İş Yatırım: Türk Lirasına Saldırı Devam Ediyor

ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması ve ekonomi yönetiminden somut bir adım gelmemesi üzerine Türk lirası dolara karşı…
09:4310 Ağustos 2018
İş Yatırım: Türk Lirasına Saldırı Devam Ediyor
ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması ve ekonomi yönetiminden somut bir adım gelmemesi üzerine Türk lirası dolara karşı…

ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması ve ekonomi yönetiminden somut bir adım gelmemesi üzerine Türk lirası dolara karşı 5, 7 ile yeni bir dip yaparak güne başladı. Doların Türk lirasına karşı 3TL’den 4TL’ye yükselişi 2 yıl 6 ay, 4TL’den 5TL’ye yükselişi 4 ay sürmüştü. Piyasalardaki panik havası durdurulamazsa 3 hafta içinde 5TL’den 6TL’ye ulaşılabilir. Sabah ilk işlemlerde Türk lirasında yaşanan %3 değer kaybına paralel Borsa İstanbul’un %1-2 bandında negatif açılmasını bekliyoruz.

Ekonomide Sert İniş İhtimali Artıyor

Türk lirasında yaşanan sert değer kaybı ekonomide sert iniş ihtimalini artırarak Borsa İstanbul’u baskılamaya devam ediyor. Piyasaları sakinleştirmek için bugün saat 14:30’da Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak piyasalara yeni ekonomi modelini anlatacak. Sıkı maliye ve para politikaları yoluyla ekonominin yumuşak inişle dengeleneceğinin vurgulanacağı konuşmanın piyasaları ikna etmesi için güçlü somut adımlarla desteklenmesi gerekiyor.

TCMB Haftalık Menkul Kıymet, Resmi Rezerv ve Yurtiçi Yerleşik Döviz Mevduat İstatistikleri (27 Temmuz- 3 Ağustos)

27 Temmuz -3 Ağustos haftasında hane halkı ve şirketlerin döviz mevduatı (altın hariç ve Euro/Dolar paritesindeki değişimden arındırılmış) önceki haftaya kıyasla sırasıyla 0,1 ve 1,3 milyar dolar azaldı. Böylece yılbaşından bu yana hane halkı döviz mevduatları 4,4 milyar dolar azalırken (84,7 milyar dolara geldi), şirketlerin döviz mevduatı 0,5 milyar dolar arttı (67,4 milyar dolar). Geçen hafta hisse senedi piyasasına 77 milyon dolar giriş, tahvil piyasasından (repo hariç) ise 187 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında tahvil piyasasına yönelik yabancı girişi 0,3 milyar dolara gerilerken hisse senedinden çıkış 1,3 milyar dolara ulaştı. Son olarak 3 Ağustos itibariyle Merkez Bankası brüt haftalık bazda 2,5 milyar dolar artarken (80,8 milyar dolar) altın rezervleri 0,2 milyar dolar azaldı. Böylece toplam rezervler 102,9 milyar dolara geldi (geçen yılın sonu: 107,7 milyar dolar). Öte yandan hesaplamalarımıza göre aynı dönemde Merkez Bankası net rezervleri 0,2 milyar dolar azaldı (30,6 milyar dolar).

Yorumlar

Son güncelleme: 09:4310 Ağustos 2018
Paylaş Tweet