Sosyal Medya

Raporlar

Türk Lirası’nda Güçlenme Eğilimi Devam Edebilir

TCMB’den beklenen güçlü sıkılaşma adımı ve ABD’nin TÜFE Verisi, TL’de güçlenme eğiliminin devamını sağlayabilir Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı…

Türk Lirası’nda Güçlenme Eğilimi Devam Edebilir

TCMB’den beklenen güçlü sıkılaşma adımı ve ABD’nin TÜFE Verisi, TL’de güçlenme eğiliminin devamını sağlayabilir

Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararnameye göre, gayrimenkul alım-satımında TL kullanılacak. Döviz ile yapılan sözleşmeler ise bir ay içinde TL’ye dönüşecek.

ABD’de ÜFE, Ağustos ayında manşet bazda aylık %0,1 azalış gösterirken, yıllık artış rakamı %3,3’ten %2,8 seviyesine gerilemiş oldu. Çekirdek bazda ise ÜFE, benzer şekilde aylık %0,1 azalış gösterdi ve yıllık artış rakamı sert bir şekilde %2,7 seviyesinden %2,3 seviyesine geriledi. Söz konusu rakamların ardından bugünkü TÜFE de ılımlı kalabilir. Eylül ayında da, bazın da desteğiyle, ılımlı seyrin devam etmesi muhtemel görünüyor. Böylece, geçen haftaki güçlü ücret verisinin baskısı azalabilir.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow, Trump yönetiminin Çinli yetkilileri ticaret görüşmelerini yeniden başlatmaya davet ettiğini söyledi. Söz konusu açıklamalar, Asya piyasalarında iyimserliği sağladı.

Fed/Bullard, işgücü piyasasının ilerleyebileceği alanın mevcut olduğunu söylerken, Fed’in piyasaları daha çok dinlemesi gerektiğini belirtti. Fed/Brainard, faiz oranındaki kademeli artışların gelecek bir iki yıl boyunca sürmesinin, tam istihdamı korumak ve enflasyonu hedefe yakın tutmak amacıyla muhtemelen uygun olacağını ifade etti.

Euro bölgesinde sanayi üretimi, Temmuz ayında aylık %0,8, yıllık ise %0,1 azalış gösterdi. Böylece bölge sanayi üretimindeki zayıf seyir devam etti ve iki yıl aranın ardından ilk kez yıllık bazda azaldı.

Küresel borsalarda bu sabah,

  • Küresel hisse senedi piyasalarında ağırlıklı olarak pozitif seyir hakim. ABD hisse senedi piyasasında dün hafif pozitif kapanış gerçekleşirken (Dow Jones %0,11, S&P 500 %0,04), bu sabah vadeli işlemlerde satıcılı seyir gözleniyor (Dow Jones vadeli %-0,08, S&P 500 %-0,11). Asya cephesinde ise yükseliş eğilimi söz konusu (Nikkei %0,95, Hang Seng %1,46, Shanghai Bileşik Endeksi %0,01 ve Kospi %-0,01). Veri ajandasında ise, yurt içinde TCMB PPK toplantısı, ABD’de Ağustos ayı TÜFE rakamları, Euro bölgesinde AMB ve İngiltere’de ise İngiltere Merkez Bankası toplantıları takip edilecek.

BIST100’de pozitif açılış bekliyoruz

BIST100 Endeksi dün, gün içerisinde %1’in üzerinde yükselmesine karşılık, Moody’s’in Garanti Bankası’nın sahibi olduğu şirketin mevduat notunu düşürmesinin ardından bankacılık hisseleri üzerinde gözlenen baskı nedeniyle kazançlarını geri verdi ve günü %0,18’lik düşüşle 92,227 seviyesinden tamamladı (XBANK %-1,67, XUSIN %0,13). Veri akışı açısından yoğun bir güne başlarken, global hisse piyasaları ABD teknoloji hisselerinde yaşanan baskıya karşılık, ABD ve Çin arasında yeni ticaret görüşmelerinin başlama potansiyeli eşliğinde olumlu seyrediyor. Dolardaki zayıflama eğilimi de özellikle gelişen ülke piyasalarını destekleyen bir diğer unsur olarak ön plana çıkıyor. Bugün BIST 100 Endeksi’nin ise, global piyasalardaki olumlu görünüm ve TL’deki güçlenme eğilimine bağlı olarak %0,4- 0,5’lik yükselişle başlayabileceğini düşünüyoruz.

Ekonomik gündem tarafında ise, yurt içinde TCMB PPK toplantısı ile ABD’de Ağustos ayı TÜFE rakamları ve Euro bölgesinde AMB toplantısını takip edeceğiz. TCMB PPK toplantısına ilişkin olarak, piyasada 300-500 baz puanlık faiz artış beklentisi bulunuyor.

En son açıklanan TCMB beklenti anketinde de 375 baz puanlık faiz artışı beklentisi mevcut bulunuyordu.

TCMB de geçen hafta hızlanan enflasyon sonrasında, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi vereceğini ve Eylül toplantısında parasal duruşun yeniden şekillendirileceğini belirtmişti. Beklentilerle uyumlu faiz artırımı, TL’deki güçlenme eğilimini destekleyebilir. Ancak faiz artırım beklentilerinin fiyatlanmasıyla birlikte uzun vadeli tahvil faizlerinde geçen hafta yaşanan 200 puan gerileme, faizler tarafında aşağı yönlü hareketi sınırlandırabilir. ABD’de TÜFE rakamlarına ilişkin piyasa beklentisi ise, manşet bazda yıllık %2,9’dan %2,8’e gerilemesi, çekirdek bazda ise yıllık %2,4 seviyesinde sabit kalması yönünde. Dün zayıflama eğilimi gördüğümüz ÜFE rakamlarının ardından bugün TÜFE rakamlarında da benzer şekilde zayıf bir yıllık artış rakamı ve dolardaki zayıflama eğiliminin devam ettiğini görebiliriz. AMB toplantısında ise, faizlerde değişiklik yapılması beklenmezken; gözler varlık alım programının gelişimi ve sonrasında Başkan Draghi’nin yapacağı konuşmada olacak. Daha öncesinde varlık alım programının Ekim itibariyle 30 milyar eurodan 15 milyar euroya indirileceği belirtilmişti. Destekler: 90,000 ve 91,500 / Dirençler: 93,500 ve 95,000 Dolar/TL’de destekler: 6.2900 ve 6.3200 / Dirençler: 6.3700 ve 6.4000,

Sabit Getirili Piyasalar

TCMB’nin faiz artırım beklentisiyle dün TL cinsi varlıklarda alım yönlü seyir izlendi. Bu çerçevede Dolar/TL paritesi 6,35 seviyesi ile günü tamamladı. Tahvil piyasasında ise faizlerin sınırlı olarak gerilediği günde 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi % 25,01, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %20,31 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB haftalık repo ihalesi açmazken, gün sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde gerçekleşti. Bugün Euro Bölgesi faiz kararı ve ABD’de işsizlik başvuruları ile Ağustos ayı çekirdek tüketici fiyat endeksi verileri açıklanacak. Yurtiçinde ise TCMB Para Politikası Kurulu kararı yakından takip edilecek. Açıklanacak karar öncesi tahvil piyasasında faizlerin mevcut seviyelerini koruması beklenebilir.

Kaynak: Halk Yatırım Günlük Bülten

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler