Sosyal Medya

Raporlar

OVP İyimserliği Ve Cari Açıktaki Azalma İle TL Varlıklardaki Güçlenme Devam Edebilir

TCMB, PPK toplantısında, 300-500 baz puan arasında yoğunlaşan artış beklentilerinin üzerinde, politika faiz göstergelerinde 625 baz puanlık artışlar gerçekleştirdi. Hatırlanacağı…

OVP İyimserliği Ve Cari Açıktaki Azalma İle TL Varlıklardaki Güçlenme Devam Edebilir

TCMB, PPK toplantısında, 300-500 baz puan arasında yoğunlaşan artış beklentilerinin üzerinde, politika faiz göstergelerinde 625 baz puanlık artışlar gerçekleştirdi. Hatırlanacağı üzere Temmuz toplantısında, 75-100 baz puan arasındaki ortalama faiz artış beklentisine karşılık, faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gtmemişti. Böylece, ana politika faizi olan bir haftalık repo ihale faiz oranı %17,75’ten %24’e, faiz koridoru da %16,25-19,25 bandından %22,50-25,50 seviyesine yükseltilmiş oldu. Olağanüstü durumlarda başvurulabilecek politika aracı durumuna geri getirilen geç likidite penceresi faiz oranı da %20,75’ten %27’e çıkarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, gerçekçi makro hedefler ve doğru aksiyon planları içeren Orta Vadeli Program’ın 20 Eylül tarihinde açıklanacağını ve OVP’nin şeffaf ve hesap verilebilir bir program olacağını ifade ederken, Ekim’den itibaren enflasyonun düşeceğini söyledi. Orta Vadeli Program’da gözler, büyüme hedefleri, enflasyonla mücadele ve bütçe disiplini yaklaşımında olacak. Albayrak ayrıca, faiz kararının ardından TCMB’nin bağımsızlığıyla ilgili tartışmaların kapandığını belirtti.

ABD’de TÜFE, Ağustos ayında manşet bazda aylık %0,2 artış gösterirken, yıllık artış rakamı %2,9 seviyesinden %2,7 seviyesine gerilemiş oldu. Çekirdek bazda ise TÜFE, benzer şekilde aylık %0,1 artış gösterdi ve yıllık artış rakamı beklentilerin aksine 2 puan gerileyerek %2,2 seviyesinde gerçekleşti. Açıklanan rakamlar sonrasında dolardaki zayıflama eğiliminin devam ettiğini ve geçen haftaki güçlü ücret verisinin gelişen ülke piyasaları üzerindeki baskısında da hafifleme olduğunu görüyoruz. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi, Eylül ayında da, bazın da desteğiyle, enflasyondaki ılımlı seyrin devam etmesi muhtemel görünüyor. Böylece, küresel enflasyon endişelerinin de azalmasıyla, TCMB’nin faiz kararının TL üzerindeki olumlu etkisinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Avrupa Merkez Bankası, beklentilerle uyumlu olarak politika faizini değiştirmedi ve %0,00 seviyesinde sabit tuttu. Varlık alım programına ilişkin olarak ise, Eylül ayının sonuna kadar 30 milyar euro, Aralık ayına kadar da 15 milyar euro olarak sürdürüleceği belirtildi. Faizler konusunda da en erken 2019 yazına kadar faizlerin değiştirilmeyeceği ifade edildi. AMB ayrıca, büyüme tahminlerini de aşağı yönlü revize etti. %2,1 ve %1,9 olan 2018 ve 2019 büyüme tahminlerini sırasıyla %2,0 ve %1,8 seviyesine revize etti. AMB Başkanı Draghi ise, büyümenin geniş tabanlı olduğunu, enflasyonun arttığını ve ekonomideki güçlenmenin güveni desteklemeye devam ettiğini belirtirken; orta vadede iç fiyat baskısının ve manşet enflasyondaki gelişmelerin daha da artmasını desteklemek amacıyla halen önemli bir para politikası teşviki gerektiğini söyledi. Ayrıca Draghi, gerektiğinde tüm enstrümanlarını kullanmaya hazır olduğunu ve varlık alımı bittiğinde destekleyici olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Küresel borsalarda bu sabah

  • Küresel hisse senedi piyasalarında pozitif seyir hakim. ABD hisse senedi piyasasında dün pozitif kapanış gerçekleşirken (Dow Jones %0,57, S&P 500 %0,53), bu sabah vadeli işlemlerde yatay seyir gözleniyor (Dow Jones vadeli %0,02, S&P 500 %0,00). Asya cephesinde ise yükseliş eğilimi söz konusu (Nikkei %0,88, Hang Seng %0,81, Shanghai Bileşik Endeksi %-0,13 ve Kospi %1,19). Veri ajandasında ise, yurt içinde Temmuz ayı ödemeler dengesi rakamları ve ABD’de perakende satışlar takip edilecek.

