Sosyal Medya

Raporlar

Yapı Kredi Yatırım: 2019 piyasaları  gülümsetebilir

Sıkılaşan küresel finansal koşullar ve küresel ticaret piyasalarda öne çıkan temel risk konuları. Piyasaların pek gündemine gelmediyse de ABD başkan…

Yapı Kredi Yatırım: 2019 piyasaları  gülümsetebilir

Sıkılaşan küresel finansal koşullar ve küresel ticaret piyasalarda öne çıkan temel risk konuları.

  • Piyasaların pek gündemine gelmediyse de ABD başkan yardımcısının Hudson Institute’da Çin’i hedef aldığı konuşma bizce jeopolitik anlamda son derece önemli. 4 Kasım İran yaptırımları için son tarih. 6 Kasım ABD ara dönem seçimleri de önemli.
  • Fed Başkanı Powell’ın şahince açıklamalarının da desteğiyle Abd tahvil faizlerindeki hızlı yükselişler öne çıktı. Powell, nötr faiz seviyesinin çok uzağında olunduğuna vurgu yaptı. Fed’in faiz artışı planlarında herhangi bir değişiklik olduğuna dair işaret yok. Fed’in yolunu değiştirmesi için ya ekonomik verilerin değişmesi ya da ABD piyasalarına da sirayet edecek küresel bir çalkantı gerekebileceğini düşünmeye devam ediyoruz.
  • ABD ekonomisinde güçlü büyüme trendi korunurken AB ekonomisinde büyüme momentum kaybetti. Amerikan ekonomisinde özellikle vergi indirimleri ve artan hükümet harcamaları eşliğinde büyüme hızlandı. Euro Bölgesinde de enflasyon baskıları artmaya başladı. Eylül ayı TÜFE verilerinde sınırlı düzeltme görülse de çekirdek fiyatlardaki yukarı trendin korunması bekleniyor.
  • Yılbaşından bu yana baskı altında kalan gelişmekte olan ülke piyasalarının ara ara tepki denemelerinde bulunması doğal. Fakat yılbaşında uyardığımız gibi gelişmekte olan ülkeler için olumsuz olan küresel konjonktürü oluşturan faktörlerin henüz değişmediğini düşünüyoruz.

 

2019’da ne olacak?

Fed’in faiz konusundaki duruşunu değiştirmesi ile birlikte 2019 yılı içinde aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan finansal piyasalar açısından çok daha iyi bir sene olabileceğini düşünmeye devam ediyoruz.

Küresel finansal koşullardaki sıkılaşma önümüzdeki günlerin en önemli konusu. Fed faiz arttırım sürecinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise QE’yi sonlandırmaya ve faiz artışına hazırlanıyor.

 

Başta küresel finansal sıkılaşma süreci ve ABD- Çin ticaret savaşı kaygıları olmak üzere gelişmekte olan ülkeler (EM) için konjonktür olumsuz olmaya devam ediyor.

  • IIF verilerine göre gelişmekte olan ülkelere portföy akımlarında Eylül ayında sınırlı artış görüldü. Artışta büyük ölçüde bono piyasalarında yaşanan girişler etkili oldu.
  • Hisse senetlerinde 2.2 milyar $ giriş görülürken (Ağustos: +7.6 milyar $ giriş), bono piyasalarında 5.6 milyar $ giriş yaşandı. (Ağustos: 1.6 milyar $ çıkış) Çin hisse senetlerinde 4 milyar $ giriş görüldü. Bu Mart 2018 ‘den bu yanaki en düşük seviye.

 

Yılbaşından bu yana MSCI Dünya endeksi %1.6 yükselirken, MSCI EM endeksi %14 geriledi.

Aşırı iskontolu BIST-100 endeksinde tepki denemeleri etkili

 

Gelişmekte olan piyasalardaki stresin hafiflemesi, içerde ise TCMB faiz artışı ve yeni OVP gibi faktörler TL varlıklardaki dengelenmede etkili oldu.

  • Değerlemelerin daha cazip hale gelmesi ve uluslararası konjonktürün daha ılımlıya dönme beklentimiz nedeniyle 2019 yılı içinde Türk finansal piyasalarının çok cazip hale geleceğini düşünüyoruz.

 

BIST-100 endeksinin gelişmekte olan ülke hisse piyasa endeksine göre (MSCI EM) F/K iskontosu 2009 diplerinden toparlandı.

BIST-100 bankacılık endeksinin MSCI EM bankacılık endeksine göre F/K iskontosu iskontosu %55 seviyesinde.

 

 

 

Yapı Kredi Yatırım Makro Düşünceler- Ekim 2018 raporundan alıntıdır.

Yazarlar: Murat Berk ve Yeşim Sarışen

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler