve ya konkordato ilan etmiş firmalar ile bana kredi borçlarını azaltmak ya da kapatmak isteyen firmalar katılabilir.

 

ORTA SEGMENTTEKİ KONUTLAR ÖNCELİKLİ

 

-Öncelikle elinde iskanı alınış orta segmentte konut stoku bulunan firmalar katılabilir. Konutun yanında ofis ve iş yeri firmalar, dilerse bu malları ikinci bir liste ile sunabilirler.

 

GELİRİN % 70’İ İLE FİRMALARIN BANKA BORÇLARI ÖDENECEK

 

-Emlak Konut verilen bu listelerdeki gayrimenkulleri kendi ekspertizlerine değerletip, iskontolu bir bedelden karşılıklı rıza ile satın alacak. Satın alınan bedelin yüzde 70’lik kısmı o firmaların banka borçlarının ödenmesinde kullanılacak. Yüzde 30’luk kısım ise firmalara verilerek kendi işlerinde kullanılması sağlanacak.

 

-Kamu bankaları dışındaki bankalara olan borçların kapatılmasındaki görüşmelerde bu programa katılan firmalara destek olunacak.

 

DURBAKAYIM: GÖREVLENDİRME BAKANLIK TARAFINDAN YAPILACAK

 

GYODER’in üyelerine geçtiği bilgilendirme metninde bu bilgiler yer alırken, Bloomberg HT canlı yayına telefon ile bağlanan İNDER Başkanı Nazmi Durbakyım ise yazılı bilgilendirmede gayrimenkulleri satın alacağı belirtilen Emlak Konut GYO kısmına farklı bir yakşımda bulundu. Durbakyım, söz konusu paketin tamamen Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın kontrolünde olduğunduğunu, Emlak Konut’un adının geçmesine rağmen bütün görevlendirmenin Bakanlık tarafından yapılacağının altını çizdi.

 

Emlak Konut:  Sadece envanter çalışması yapıyoruz

 

Ardından yine BloombergHT’de Emlak Konut’un  haberi yalanladığı duyuruldu:

 

Konut sektöründeki stokları eritmeye yönelik yapılan çalışmayla ilgili Emlak Konut’tan KAP’a açıklama yapıldı.

 

Şirket’ten yapılan açıklamada, sektör temsilcileri ile bir envanter çalışması yapıldığı, ancak bunun dışında herhangi bir çalışmanın bulunmadığı belirtildi.

 

KAP açıklamasında, “Ülkemizde ki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tesbitine ilişkin  sektör temsilcileri Konutder, Gyoder, İnder ve Emlak Konut tarafından bir envanter çalışması yapılmaktadır.  Bu çalışmaya yönelik olarak  kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şirketimizce bu haberlerde belirtilen iş ve işlemlere ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır” denildi.

 

Gyoder ve diğer sektör temsilcilerinin üyelerine gönderdiği yazılı bilgilendirmede, Emlak Konut’un firmaların stoklarını satın alacağına yönelik değerlendirme bugün basında yer almıştı. Emlak Konut yaptığı bu açıklama ile konut sektörü temsilcilerinin geçtiği metnin yanlış anlaşıldığını kamuoyuna duyurdu.

 

Biz de şaşırdık, çünkü  elimizde GYODER’in üyelerine gönderdiği  davet ilanı var:

 

Emlak Konut ihtiyaç fazlasını nasıl satın alacak?

 

Linkteki sayfada Emlak Konut bilanço ve nakit akış tablosu var. Nakit akış tablosunu da burada paylaşıyoruz:

Takriben TL13 milyar özkaynağı ve çok kısıtlı bir nakti olan bu şirketin nasıl olup da onbinlerce konutu satıp alıp müteaahhitlere ödeme yapabileceğini çözmüş değiliz.

 

 • Hazine mi kaynak aktaracak? O durumda bütçe ve borçlanma hedefleri nasıl tutturulacak?
 • Kamu bankaları mı devreye sokulacak? O durumda kamu bankaları nasıl diğer sektörlere kredi verecek?  Likiditeyi nasıl sağlayacaklar?
 • Emlak Konut Hazine garantisiyle yurtdışından mı borçlanacak?

 

Cevapları bilemiyoruz, ama yerrl seçim öncesi dayanıklı tüketim malları ve otomotifle başlayan popülizm dalgasının tüm sektörlere yayılarak sürmesi ve bütçe istikrarını bozması kaygısını taşıyoruz.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

 • Ali Tezel kıdem tazminatıyla ilgili tüm sorulara cevap verdi

    Kıdem tazminatını gerçeğini, Kıdem tazminatını hükümetin neden istediğini Ali Tezel  anlatıyor.   Ali Tezel Sosyal Güvenlik Müşaviri   Vergi…

 • Mueller Raporu’nun İlk Sonucu: Demokrat Başkan Adayı Warren, Trump’a “Soruşturma” Çağrısı Yaptı

  Demokrat Parti başkan aday adaylarının en güçlülerinden Elizabeth Warren, ilk kez ABD Kongre üyelerine Donald Trump'la ilgili Kongre soruşturması başlatılması için çağrı yaptı. Özel Yetkili Savcı Mueller tarafından yapılan soruşturma sonucu hazırlanan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan rapor Trump için oldukça karmaşık bir durum ortaya çıkardı. Trump taraftarları bu raporu kendileri için zafer ilan ederken, rakip Demokrat Parti içinden Trump hakkında Kongre soruşturması açılması çağrıları artıyor. Warren'ın çağrısı rapordaki Trump'ın 10 kez adaleti engelleme girişiminde bulunduğu yönünde bulgulara dayanıyor.

 • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

  Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

Benzer Haberler