BIST100’de pozitif eğilimin devam etmesini bekliyoruz

BIST100 Endeksi dün, hem TCMB kararının ardından TL’deki güçlenme eğiliminin devam etmesi hem de global piyasalardaki olumlu görünüm eşliğinde günü %2,38’lik yükselişle 94,419 seviyesinden tamamladı (XBANK %4,84, XUSIN %1,15). Haftanın son işlem gününe başlarken global hisse piyasaları, hem Çin’de büyüme ile ilişkili verilerde yaşanan toparlanmanın desteği hem de TCMB’nin sert faiz artırımı ardından gelişen ülkelere ilişkin bulaşıcılık endişelerinde azalma eşliğinde pozitif seyir izliyor. Ek olarak, ABD’de ılımlı fiyat artışları da bu iyimserliğe katkı sağlıyor. BIST 100 Endeksi’nde ise, destekleyici unsur olarak, uzun vadeli tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün sürmesini söyleyebiliriz. 10 yıllık TL tahvil faizleri dün 131 puan düşüş gösterdi. Bugün de BIST 100 Endeksi’ndeki olumlu seyrin hafif kar satışları olasılığına karşılık 95.500 seviyesine doğru devam edeceğini düşünüyoruz.

Ekonomik gündem tarafında ise, yurt içinde Temmuz ayı cari açık verisini takip edeceğiz. Cari açığın da, Temmuz’da aylık 2,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmesini; yıllık açığın da ithalatta azalma ve turizm gelirlerinin güçlü katkısıyla 57,4 milyar dolardan 55,1 milyar dolar seviyesine gerileyeceğini tahmin ediyoruz.

Destekler: 92,000 ve 93,200 / Dirençler: 95,500 ve 97,000

Dolar/TL’de destekler: 6.0700 ve 6.1000 / Dirençler: 6.1600 ve 6.1900

Sabit Getirili Piyasalar

TCMB dün Para Politikası Kurulu toplantısında fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaparak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizini beklentilerin üstünde 625 baz puan artırarak %17.75’ten %24’e yükseltti. Ayrıca gecelik vadede gerçekleştirilen fonlamanın haftalık vadede yapılacağını duyurdu. Açıklamanın ardından USD/TL paritesi 6,01 seviyesine kadar gerilerken günü 6,16 seviyesi ile tamamladı. Tahvil piyasasında ise faizler düşerken orta ve uzun vadeli kıymetlerde işlem hacmi yükseldi. Bu çerçevede 2 yıllık gösterge tahvilde işlem geçmezken, 10 yıllık gösterge tahvil bileşik faizi ise %19 seviyesinden günü tamamladı. TL likidite tarafında TCMB haftalık repo ihalesi açmazken, gün sonunda ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19,25 seviyesinde gerçekleşti. Bugün Euro Bölgesi Temmuz ayı ticaret dengesi verileri ile ABD’de açıklanacak olan Ağustos ayı perakende satış verileri takip edilecek. TCMB’nin faiz artışı sonrası tahvil piyasasında faizlerde sınırlı gerilemenin görülmesi beklenebilir.

Şirket Haberleri

Türkiye Halk Bankası (HALKB): Banka, SPK’nın 29.09.2017 tarih ve 35/1178 sayılı toplantısı ile onaylanan, yurtiçinde halka arz edilerek ve halka arz edilmeksizin 12 milyar TL’ye kadar ihraç edilecek borçlanma araçları limiti kapsamında; nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihraç edilen 91 gün vadeli, 280 milyon TL nominal değerdeki finansman bonosu satışının tamamlandığını açıkladı. Bononun takası bugün gerçekleştirilecek.

Migros (MGROS, Nötr): Şirket, Kipa ile şirketin birleşmesi kapsamında diğer Kipa ortaklarına yönelik gerçekleştirilmekte olan ayrılma akçesi kullanım sürecinde 12.09. 2018 saat 17:00’ye kadar gelen başvurular neticesinde, birleşme dolayısıyla dönüşen 47,63 milyon TL nominal değerli eski Kipa payına tekabül eden toplam 2,8 milyon TL nominal değerli MİGROS payının şirket tarafından toplam 121,9 milyon TL ayrılma akçesi karşılığında devralındığını açıkladı. Şirket, ayrılma akçesinin şirket tarafından İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla 14.09.2018 saat 17:00’ye kadar kullandırılacağını bu tarihe kadar ayrılma akçesini kullanmayan eski Kipa ortaklarının Migros’ta pay sahibi kalmaya devam edeceklerini ve belirtilen tarihten sonra ayrılma akçesi talebiyle başvuruda bulunmanın mümkün olmayacağını bildirdi.

Mistral GYO (MSGYO, Nötr) : Şirket 2017 yılı net dağıtılabilir dönem karının %70’e tamamlanması amacıyla, 56,2 milyon TL bedelsiz hisse verilmesine yönelik olarak ilave kar dağıtım önerisinin genel kurul onayına sunulmasına karar verildiğini açıkladı. Teklif edilen bedelsiz hisse kapsamında 1 TL nominal değerli paylara isabet eden net par payı tutarı 0,72 TL’ye denk gelmektedir.

Kaynak: Halk Yatırım Günlük Bülten

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler