Yapı Kredi Yatırım Model Portföyünü Güncelledi

Yapı Kredi Yatırım Enerjisa ve BİM’i en çok tercih ettiği hisseler arasına alırken güçlü performans sonrası Türk Hava Yolları’nı model…
07:5410 Ağustos 2018
Yapı Kredi Yatırım Model Portföyünü Güncelledi
Yapı Kredi Yatırım Enerjisa ve BİM’i en çok tercih ettiği hisseler arasına alırken güçlü performans sonrası Türk Hava Yolları’nı model…

Yapı Kredi Yatırım Enerjisa ve BİM’i en çok tercih ettiği hisseler arasına alırken güçlü performans sonrası Türk Hava Yolları’nı model porföyünden çıkarttı.

Yapı Kredi Yatırım, Enerjisa’yı en çok tercih ettiği hisseler arasına ekledi.

Enerjisa (ENJSA TI,) ‘AL’ Hedef Fiyat: 8.03TL

Enerjisa hisseleri son üç ay içerisinde BIST-100’un 14%, BIST-Endüstri Endeksinin 19% altında getiri getirmiş ve halka arz fiyatının altında işlem görmektedir. Mevcut hisse fiyatının 1) yakında açıklanması beklenen olası bir rekabet kurulu cezasını (modeldeki varsayım TRY 150m), ve 2) artan finansman maliyetinin operasyonlarına etkisini fazlasıyla yansıtması. (Enerjisa; 7.8x 2019 F/K ve 4.0x düzeltilmiş operasyonel karlılık/VAFÖK çarpanlarında işlem görmektedir.)

Defansif İş Modeli

Yapı Kredi Yatırım, şirketin 13 Ağustos’ta açıklanması beklenen 2Ç18 sonuçlarının; 2018 operasyonel beklentilerini teyit edeceğini düşünüyor. Enerjisa’nın defansif iş modelinin, enflasyona karşı dirençli gelir yapısının ve finansal performansının yabancı para birimlerinden etkilenmiyor olmasının şirketin temel ayrıştırıcı özellikleri arasında.

Araştırma ekibinin Enerjisa hakkındaki uzun vadeli olumlu temel görüşün ana sebepleri; 1) Destekleyici regülasyon altyapısı ile elektrik dağıtım operasyonları için 2021’e kadar 13.6% reel getiri elementi, 2) Şirketin elektrik dağıtım operasyonları gelirlerinin yüksek ölçüde enflasyona karşı dirençli olması, 3) Kuvvetli pazar pozisyonun getirdiği operasyonel sinerjiler ve satın alma gücü, 4) Şirketin regüle edilen varlık tabanındaki kuvvetli büyümenin; 2017 ve 2020 arasında şirketin düzeltilmiş operasyonel karlılığı ve net karlılığında yıllık bazda 20% civarında büyüme beklentisi, 5) Kuvvetli sermayedar yapısı ile uygun maliyetli finansmana erişim imkanı, 6) Şirketin borçluluğunun ağırlıklı olarak TRY olmasından dolayı, döviz kurundaki hareketlerden büyük ölçüde etkilenmemesi, ve 7) Makul temettü verimi (uzun vadede ortalama 8.0%’e denk gelen temettü verimi) olarak sıralandı.

Model Portföyden, Türk Hava Yolları’nı çıkarılıp BİM eklendi

BIM (BIMAS TI, 70.10 TL) ‘AL’, Hedef Fiyat: 80.50TL

Öngörülebilir Gelir Yapısı ve Marj Genişlemesi

Yapı Kredi Yatırım, Bim’in mevcut makro ekonomik görünümde defansif iş modeli, öngörülebilir gelir yapısı ve marj genişlemesi ile ön plana çıkabileceğini düşünüyor. Şirketin, dirençli yapısıyla bilinen Türk gıda perakende sektöründeki güçlü konumunun, ve büyüyen satış ağının, gerek tedarikçi gerekse müşteri nezdinde sağladığı görece avantajları ciro büyümesi ve marjların muhafazası aşamasında kullanmasının arkasında yatan en önemli neden olmaya devam edecek.

Üçüncü Havalimanına Taşınma Maliyetleri Belirsiz

Model Portföye eklendiği günden bu yana endekse nazaran 15% daha iyi performans sergileyen Türk Hava Yolları’nı model portföyünden çıkarıyor. Şirketin kısa vadeli görünümünü beğenmeye ve TL’nin zayıflığının marjlar üzerindeki baskıyı hafifletmeye devam edecek. Araştırma ekibi, halihazırda %11 artış potansiyelini içeren 19.5TL hedef fiyatımızda değişikliğe gitmek için başta üçüncü havalimanına taşınma maliyetleri olmak üzere, 2019’a dair belirsizlikler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.

Yorumlar

Son güncelleme: 07:5410 Ağustos 2018
Paylaş Tweet