Ali Ağaoğlu da küçülüyor

İnşaat pazarında daralan kar marjı, yavaşlayan satışlar ve yükselen ipotek faizleri en büyük isimleri bile zor durumda bıraktı. Piyasanın sempatik…
13:5310 Temmuz 2018
Ali Ağaoğlu da küçülüyor
İnşaat pazarında daralan kar marjı, yavaşlayan satışlar ve yükselen ipotek faizleri en büyük isimleri bile zor durumda bıraktı. Piyasanın sempatik…

İnşaat pazarında daralan kar marjı, yavaşlayan satışlar ve yükselen ipotek faizleri en büyük isimleri bile zor durumda bıraktı. Piyasanın sempatik ikonu Ali Ağaoğlu da borçların azaltmak için küçülüyor. Ali Ağaoğlu, aktiflerin yüzde 4-5’ini satarak borçlarını azaltacaklarını söyledi.

 

 

Hava bulutlu

Ali Ağaoğlu, Bloomberg’e verdiği söyleşide “Hava günlük güneşlik değil, hem de hiçbir sektör için” açıklamasında bulundu.

 

Faiz ve döviz kurlarının arttığı bir ortamda hemen hemen bütün sektörlerde durgunluk gözlemlediğini belirten Ağaoğlu, inşaat sektörü için de durumun farklı olmadığını söyledi. Kendi ifadesiyle “reytingi yüksek” bir kişi olduğu için inşaat sektöründeki durgunluktan en çok etkilenenlerden biri olduğu yönünde söylentiler çıktığını ifade eden Ağaoğlu bu iddiaları yalanladı: “Banka borçlarımızla kıyasladığımızda varlıklarımız çok daha yüksek. Satışların durgunlaştığı bu dönemden en güçlü çıkacak şirketlerden biriyiz. Biraz fedakarlık yaparak bu dönemi geride bırakacağız.”

 

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ağaoğlu’nun kastettiği fedakarlıkların başında biraz fiyat indirirerek varlık satışı yapmak geliyor. Grubun toplam banka borçlarının aktiflere oranının yüzde 9,4 seviyesinde olduğunu kaydeden Ağaoğlu, 2018 sonunda bu oranı yarıya indirmeyi amaçladıklarını, bu çerçevede aktiflerde yüzde 4-5 oranında satış planladıklarını belirtti.

 

Stratejik ortaklığa sıcak

Ağaoğlu stratejik ortaklıklara da sıcak bakıyor. Banka borçlarının İstanbul Finans Merkezi’nin planlanandan uzun sürmesi nedeniyle oluştuğunu, projeye şu ana kadar 400 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirtiyor ve ekliyor: “İki kez projeye yabancı ortak alma girişimimiz oldu. Biri Rus uçağının düşürülmesine, biri de Katar krizinin patladığı döneme denk geldi. Ancak hala stratejik ortak alma fikrine sıcak bakıyoruz.”

 

2016’ya kadar bilançolarında banka kredilerinin sıfır olduğunu kaydeden Ağaoğlu, finans merkezi nedeniyle borçlanmaya gitmek zorunda kaldıklarını belirtti. Ağaoğlu, “İlk 3-4 yıl özkaynak yatırımı yaptık. Toplam 400 milyon dolarlık yatırımın sadece 110 milyon dolarlık kısmını banka kredisi olarak kullandık. 2016 ve 2017 yıllarında kullandığımız bu kredinin faiz yükünü taşımamak için tamamını kapattık” dedi.

 

 

Konut ve inşaatta F/X borç diz boyu

 

Türkiye’de AKP iktidarının kabul etmediği ekonomik kriz günlük yaşantıdan farklı sektörlere kadar etkisin gösteriyor. İnşaat ve gayrimenkulün 52 milyar dolara ulaşan döviz kredisi stoku, kurlardaki artış nedeniyle mali açıdan endişe yaratıyor.

 

Cumhuriyet’ten Şehriban Kıraç imzalı habere göre, inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisinde ikinci çeyrekte faaliyetler yavaşlarken şirketlerin mali yapıları da zarar görmeye başladı.

 

 

 

Haziran 2018’de inşaat sektöründe mevcut işlerin seviyesi 3.6 puan düştü. Bu gerilemede mali göstergelerdeki bozulmalar ile finansman olanaklarındaki sıkılaşma etkili oldu. Alınan yeni iş siparişleri, nisan ayında bir önceki aya göre 1.5 puan yükseldikten sonra mayısta 2.2 puan, haziranda ise 3.4 puan geriledi.

 

 

 

Böylece seçim kararı alınmasının ardından yeni alınan işler endeksinde nisana göre 5.6 puan gerileme oldu. Seçimin yarattığı belirsizlikler inşaat sektöründe yeni iş siparişlerini de olumsuz etkiledi. Yeni siparişlerin geleceği ise yeni dönemde uygulanacak politikalara göre şekillenecek.

 

 

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin ‘Haziran 2018 Sektör Raporu’na göre, inşaat sektöründe Şubat 2018 itibari ile yurtiçi ve yurtdışından alınmış olan toplam 39.3 milyar dolar tutarında döviz kredisi stoku bulunuyor.

 

 

 

Gayrimenkul sektöründe ise aynı tarih itibariyle döviz kredisi stoku 12.59 milyar dolar civarında. Her iki sektörün toplam 51.89 milyar dolara ulaşan döviz kredisi stoku döviz kurlarındaki artış nedeniyle mali olarak endişe yaratıyor. Her iki sektörün döviz kredilerinden oluşan toplam stokun 29.24 milyar doları yurtiçindeki bankalardan, 22.65 milyar doları ise yurtdışındaki bankalardan alınmış bulunuyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 13:5310 Temmuz 2018
Paylaş Tweet