Yapı Kredi Yatırım: 2019 TL varlıklar için iyimserlik vadediyor

Yapı Kredi Yatırım araştırma ekibi  Murat Berk, Mehmet Demirayak, Özgür Karahan, Yeşim Sarışen ve  Hüseyin Taş tarafından kaleme alınan 2019’a…
04:4625 Aralık 2018
Yapı Kredi Yatırım: 2019 TL varlıklar için iyimserlik vadediyor
Yapı Kredi Yatırım araştırma ekibi  Murat Berk, Mehmet Demirayak, Özgür Karahan, Yeşim Sarışen ve  Hüseyin Taş tarafından kaleme alınan 2019’a…

Yapı Kredi Yatırım araştırma ekibi  Murat Berk, Mehmet Demirayak, Özgür Karahan, Yeşim Sarışen ve  Hüseyin Taş tarafından kaleme alınan 2019’a Bakış Raporu’nda global koşullar, Gelişmekte Olan Piyasalar ve TL cinsinden varlıklar değerlendirildi.  Rapor’dan kritik başlıklar şöyle:

 

 • 2019 yılında sıkılaşan küresel finansal koşullar ve küresel ticaret piyasalarda öne çıkan temel risk

konuları olmaya devam edecek.

 • Küresel ekonomi stagflasyon benzeri sinyaller veriyor. Bu ekonomik döngülerde geç safhada görülebilen, büyümenin zayıflarken enflasyonun yüksek kalması durumuna yol açabilir.
 • ABD ekonomisinde büyüme trendi korunurken son açıklanan bazı öncü göstergeler momentum kaybı sinyali üretti. Dünya ekonomisi ile birlikte ABD ekonomisinin de 2019’da yavaşlamasını bekliyoruz.
 • 19 Aralık’ta Fed 25 baz puan faiz artırımına giderken, 2019 faiz artış patikasını yavaşlattı. Ancak Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları yeterince güvercince yorumlanmadı. Powell, büyümeye yönelik bazı aşağı yönlü risklere vurgu yapsa da ABD ekonomisinin güçlü görünümünün korunduğuna ve merkez bankasının bilançosunu daraltmaya ihtiyaç duymaya devam ettiği görüşü ön plandaydı.
 • Küresel merkez bankalarının enflasyon nedeni ile, büyüme hız kesse dahi, daha güvercince duruşa geçmekte aceleci olmayacağını düşünüyoruz.

 

 • Yılbaşından bu yana baskı altında kalan gelişmekte olan ülke piyasaların ara ara tepki denemelerinde bulunması doğal. Fakat yılbaşında uyardığımız gibi gelişmekte olan ülkeler için olumsuz olan küresel konjonktürü oluşturan faktörlerin henüz değişmediğini düşünüyoruz.
 • Fed’in faiz konusundaki duruşunu 2019 yılı ilk yarısında, muhtemelen de ilk çeyrekte değiştirmesini ve 2019 yılının, içinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan finansal piyasalar açısından, çok daha iyi bir sene olabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

 

 • IIF verilerine göre gelişmekte olan ülkelere portföy akımlarında tepki yükselişlerinin etkili olduğu Kasım ayında 33.9 milyar dolar giriş yaşandı.
 • Hisse senetlerinde 12 milyar $ giriş (Ekim: +17.1 milyar $ çıkış), bono piyasalarında 21.8 milyar $ giriş yaşandı (Ekim: 9.5 milyar $ giriş), Nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviye. Çin hisse senetlerinde 8.5 milyar $ giriş yaşandı. (Ekim: 1.7 milyar $ çıkış)

 

 • Enflasyondaki geri çekilme ile birlikte TCMB’nin 2019 yılında ikinci çeyrekte faiz indirimine gidebileceğini düşünüyoruz.

 

 • Gelişmekte olan piyasalardaki stresin hafiflemesi , TCMB faiz artışı ve Abd ile ilişkilerde iyileşme sinyalleri gibi faktörler TL varlıklardaki dengelenmede etkili oldu.
 • Değerlemelerin daha cazip hale gelmesi ve uluslararası konjonktürün daha ılımlıya dönme beklentimiz nedeniyle 2019 yılı içinde, muhtemelen ikinci veya üçüncü çeyrekten itibaren, Türk finansal piyasalarının çok cazip hale geleceğini düşünüyoruz.

 

Tüm strateji ve işdünyası raporları için tıklayın

 

 

Yorumlar

Son güncelleme: 04:4625 Aralık 2018
Paylaş Tweet