Sosyal Medya

Raporlar

Piyasalar Çıldırmış Olmalı

Dünya borsaları Wall Street’ten başlayıp Avrupa ve Asya’ya yayılan satışlarla %3-4 civarında kayıpla güne başlıyor. Makro cephede satışı tetikleyen önemli…

Piyasalar Çıldırmış Olmalı

Dünya borsaları Wall Street’ten başlayıp Avrupa ve Asya’ya yayılan satışlarla %3-4 civarında kayıpla güne başlıyor. Makro cephede satışı tetikleyen önemli bir haber akışı görmüyoruz. Piyasa yorumları borsalardaki satışları ana trend değişiminden ziyade haddini aşan teknik bir düzeltme olarak görmeye devam ediyor.

Küresel satış dalgasının Türkiye varlıkları üzerindeki etkisi şimdilik hisse senedi piyasası ile sınırlı. Borsa İstanbul’un %2,4 gerilemesine karşın, Türk lirası son iki günde %0,9 değer artışı ile en çok kazandıran gelişmekte olan ülke para birimi. Yerel tahvillerde ve eurobond piyasasında da açık ara en iyi piyasayız.

ABD ve Asya piyasalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’un %1-%1,5 civarında kayıpla güne başlamasını bekliyoruz. Bugün saat 10:00’da açıklanacak cari denge (beklenti 2,6 milyar dolar fazla) günün önemli veri akışı.

Haberler & Makro Ekonomi

Yatırım Programı Hazırlama Rehberi ve Bütçe Çağrısı Tebliği Yayınlandı

Bütçe Çağrısı Tebliği ile 2019-2021 dönemi Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili Cumhurbaşkanı genelgesi bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Bütçe Çağrısında Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Hazırlık çalışmalarını yönlendirmek üzere hazırlanan Yeni Ekonomi Programı ve bu kapsamda hazırlanan Orta Vadeli Mali Plan’da ekonomi politikasının temel amaçları kısa vadede fiyat istikrarının yeniden tesisi edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması ve orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşımına yönelik değişimin gerçekleştirilmesi olarak özetlendi.

Yatırım Programı hazırlıkları ile ilgili genelgede ise Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetin vatandaşların refah ve mutluluğunu daha üst seviyelere çıkarma amacı doğrultusunda makroekonomik istikrarı korumak, üretimi artırmak ve toplumun refah düzeyini yükseltmek için 2019- 2021 döneminde Yeni Ekonomi Programı uygulayacağını vurguladı. Genelgede Erdoğan zorunlu haller dışında yatırım programına yeni proje alınmayacağını belirtti. Ayrıca mevcut kamu sabit sermaye stokundan azami kapasitede yararlanılması için gerekli bakım ve onarımlara önem verileceği ve vatandaşların acil ihtiyaçlarına ve ekonomide katma değer artışına doğrudan hizmet etmeyen projeler teklif edilmeyeceği belirtildi.

Şirket Haberleri

Türk Hava Yolları

Kapanış (TL) : 16.7 – Hedef Fiyat (TL) : 26.3

Eylül ayında toplam yolcu sayısı güçlü baz yılı nedeniyle yıllık bazda %1.3 arttı.

Eylül ayında THY’nın dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %0.6 artışla 3.88 milyona, iç hat yolcu sayısı yıllık bazda %2.1 artışla 2.93 milyona yükselirken toplam yolcu sayısını yıllık bazda %1.3 artışla 6.82 milyona taşıdı. Eylül ayında dış hat transit yolcu sayısı yıllık bazda %2.7 artarken, giden direkt yolcu sayısı yıllık bazda %1.3 düşüş gösterdi. Ocak –Eylül döneminde dış hat yolcu sayısı %10.5 artışla 32.24 milyona, iç hat yolcu sayısı %13.1

Eylül ayında toplam yolcu doluluk oranı yıllık bazda 2 puan artışla %83.4’e yükseldi. (dış hat 2 puan +; iç hat 2.2 puan -) • Eylül ayında toplam arz edilen koltuk %1.2 düşüş gösterdi (dış hat 1.3% -; iç hat 0.9% -) • Eylül ayında toplam ücretli yolcu km %1.2 artışla 13.3 milyona yükseldi . • Toplam kargo ve posta Eylül ayında da büyüme devam ederken yıllık bazda %22 artış kaydetti. • THY’nin Eylül ayı toplam filo sayısı ise %0.6 artışla 330 adete yükseldi.artışla 25.34 milyona yükselirken toplam yolcu sayısını %11.6 artışla 57.57 milyona taşıdı.

Yorum: THY’nin yolcu büyüme rakamlarında baz yılı etkisinden dolayı yavaşlama beklentiler dahilinde olması nedeniyle Eylül ayı sonuçlarının hisse performansı üzerinde önemli bir etkisinin olmasını beklemiyoruz THY 2018 yılında 33 milyon iç hat, 42 milyon dış hat olmak üzere toplamda 75 milyon yolcu (2017’e göre %9 artış) taşımayı hedefliyor.

Kaynak: İş Yatırım Piyasalarda Bugün

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler